REKLAMA

Lekarze bez obowiązkowego stażu? Bromber: Podjęta inicjatywa legislacyjna

2021-10-26 16:28
publikacja
2021-10-26 16:28
Lekarze bez obowiązkowego stażu? Bromber: Podjęta inicjatywa legislacyjna
Lekarze bez obowiązkowego stażu? Bromber: Podjęta inicjatywa legislacyjna
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Wychodząc naprzeciw stanowisku rektorów uczelni medycznych, niezwłocznie zostanie podjęta inicjatywa legislacyjna dotycząca zniesienia obowiązkowego stażu podyplomowego dla absolwentów wydziałów lekarskich - powiedział we wtorek wiceminister resortu zdrowia Piotr Bromber.


W czasie konferencji prasowej w Warszawie wiceminister Bromber powiedział, że "wychodząc naprzeciw stanowisku rektorów uczelni medycznych, niezwłocznie zostanie podjęta inicjatywa legislacyjna (o zniesieniu obowiązkowego stażu podyplomowego dla absolwentów wydziałów lekarskich - PAP), która sprawi, że tego typu rozwiązania będzie możliwe w praktyce".

Zaznaczył, że "to działanie wpisuje się w komponent ilościowy, by zwiększyć ilość lekarzy, ilość kadry medycznej, która jest niezbędna do tego, by zapewnić poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców".

Wskazał, że obok komponentu ilościowego bardzo dużą wagę MZ przywiązuje, do jakości kształcenia.

Poinformował, że spotkanie z rektorami uczelni medycznych dotyczyło jakości kształcenia. "Chcemy zapewnić, że oprócz tego, że zwiększamy ilość miejsc na kierunkach lekarskich, to również podejmujemy działania, by ta, jakość kształcenia była jak najlepsza" - powiedział Bromber.

Wspomniał, że podczas wtorkowych rozmów "dużo mówiono o komunikacji między pacjentem a osobą wykonującą zawód medyczny oraz komunikacji między zawodami medycznymi". "Chcemy, by ten segment był mocniej uwidoczniony w procesie kształcenia" - wskazał wiceszef resortu zdrowia.

Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych: Należy zlikwidować staż podyplomowy dla lekarzy

Zwróciliśmy się do ministra zdrowia o zlikwidowanie obowiązkowego rocznego stażu zawodowego dla absolwentów kierunków lekarskich i lekarsko-dentystycznych - powiedział przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych prof. Marcin Gruchała.

"Kształcenie lekarzy, których w sposób szczególny brakuje w systemie, jest procesem niezwykle długotrwałym. To dzisiaj jest sześć lat studiów, rok stażu podyplomowego i pięć lub sześć lat kształcenia specjalizacyjnego. W momencie, kiedy specjaliści są tak potrzebni w naszym systemie, my jako Konferencja podjęliśmy dzisiaj uchwałę, zwracając się o zniesienie tego obowiązkowego podyplomowego stażu zawodowego dla lekarzy i lekarzy dentystów" - powiedział prof. Marcin Gruchała, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych podczas wtorkowej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

Uzasadniając wniosek, Gruchała wskazywał na wysoki poziom studiów medycznych i dużą ilość praktyki, którą odbywają studenci. "Absolwenci są bardzo dobrze przygotowani do rozpoczęcia pracy i kształcenia specjalizacyjnego od strony praktycznej, dzięki intensywnemu doskonaleniu umiejętności praktycznych na ostatnim roku studiów" - podkreślił.

Niedzielski zwrócił z kolei uwagę, że w 2015 roku w Polsce było 15 szkół prowadzących edukację na kierunku lekarskich, a obecnie jest ich 22. "Mamy aż blisko 3000 miejsc więcej na studiach na kierunku lekarskim". Szef MZ zapowiedział ustawę dotyczącą kredytów studenckich, która umożliwi "refinansowanie kosztów czesnego". "To rozwiązanie, które pozwala po otrzymaniu tego kredytu umorzyć możliwość jego spłaty, oczywiście kierując się zasadą odpracowania tego w systemie publicznym" - zaznaczył Niedzielski. Jak dodał, według założeń ustawy student pobierający kredyt przez sześć lat będzie mógł potem odpracować go pracując 10 lat w publicznej służbie zdrowia. 

Autor: Mikołaj Małecki

mml/ mir/

(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (1)

dodaj komentarz
forfun
dobra najpierw niech praktykują w takim razie w lecznicy rządowej

Powiązane: Zarobki personelu medycznego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki