REKLAMA

Ławrow przybył do Genewy i wg MSZ Rosji w piątek spotka się z Kerrym

2016-09-09 00:11
publikacja
2016-09-09 00:11
fot. Nicholas Kamm / FORUM

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow przybył do Genewy na rozmowy z wysłannikiem ONZ ds. Syrii Staffanem de Misturą - podało w czwartek źródło w rosyjskiej delegacji. Rosyjski MSZ powiadomił, że w piątek rano dojdzie do spotkania z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym.

"Do spotkania dojdzie jutro rano. Nie możemy powiedzieć, o której dokładnie godzinie" - powiedział przedstawiciel rosyjskiego MSZ.

Informację o spotkaniu szefów resortów spraw zagranicznych Stanów Zjednoczonych i Rosji potwierdził także rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby. "Ich dyskusja (Ławrowa i Kerry'ego) nastąpi po przeprowadzonych ostatnio rozmowach na temat Syrii i będzie poświęcona takim kwestiom, jak przeciwdziałanie przemocy, rozszerzenie zakresu pomocy humanitarnej udzielanej Syryjczykom oraz znalezienie politycznego rozwiązania w sprawie zakończenia wojny domowej (w Syrii)" - napisano w oświadczeniu.

Według Departamentu Stanu USA sekretarz stanu John Kerry rozmawiał w czwartek z Ławrowem przez telefon.

Departament Stanu oświadczył też, że USA uważają, iż nie warto, by teraz John Kerry spotykał się z szefem rosyjskiej dyplomacji w sprawie zawieszenia broni w Syrii. Zastrzegł jednak, że "sekretarz Kerry jest gotów spotkać się z ministrem spraw zagranicznych Ławrowem w celu omówienia pozostałych kwestii". "Jesteśmy jednak głęboko przekonani, że ... pozostałe kwestie są na poziomie technicznym (...), muszą się nimi zająć grupy robocze" - powiedział dziennikarzom rzecznik Departamentu Stanu Mark Toner. "Po prostu nie jesteśmy w punkcie, w którym - naszym zdaniem - warto, by doszło do spotkania" - dodał rzecznik.

W środę Rosja zapowiadała, że szefowie dyplomacji USA i Rosji spotkają się 8-9 września w Genewie, by kontynuować próby wypracowania porozumienia w sprawie rozejmu w Syrii. Rosyjski MSZ podał, że spotkanie zostało uzgodnione przez Kerry'ego i Ławrowa w rozmowie telefonicznej.

Tymczasem w środę po rozmowie ministrów Toner oświadczył, że wbrew informacjom płynącym z Moskwy nie może potwierdzić, iż Kerry wybiera się w najbliższym czasie do Genewy na rozmowy z Ławrowem. Jak zauważył Reuters, sugeruje to, że strony nie zdołały dotąd przezwyciężyć dzielących je różnic w sprawie rozwiązania syryjskiego konfliktu.

Amerykańsko-rosyjskie porozumienie w sprawie rozejmu w Syrii było oczekiwane już w weekend podczas szczytu G20 w Chinach. Szefowie dyplomacji Rosji i USA spotkali się dwukrotnie w ostatnich dwóch tygodniach, a szefowie obu państw rozmawiali ze sobą o Syrii w kuluarach szczytu G20. Konsultacje rosyjsko-amerykańskie w sprawie przerwania spirali przemocy w Syrii trwają od lipca.

Władze USA podkreślają, że zależy im na ogłoszeniu całościowego rozejmu w Syrii, a nie kolejnego "wstrzymania walk", które do tej pory były ograniczone czasowo i obowiązywały tylko w wybranych miastach.

W trwającej od 2011 roku wojnie w Syrii mogło zginąć nawet 500 tysięcy ludzi; miliony zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów, co przyczyniło się do nasilenia globalnego kryzysu migracyjnego. (PAP)

mmi/ cyk/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki