REKLAMA

Legia ukarana. Mecz z Realem Madryt przy pustych trybunach

2016-09-29 13:30
publikacja
2016-09-29 13:30

Legia Warszawa została ukarana przez organ dyscyplinarny UEFA pierwszej instancji zamknięciem stadionu na mecz z Realem Madryt w Lidze Mistrzów oraz grzywną w wysokości 80 tysięcy euro. To oznacza, że 2 listopada mistrzowie Polski zagrają u siebie z "Królewskimi" bez udziału publiczności.

fot. Adam Litwiniu / / FORUM

Powodem sankcji wobec klubu jest zachowanie części kibiców podczas spotkania z Borussią Dortmund, które odbyło się 14 września przy Łazienkowskiej.

Działacze stołecznego klubu nie zgadzają się przede wszystkim z oceną delegata, który uznał zachowanie kibiców za rasistowskie i dyskryminacyjne.

Legia złoży prośbę o pisemne uzasadnienie decyzji i przygotuje odwołanie. Stołeczny klub współpracuje także z policją i prowadzi postępowanie wewnętrzne. W jego wyniku do tej pory dwuletnim zakazem stadionowym zostało ukaranych 60 osób.

Choć kara finansowa, jaką UEFA ukarała Legię to tylko 80 tys. euro, to warszawski klub będzie musiał także zwrócić pieniądze kibicom, którzy kupili bilety na to spotkanie (zostały one wyprzedane w pierwszych dniach września). Przez zaistniałą sytuację ucierpi także wizerunek Legii oraz wartość marketingowa klubu.

LM wygrywa finansowo

Awans do elitarnego grona (po raz pierwszy do 20 lat) to nie tylko kwestia zapisania się na kartach historii, lecz również wymierne korzyści finansowe.

W sumie kluby uczestniczące w Lidze Mistrzów otrzymają od UEFA około 1,257 mld euro. Większość tej kwoty stanowić będą wypłaty za sukcesy sportowe (724,4 mln euro – szczegóły w poniższej tabeli).

Premie finansowe od UEFA (w mln euro)

Liga Mistrzów Liga Europy
Awans do fazy grupowej 12 2,4
Zwycięstwo w fazie grupowej 1,5 0,36
Remis w fazie grupowej 0,5 0,12
Awans do 1/16 finału - 0,5
Awans do 1/8 finału 5,5 0,75
Awans do ćwierćfinału 6 1
Awans do półfinału 7 1,5
Porażka w finale 10,5 3,5
Zwycięstwo w finale 15 6,5
Źródło: UEFA

Pozostała część premii finansowych w LM (pula 482,9 mln) uzależniona jest od wartości rynku telewizyjnego kraju, z którego dany klub pochodzi (np. kluby z Niemiec dostaną więcej niż z Polski). W LE analogiczna pula wynosi jedynie 152,4 mln euro, co związane jest z mniejszą popularnością tych rozgrywek, a co za tym idzie niższą wyceną praw do transmisji.

Naczelna Redakcja Sportowa PR / fj / SK /MŻ

Źródło:Bankier24
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (19)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Szarmach
5 miliardów funtów dla klubów Premier League z praw transmisji na trzy lata .Ten sport jest przeżarty korupcją,układami. 5 miliardów funtów to 25 mld zł.Za piłkarza co ledwie kopie, płacą milionami euro.Działacze,trenerzy dysponują gigantycznymi sumami. Czy im potrzebni kibice na trybunach.Chyba nie
~stadionowy
Nic się nie stało... i znowu nic się nie stało... ani jednej bramki - dno, a nie piłka nożna.
Nawet czwarto-ligowy zespół taki wynik jest w stanie osiągnąć. Co ja gadam, liga powiatowa, po powrocie z wykopków tyle bramek by nie przepuściła.
~doRedakcji
Delegat UEFA nie stwierdził żadnych zachowań rasistowskich tylko obserwator FARE, który ma problemy ze słuchem albo jest po prostu kłamcą, ktorego np. FIFa by w ogole o zdanie nie pytała...
~Maciej
Legia może dochodzić odszkodowania od chuliganów stadionowych odpowiedzialnych za przyczynę tej kary. Może warto dać nauczkę tym wrogom Legii - ktoś kto wywiesza coś takiego wie dobrze, jak to się dla klubu skończy.
~mak
Pięknie. Może zarząd klubu w końcu zrobi porządek z tą hołotą są jeszcze jakieś mecze które można rozegrać bez wpływów z biletów.

Chociaż pewnie mogłoby się okazać że poza LM tylko ultrasi chodzą na mecze i tak to by nikt nie chciał ich oglądać LOL
~dfd
przecież tych klubem właśnie rządzi ta hołota :D...polecam wgłębić się w struktury...nie zauważyłeś nigdy że nawet piłkarze tłumaczą się tej hołocie z przegranych meczów ?
~staruch odpowiada ~dfd
Jasne, bo jak nie potrafią trafić w piłkę, to od razu wina szefa.
Trzeba zacząć biegać po boisku, a nie czekać aż przeciwnik piłkę poda.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki