Lekarze rezydenci zaskoczą protestem?

Rok 2020 może upłynąć pod znakiem niespotykanych dotąd niepokojów w ochronie zdrowia. Pierwszy test już w styczniu, podczas renegocjacji porozumienia z rezydentami - czytamy we wtorek w "Rzeczpospolitej".

(fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

"Jeśli nasze postulaty nie zostaną spełnione, szykujemy protest, o którym jeszcze nikt nie słyszał. O rezydentach na pewno będzie głośno" – mówi cytowany przez gazetę Piotr Pisula z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (PR OZZL).

Jak wskazuje "Rz", chodzi o renegocjacje porozumienia PR OZZL z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, które dwa lata temu zakończyło poprzedzony głodówką protest lekarzy, polegający na wypowiadaniu klauzuli opt-out (pozwalającej na pracę powyżej 48 godz./ tydz.). "Tym razem medycy domagają się wyraźnego i szybszego zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia (obecnie zakłada się dojście do 6 proc. PKB w 2024 r.) oraz powrotu do wieloletniego postulatu płacowego trzech średnich krajowych dla lekarzy specjalistów, dwóch średnich dla rezydentów i jednej dla stażystów" - zaznacza dziennik.

Gazeta przypomniała przy tym, że "porozumienie podpisane w lutym 2018 r. zawierało 21 postulatów, z których spełniona została tylko część, i to nie w pełni". Jak wskazał dziennik, jeden z tych postulatów gwarantuje renegocjacje, wstępnie zaplanowane na połowę stycznia.

"Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapewnił w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że resort dotrzyma warunków umowy i zasiądzie do rozmów. Jak zauważa jednak współzałożyciel PR OZZL Damian Patecki, ani związek, ani Naczelna Izba Lekarska, nie dostały jeszcze zaproszenia z resortu" - zaznacza "Rz".

Według "Rzeczpospolitej" większość postulatów będzie trudna do spełnienia. "A jeśli rezydenci znów odejdą od stołu rozczarowani, resort może mieć do czynienia z jednym z większych kryzysów ostatnich lat" - dodaje dziennik.(PAP)

mm/ dki/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 8 pakamera

Rezydentom nie chodzi o pieniądze.Im zależy na dobru społeczeństwa.Podobnie jest z pielęgniarkami,nauczycielami,sędziami.Oni są gotowi,w imię tej dobroci,odstąpić od wykonywania swoich obowiązków.Niech społeczeństwo wie,jak bardzo jest kochane przez jego elity.

! Odpowiedz
2 4 rimet1

Balcerowicz to ty?

! Odpowiedz
2 3 rimet1

Balcerowicz to ty ?

! Odpowiedz
28 13 ekwador15

Garstka lekarzy zawsze się znajdzie do leczenia rządzących, oni beda poza kolejkami przyjęci z najwyższym zaangazowaniem. a zwykly obywatel bedzie siedzial 10h na sor. ale szczęśliwy tam siedzi bo 13emeryture dostal. chory kraj, chory rząd i chory naród. a TVP nawet nie chciala wyemitować spotu rezydentów o Chorym kraju bo nie pasuje to do linii partii mimo, że poza podobizną Kaczynskiego byłą tam tez sylwestka Schetyny. chodziło w nim o to, ze przez lata zaniedbywano, każdy rząd omijał ten temat i super obiektywne TVP nie chciało wyemitować. chory kraj, chory naród. my sie zajmujemy teraz slowami Putina, jakby cokolwiek to zmieniało. on dalej bedzie mowil co bedzie chcial a nasz glos i tak nie zostanie uslyszany, bo sie nie liczmy na arenie miedzynarodowej. nasi wielcy sojusznicy, Prezydent Trump i Pan Orban jakos nas nie wspierają w wojnie informacyjnej Rosji. stanowisko zajeli tylko NIemcy, z którym ten chory rzad walczy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 11 rimet1

Schetyna to ty ?

! Odpowiedz
25 13 ballzhamon

Ja się tak zastanawiam w którym kraju rządzący zamierzają się leczyć w razie co. Skoro tak bez problemowo wydają pieniądze na trzeciorzędne programy socjalne olewając kompletnie służbę zdrowia.

! Odpowiedz
33 5 marxs

nie tylko na programy socjalne "Wśród kontraktów zbrojeniowych 2019 r. są umowy na artylerię rakietową, śmigłowce dla Marynarki Wojennej i - dostarczone w grudniu - śmigłowce dla Wojsk Specjalnych. Resort kontynuował wieloletnie programy artylerii samobieżnej; zapowiedział też zakup samolotów piątej generacji F-35."-pójdzie na to spokojnie co najmniej 100 mld zł za taką kasę można postawić całą służbe zdrowia na nogi i zlikwidować kolejki a sprzedawczyki i zdrajcy z wiadomej sekty wolą wywozić kasę zdychającego polskiego podatnika do USA

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil