REKLAMA
WEBINAR

Leasing laptopa - jaki jest koszt i czy to się opłaca?

Katarzyna Rostkowska2019-01-31 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-01-31 06:00

Leasing sprzętu IT, szczególnie komputera, może być wygodnym rozwiązaniem dla firm, które nie posiadają środków własnych na zakup bądź chcą je przeznaczyć na inny cel. Jednak w dalszym ciągu niewiele firm korzysta z tego rozwiązania. Powodem z jednej strony mogą być dość wysokie koszty, z drugiej - uboga oferta dostępna na rynku.

Leasing IT w ogonie Europy

Leasing jako forma finansowania jest chętnie wybierany przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Nie wszystkie jednak sprzęty cieszą się taką samą popularnością. Najczęściej firmy sięgają po leasing samochodów służbowych, które stanowią niemal 50 proc. struktury rynku leasingu. Sprzęt IT natomiast, zaliczany do segmentu maszyn i innych urządzeń (27 proc.), to niewielka jego część – 4,4 proc. – W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2018 r. polska branża leasingowa sfinansowała sprzęt IT i oprogramowanie o łącznej wartości 696 mln zł, odnotowując 18,3 proc. wzrost r/r. Udział leasingu IT w całym rynku ruchomości jest jednak nadal niewielki – za pierwsze trzy kwartały ur. wyniósł 1,21 proc., przy średniej europejskiej na poziomie 4,9 proc. – wyjaśnia Andrzej Sugajski, dyrektor generalny ZPL.

fot. / / YAY Foto

Ciężko jednoznacznie wskazać, jaki jest powód takiego stanu rzeczy. Z jednej strony można mówić o dużym niewykorzystanym potencjale, jaki posiada branża leasingowa, z drugiej jednak o niewielkim zainteresowaniu samych firm leasingowych finansowaniem drobnego sprzętu o niewielkiej wartości. Okazuje się, że duży odsetek instytucji zapytanych przez nas o koszt leasingu komputera nie finansuje tego typu przedmiotów. Inne wskazały, że 4 tys. netto to za niski próg finansowania, a jeszcze inne nie chciały przedstawić przykładowych kosztów leasingu.

Reklama

Andrzej Sugajski wyjaśnia, że dane ZPL mogą również wskazywać na dużą pracę, jaką branża leasingowa i dostawcy powinni wykonać, aby budować świadomość klientów w zakresie korzyści płynących z tej formy finansowania.

Koszty leasingu laptopa

Przeanalizowaliśmy, ile kosztuje leasing laptopa o wartości 4 tys. zł (4,92 zł brutto) na okres 24 miesięcy. Na warsztat wzięliśmy dwie opcje:

Dzień mieszkaniowy na Bankier.pl - 2 webinary

Dzień mieszkaniowy na Bankier.pl - 2 webinary

Zapraszamy na webinary o kredytach hipotecznych! Jak oszczędzić na kredycie hipotecznym i szybciej pozbyć się długu. Kredyt 2 procent - wszystko, o co boisz się zapytać Zapisz się zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
  • leasing z wkładem własnym 0 proc,
  • leasing z wkładem własnym 10 proc.

Przy obu kalkulacjach została wskazana wartość wykupu na poziomie 1 proc. Dodatkowo założyliśmy, że leasingobiorca ma zdolność finansową oraz nie posiada negatywnych wpisów w bazach.

Okazuje się, że przy wkładzie własnym 0 proc., leasingobiorca rozważający finansowanie laptopa musi liczyć się z kosztem 112,53-119,68 proc. Przekłada się to na miesięczną ratę w wysokości nawet 197,80 zł. Przy czym należy pamiętać, że ostateczne warunki zależą od wielu czynników.

Leasing komputera o wartości 4 tys. zł na 24 mies., wkład własny 0 proc., wykup 1%

Instytucja

Opłata manipulacyjna

Rata leasingowa

Koszt finansowania

netto

VAT

brutto

Grenkeleasing

300 zł

197,80 zł

45,49 zł

243,20 zł

119,68%

Santander Leasing

od 0 %

185,88 zł

42,75 zł

228,63 zł

112,53%

PKO Leasing

0%

186,13 zł

42,81 zł

228,94 zł

112,68%

Źródło: Bankier.pl, stan na 28.01.2019 r.

Zakładając, że przedsiębiorca wybierze opcję z wkładem własnym na poziomie 10 proc., koszty finansowania wynosić będą 110,30-118,64 proc. Natomiast miesięczna rata kształtuje się od 205,61 zł do 220,66 zł.

Leasing komputera o wartości 4 tys. zł na 24 mies., wkład własny 10 proc., wykup 1%

Instytucja

Opłata manipulacyjna

Rata leasingowa

Koszt finansowania

netto

VAT

brutto

Grenkeleasing

300 zł

179,40 zł

41,26 zł

220,66 zł

118,64%

Santander Leasing

od 0%

167,16 zł

38,45 zł

205,61 zł

110,30%

PKO Leasing

0%

167,37 zł

38,50 zł

205,87 zł

111,42%

Źródło: Bankier.pl, stan na 28.01.2019 r.

Do powyższych kosztów należy dodać ubezpieczenie przedmiotu leasingu. Roczna składka w przypadku finansowania laptopa opiewa na 50 zł do 60 zł. Przy czym firmy leasingowe dają możliwość indywidualnego ubezpieczenia sprzętu.  

Ubezpieczenie przedmiotu leasingu

Grenkeleasing

Santander Leasing

PKO Leasing

Koszt ubezpieczenia przez firmę leasingową

50 zł - składka roczna

55 zł - składka roczna

59,04 zł - składka roczna

Czy leasingobiorca może ubezpieczyć przedmiot leasingu indywidualnie?

tak

tak

tak

Czy jest dodatkowy koszt za ubezpieczenie indywidualne?

brak

tak

tak

Źródło: Bankier.pl, stan na 28.01.2019 r.


Kiedy po kredyt na laptopa?

Podobnie jak w przypadku droższych sprzętów, firmy leasingowe mają ściśle określone procedury odnośnie minimalnego okresu prowadzenia działalności. Okazuje się, że nie wszyscy przedsiębiorcy mogą liczyć na tego typu finansowanie, nawet jeśli jego wartość wynosi 4 tys. zł. W niektórych przypadkach trzeba prowadzić firmę 1 rok, aby móc wnioskować o leasing.

Wymagania stawiane przy leasingu komputera

Grenkeleasing

Santander Leasing

PKO Leasing

Wymagany okres prowadzenia działalności gospodarczej

min. 6 miesięcy

min. 12 miesięcy

brak

Dokumenty konieczne do złożenia wraz z wnioskiem

dokument potwierdzający wpis do ewidencji CEiDG

dokumenty finansowe, oświadczenia o posiadanych zobowiązaniach

FV pro forma

Dostępne kanały składania wniosku leasingowego

strona www.grenke.pl oraz www.leasingnowoczesny.pl,

partnerzy handlowi

dostawca, doradca leasingowy, oddział Santander Bank Polska, internet

strona internetowa sklepu, salon sprzedaży, placówka PKO BP, doradca leasingowy

Źródło: Bankier.pl, stan na 28.01.2019 r.


Zalety i wady leasingu laptopa

Niewątpliwie leasing drobnego sprzętu IT, w tym laptopa, znajdzie tyle samo zwolenników, jak i przeciwników. Do głównych zalet można zaliczyć brak konieczności angażowania środków własnych, możliwość zaliczenia kosztów z nim związanych do kosztu uzyskania przychodów czy nienadwyrężenie zdolności kredytowej.

– Dzięki finansowaniu 100 proc. wartości inwestycji klient ma prawo do korzystania z nowoczesnej technologii, bez ponoszenia nawet minimalnego wkładu finansowego. Dostawcy chętnie współpracują z firmą leasingową, dzięki temu są dla siebie bardziej konkurencyjni i wychodzą naprzeciw klientom z pełnym wachlarzem nie tylko produktowym, ale i finansowym – mówi Dominik Rusiniak, dyrektor ds. handlowych Grenkeleasing.

Maciej Jaszczur, koordynator ds. sprzedaży w PKO Leasing wskazuje natomiast na możliwość rozliczenia zakupionego urządzenia jako kosztu prowadzenia działalności i odliczenia VAT od każdej faktury. Leasing operacyjny pozwala również w łatwy sposób wprowadzić środek trwały w koszty prowadzenia działalności – w leasingu każda rata jest kosztem uzyskania przychodu dla firmy, a to pozwala skrócić czas rozliczenia zakupu w firmie nawet 2,5-krotnie, w stosunku do klasycznej amortyzacji środka trwałego przez firmę.

Dodatkowo do zalet leasingu zaliczany jest również szybki proces podejmowania decyzji. – Decyzja leasingowa najczęściej podejmowana jest w 15 minut, siedem dni w tygodniu, a całość formalności załatwiana jest online na stronie partnerów oferujących drobny sprzęt. Dodatkowo na życzenie klienta laptop lub smartfon może być do niego dostarczony bezpośrednio przez kuriera lub odebrany w sklepie partnerskim. Co istotne, finansowanie sprzętu IT nie wymaga weksli i poręczeń, a tylko wypełnionego wniosku. Wielką zaletą leasingowania drobnego sprzętu jest też gwarancja jego ubezpieczenia na całym świecie przez cały czas trwania umowy – dodaje Maciej Jaszczur.

Jednak aby nie było tak kolorowo, przy tych wszystkich zaletach należy wskazać wady finansowania drobnego sprzętu IT leasingiem, a głownie jedną – jego koszt. – Z punktu widzenia korzystającego argumentem przeciw leasingowi mogą być dość wysokie całkowite koszty, na które składa się wiele czynników – wskazuje Robert Bieńkowski, Departament Leasingu Alior Bank

Ponadto same firmy leasingowe chętniej skłaniają się ku oferowaniu bardziej płynnych przedmiotów, jak samochody czy maszyny i urządzenia. Wydaje się, że zawieranie transakcji na tak niskie kwoty nie dla wszystkich jest opłacalne. Szczególnie, kiedy sami przedsiębiorcy nie wykazują szczególnego zainteresowania tym obszarem rynku.

Kolejną kwestią jest forma zwierania umowy. – Bez względu na to, z jakim segmentem rynku leasingu mamy do czynienia, musimy się liczyć z pewnymi ograniczeniami natury prawnej. Do takich należy wymóg zawarcia umowy leasingu w formie pisemnej. O ile w przypadku specjalistycznego sprzętu najczęściej dochodzi do bezpośredniego kontaktu klienta z dostawcą czy finansującym, tym samym uzyskanie podpisu na umowie odbywa się przy okazji takiego spotkania, o tyle przy finansowaniu drobniejszego, zazwyczaj typowego sprzętu taki kontakt jest zbędny. Jednak jest on wymuszony wymogiem zawarcia umowy w formie pisemnej i może generować dodatkowe koszty z tym związane. Jestem przekonany, że postulowane przez naszą branżę zmiany w Kodeksie Cywilnym, które umożliwią realizację transakcji leasingowej online, będą miały pozytywny wpływ na rozwój także segmentu rynku leasingu IT – wyjaśnia Andrzej Sugajski. 

Rozpędu nie będzie

Biorąc pod uwagę, jak szybko rozwija się leasing przedmiotów o znacznej wartości, nie możemy mówić o tym, że przedsiębiorcy nie dostrzegli jeszcze zalet tego typu finansowania. Dlaczego więc leasing IT pozostaje na tak niskim poziomie, zważywszy na bardzo duże tempo rozwoju technologicznego?Laptop, komputer czy drukarka są równie niezbędne w prowadzeniu biznesu, co samochód służbowy, a jednak przedsiębiorcy niechętnie sięgają po ich leasing.

Powodów możemy upatrywać w wielu czynnikach – kosztach finansowania, niechęci firm do realizowania niewielkich transakcji czy braku zainteresowania samych przedsiębiorców. Niezależnie od obecnego stanu rzeczy branża przewiduje, że rynek będzie się rozwijał się w kierunku wynajmu i coraz szybszej wymiany sprzętu na nowy, a więc w kolejnych latach znaczenie segmentu IT w leasingu również wzrośnie. – Uważam, iż tendencja wzrostu utrzyma się na porównywalnym poziomie. 2019 będzie to rok kolejnego stabilnego wzrostu dla całej branży. Finansowanie drobnego sprzętu IT zyskuje z każdym kwartałem większą popularność, zatem w transakcjach tzw. „small ticket” wzrost może być wyższy niż całej branży – prognozuje Dominik Rusiniak.

Źródło:
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jas2
Leasing laptopa... A może leasing butelki coli?
muky
W Media Expert w ramach B2B dają ponoć preferencyjne warunki. Nie mam spojrzenia ze strony przedsiębiorcy, ale takie sygnały docierały do nas z góry
bosiaa
Potwierdzam, zarówno na leasing jak i kupno
zenonn
Artykuł dla wierszówki? Stek bzdur?
Towar do 10 tys netto amortyzuje sie jednorazowo.
Nie ma lizingodawców na 4 tys zł. Opłata powoduje nieatrakcyjność oferty.
kris105
A co chciałbyś za darmo leasing ?
zenonn odpowiada kris105
W artykule opisano nieistniejący lizing. Prawdziwy musiałby być droższy.
glos_rozsadku
bez sensu, którego przedsiębiorstwa nie stać na zakup po 1 nowym laptopie dla pracownika. Przecież to koszt jego 1 pensji. Jak nie ma na laptopa to na wynagrodzenia też nie będzie.
zenonn
Jak sie kupuje 20 takich laptopów nie ma problemu z lizingiem
glos_rozsadku odpowiada zenonn
tylko, że po cholerę płacić za leasing. Jak przedsiębiorcę nie stać na 20 laptopów za 5 tysiączków dla 20 pracowników to jest coś nie teges.

Powiązane: Porównaj i zyskaj: leasing

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki