REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Ławrow: Rosja za wznowieniem małego ruchu granicznego między Polską i Kaliningradem

2021-08-17 14:31
publikacja
2021-08-17 14:31

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył we wtorek, że jego kraj byłby zainteresowany wznowieniem przez Polskę małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim, jak i podobnym porozumieniem pomiędzy Rosją i Litwą.

Ławrow: Rosja za wznowieniem małego ruchu granicznego między Polską i Kaliningradem
Ławrow: Rosja za wznowieniem małego ruchu granicznego między Polską i Kaliningradem
fot. Sasa Dzambic Photography / / Shutterstock

Na spotkaniu ze studentami w Kaliningradzie Ławrow powiedział, że Polska zawiesiła porozumienie "w trybie jednostronnym, w nurcie tak zwanych sankcji zachodnich".

Dodał następnie: "rozmawialiśmy dziś z gubernatorem obwodu kaliningradzkiego Antonem Alichanowem i uważam, że nasi polscy koledzy powinni jeszcze raz przyjrzeć się swojej decyzji. Bylibyśmy zainteresowani, by wznowili oni działanie tego porozumienia".

Równocześnie - mówił Ławrow - "byłoby słuszne, gdyby na podobną umowę zgodzili się sąsiedzi litewscy".

Mały ruch graniczny (MRG) z obwodem kaliningradzkim funkcjonował od 2012 do 2016 r. Strona polska zawiesiła go w związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży, a ówczesny szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapowiadał, że przywrócenie go będzie możliwe, "gdy ustaną przyczyny, które są związane z bezpieczeństwem państwa polskiego".

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (51)

dodaj komentarz
chojnak
Akurat mały ruch graniczny to była świetna sprawa. Połowa Olsztyna żyła z rosyjskich zakupów. Poza tym Rosjanie z Kaliningradu po zobaczeniu jak się żyje w Polsce - zaczynali się robić bardziej przychylni. Nie wiem czy wiecie ale Rosjanie z Obwodu Kaliningradzkiego byli najbardziej pro-Polską i pro-zachodnią częścią Rosji. Tak można Akurat mały ruch graniczny to była świetna sprawa. Połowa Olsztyna żyła z rosyjskich zakupów. Poza tym Rosjanie z Kaliningradu po zobaczeniu jak się żyje w Polsce - zaczynali się robić bardziej przychylni. Nie wiem czy wiecie ale Rosjanie z Obwodu Kaliningradzkiego byli najbardziej pro-Polską i pro-zachodnią częścią Rosji. Tak można było dyskretnie wpływać na nastroje naszych sąsiadów. Więc wznowienie małego ruchu granicznego jest też jak najbardziej na + dla Polski.
itso_a_dlaczego
co za bełkot kolejny naiwny a widzisz co lukaszeniak robi Litwie ?
lorelie
dawać trolle, torpedować zbliżenie Polsko Ruskie ;) kompy w Berlinie odpalone?
minirekin
Czytam twoje wpisy a jeden głupszy od drugiego. Typowa pisowska mentalność. Kapitał jest zły, Niemcy i USA też, przeszkadza Ci TVN. Pomyśl czy aby Pis to nie jest lewacka partia, która ogranicza wolność gospodarczą, rozdaje na lewo i prawo kasę nierobom i nieudacznikom którym nic się nie chce. Programy socjalne jak z PRL. Takie nowe komuchy!
ssmentek odpowiada minirekin
@minirekin Nie... :) Za PRL dobrodzieje przywiezieni z Moskwy, pałką wybijali zęby. Socjal, który jest dzisiaj ludzie sami sobie wybrali i będzie go tyle ile sobie wybierzemy. Także zupełnie się mylisz.
jpelerj
Halo, tu ziemia! To rząd PIS zawiesił stosunki z Rosją! Twoi przyjaciele i dobroczyńcy!
lorelie
Niemcy i USA nigdy nie pozwolą na normalizację stosunków Polski i Rosji bo jest im to nie na rękę. Dla naszego sojusznika jak nazywa USA tvn jesteśmy strefą buforową... mięsem armatnim, jak Syryjczycy czy Irakijczycy :)
minirekin
Czyli Pis jednak walczy z zachodem i chce zbliżenia z Rosja?
jpelerj
A co Niemcy mają do tego? To rząd PIS walzy z Rosją. Niemcy akurat mają bardzo poprawne układy z Rosją. Nie pij tyle, coś ci szkodzi. LOL

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki