REKLAMA

Legia Warszawa - Ajax Amsterdam. Pieniądze w LE mniejsze niż w LM

2017-02-16 07:36
publikacja
2017-02-16 07:36

Dziś wieczorem Legia Warszawa zmierzy się z Ajaksem Amsterdam w ramach meczu 1/16 finału Ligi Europy. Dla stołecznej drużyny to szansa na dalszą walkę o spore pieniądze.

fot. Adam Litwiniu / / FORUM

Chociaż Ligę Europy i Ligę Mistrzów, z której Legia odpadła jesienią, dzieli wielka przepaść finansowa, to dla aktualnych mistrzów Polski kwoty, które może „podnieść z boiska” na wiosnę, również są dosyć atrakcyjne.

Przypomnijmy – za udział w fazie grupowej LM, stołeczny klub otrzymał spory zastrzyk pieniędzy. Sam awans do fazy grupowej oznaczał 12,7 mln euro. Pamiętny remis z Realem Madryt przyniósł 500 tys. euro, zaś decydujące o awansie do LE zwycięstwo ze Sportingiem aż 1,5 mln euro. Sumując wszystkie premie od UEFA (pieniądze z eliminacji, 500 tys. euro za 3. miejsce w grupie, przychody z dni meczowych i wpływy z tzw. „market pool” czyli praw telewizyjnych) otrzymujemy ok. 20 milionów euro. Jak istotna dla budżetu Legii to kwota niech świadczy fakt, że jeszcze w sezonie 2015/2016 r. budżet klubu (i tak zdecydowanie największy w polskiej lidze) wynosił ok. 120 mln zł.

W przypadku rozgrywek Ligi Europy premie kształtują się następująco: udział w 1/16 finału to 500 000 euro, awans do 1/8 finału to 750 000 euro, do ćwierćfinału to milion euro, zaś występ w półfinale przyniesie 1,6 mln euro. Zwycięzca wielkiego finału (rozegrany zostanie 24 maja w Sztokholmie) otrzyma 6,5 mln euro, zaś drużyna pokonana 3,5 mln euro. Dodatkowo, podobnie jak w przypadku LM, kluby mogą liczyć na środki z „market pool” – proporcjonalnie do wartości praw telewizyjnych na ich rynku (tzn. kluby z Hiszpanii czy Niemiec dostają więcej niż kluby z Polski czy Czech).

Premie od UEFA (w mln euro)
Faza Liga Mistrzów Liga Europy
1/16 finału - 0,5
1/8 finału 6 0,75
1/4 finału 6,5 1
1/2 finału 7,5 1,6
porażka w finale 11 3,5
zwycięstwo w finale 15,5 6,5
Źródło: UEFA

Przed dzisiejszym meczem bukmacherzy więcej szans na zwycięstwo dają Ajaksowi. Za złotówkę postawioną na Legię otrzymać można 2,68 zł (kurs wynosi 3,05, ale należy uwzględnić jeszcze obowiązujący w Polsce podatek), za postawioną na Ajax 2,02 zł (kurs 2,30) zaś stawiając na remis możemy wygrać 2,81 zł (kurs 3,20). Holendrzy są też zdecydowanymi faworytami do awansu do dalszej rundy – kurs na taki scenariusz wynosi 1,27 przy 3,09 w przypadku Legii.

Mecz Legia-Ajax Amsterdam rozgrywany będzie na stadionie przy ul. Łazienkowskiej i rozpocznie się dziś o 21.05. Rewanż w Holandii zaplanowano na 23 lutego. Oba kluby spotkały się w Lidze Europy dwa lata temu – w dwumeczu lepszy okazał się wówczas Ajax (0-1, 0-3), a ze świetnej strony pokazał się występujący wówczas w holenderskim klubie Arkadiusz Milik.

MZ

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~llegionista
Zaczyna się, oglądajcie:

http://www.streaming.exhl.pl/l/8/24legia
~obserwator
Polityka Ajaxu jest zaskakująca w porownaniu do kadry meczowej sprzed 2 lat jest tam może max. juz tylko 5 zawodników na europejskim poziomie resztę wyrózniających sie sprzedali w ciagu 2 lat. w tym sezonie ledwo przeszli w kwalifikacjach PAOK który juz teraz do potentatów europejskich nie należy. Przed Legia ogromna szansa Polityka Ajaxu jest zaskakująca w porownaniu do kadry meczowej sprzed 2 lat jest tam może max. juz tylko 5 zawodników na europejskim poziomie resztę wyrózniających sie sprzedali w ciagu 2 lat. w tym sezonie ledwo przeszli w kwalifikacjach PAOK który juz teraz do potentatów europejskich nie należy. Przed Legia ogromna szansa na wyeliminowanie jakby nie patrzeć potentata choć już tylko z nazwy. W Legii też jest teraz 5 zawodników na europejskim poziomie,szkoda tylko że nie zatrzymali kogoś w przerwie zimowej z 2ki napastników Nikolić -Prijović bo brak wartościowego napastnika moze sie okazać decydujacy w kontekscie awansu do kolejnej rundy Ligi Europy. 1-0 u siebie ze Sportingiem Lizbona czy 3-3 z realem madryt muszą budzić respekt przed dzisiejszym meczem na Łazienkowskie wsród sztabu szkoleniowego Ajaxu.
~asdf
a ja mam obawy, czy ten wymagany respekt dla Legii jest zasłużony. jestem zdania, że Legii będzie dziś ciężko. wystarczy spojrzeć na ostatnie spotkania Ajaxu w lidze.
życzę i Legii i sobie zwycięstwa dziś:-)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~ziroauer odpowiada (usunięty)
albo CZLONEK kaczora ;p

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki