Fintech przejmuje amerykański bank

analityk Bankier.pl

Jeden z pionierów pożyczek społecznościowych w USA będzie bankiem. Lending Club kupuje Radius Bancorp, małą instytucję kredytową pochodzącą z Bostonu. Główny cel to uzyskanie dostępu do taniego źródła finansowania pożyczek - depozytów od klientów.

Firmy, które prowadziły platformy pożyczek społecznościowych (tzw. marketplace lending) poszukują sposobów na dalszy rozwój. W 2017 r. brytyjska Zopa zdecydowała się na zmianę modelu działania i rozpoczęła starania o otrzymanie licencji bankowej. Rok później ten pionier social lending w Europie otrzymał zezwolenie. Teraz na podobny krok zdecydował się wielki amerykański gracz - Lending Club.

(Lending Club)

Jak informuje CNBC, Lending Club zapłacił 185 mln dolarów w gotówce i akcjach za bostoński bank działający online - Radius Bancorp. Przejmowana instytucja należy do grona banków średniej wielkości, ma aktywa o wartości 1,4 mld dolarów. To pierwsza na amerykańskim rynku transakcja, w której firma z sektora fintech staje się bankiem.

Przejęcie ma pozwolić platformie marketplace lending (łączącej pożyczkobiorców z pożyczkodawcami-inwestorami, również instytucjonalnymi) na zaoferowanie klientom nowych produktów. Niewykluczone, że dzięki temu Lending Club przestanie korzystać z finansowania od instytucji finansowych, zastępując je depozytami detalicznymi. Oznacza to radykalną zmianę modelu działania i obniżenie kosztów funkcjonowania.

Transakcja ma zostać zakończona w ciągu 12-15 miesięcy. Lending Club oczekuje, że inwestycja okaże się opłacalna po dwóch latach od sfinalizowania operacji. Doradcą w procesie przejęcia był bank JPMorgan Chase.

Michał Kisiel

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil