REKLAMA

Lekarze rezydenci zaskoczą protestem?

2019-12-31 06:35
publikacja
2019-12-31 06:35

Rok 2020 może upłynąć pod znakiem niespotykanych dotąd niepokojów w ochronie zdrowia. Pierwszy test już w styczniu, podczas renegocjacji porozumienia z rezydentami - czytamy we wtorek w "Rzeczpospolitej".

/ fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

"Jeśli nasze postulaty nie zostaną spełnione, szykujemy protest, o którym jeszcze nikt nie słyszał. O rezydentach na pewno będzie głośno" – mówi cytowany przez gazetę Piotr Pisula z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (PR OZZL).

Jak wskazuje "Rz", chodzi o renegocjacje porozumienia PR OZZL z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, które dwa lata temu zakończyło poprzedzony głodówką protest lekarzy, polegający na wypowiadaniu klauzuli opt-out (pozwalającej na pracę powyżej 48 godz./ tydz.). "Tym razem medycy domagają się wyraźnego i szybszego zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia (obecnie zakłada się dojście do 6 proc. PKB w 2024 r.) oraz powrotu do wieloletniego postulatu płacowego trzech średnich krajowych dla lekarzy specjalistów, dwóch średnich dla rezydentów i jednej dla stażystów" - zaznacza dziennik.

Gazeta przypomniała przy tym, że "porozumienie podpisane w lutym 2018 r. zawierało 21 postulatów, z których spełniona została tylko część, i to nie w pełni". Jak wskazał dziennik, jeden z tych postulatów gwarantuje renegocjacje, wstępnie zaplanowane na połowę stycznia.

"Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapewnił w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że resort dotrzyma warunków umowy i zasiądzie do rozmów. Jak zauważa jednak współzałożyciel PR OZZL Damian Patecki, ani związek, ani Naczelna Izba Lekarska, nie dostały jeszcze zaproszenia z resortu" - zaznacza "Rz".

Według "Rzeczpospolitej" większość postulatów będzie trudna do spełnienia. "A jeśli rezydenci znów odejdą od stołu rozczarowani, resort może mieć do czynienia z jednym z większych kryzysów ostatnich lat" - dodaje dziennik.(PAP)

mm/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
pakamera
Rezydentom nie chodzi o pieniądze.Im zależy na dobru społeczeństwa.Podobnie jest z pielęgniarkami,nauczycielami,sędziami.Oni są gotowi,w imię tej dobroci,odstąpić od wykonywania swoich obowiązków.Niech społeczeństwo wie,jak bardzo jest kochane przez jego elity.
ekwador15
Garstka lekarzy zawsze się znajdzie do leczenia rządzących, oni beda poza kolejkami przyjęci z najwyższym zaangazowaniem. a zwykly obywatel bedzie siedzial 10h na sor. ale szczęśliwy tam siedzi bo 13emeryture dostal. chory kraj, chory rząd i chory naród. a TVP nawet nie chciala wyemitować spotu rezydentów o Chorym kraju Garstka lekarzy zawsze się znajdzie do leczenia rządzących, oni beda poza kolejkami przyjęci z najwyższym zaangazowaniem. a zwykly obywatel bedzie siedzial 10h na sor. ale szczęśliwy tam siedzi bo 13emeryture dostal. chory kraj, chory rząd i chory naród. a TVP nawet nie chciala wyemitować spotu rezydentów o Chorym kraju bo nie pasuje to do linii partii mimo, że poza podobizną Kaczynskiego byłą tam tez sylwestka Schetyny. chodziło w nim o to, ze przez lata zaniedbywano, każdy rząd omijał ten temat i super obiektywne TVP nie chciało wyemitować. chory kraj, chory naród. my sie zajmujemy teraz slowami Putina, jakby cokolwiek to zmieniało. on dalej bedzie mowil co bedzie chcial a nasz glos i tak nie zostanie uslyszany, bo sie nie liczmy na arenie miedzynarodowej. nasi wielcy sojusznicy, Prezydent Trump i Pan Orban jakos nas nie wspierają w wojnie informacyjnej Rosji. stanowisko zajeli tylko NIemcy, z którym ten chory rzad walczy
ballzhamon
Ja się tak zastanawiam w którym kraju rządzący zamierzają się leczyć w razie co. Skoro tak bez problemowo wydają pieniądze na trzeciorzędne programy socjalne olewając kompletnie służbę zdrowia.
marxs
nie tylko na programy socjalne "Wśród kontraktów zbrojeniowych 2019 r. są umowy na artylerię rakietową, śmigłowce dla Marynarki Wojennej i - dostarczone w grudniu - śmigłowce dla Wojsk Specjalnych. Resort kontynuował wieloletnie programy artylerii samobieżnej; zapowiedział też zakup samolotów piątej generacji nie tylko na programy socjalne "Wśród kontraktów zbrojeniowych 2019 r. są umowy na artylerię rakietową, śmigłowce dla Marynarki Wojennej i - dostarczone w grudniu - śmigłowce dla Wojsk Specjalnych. Resort kontynuował wieloletnie programy artylerii samobieżnej; zapowiedział też zakup samolotów piątej generacji F-35."-pójdzie na to spokojnie co najmniej 100 mld zł za taką kasę można postawić całą służbe zdrowia na nogi i zlikwidować kolejki a sprzedawczyki i zdrajcy z wiadomej sekty wolą wywozić kasę zdychającego polskiego podatnika do USA

Powiązane: Służba zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki