Ławrow: Przedłużenie Tureckiego Potoku wymagałoby gwarancji UE

Rosja jest gotowa przedłużyć na terytorium Unii Europejskiej jedną z nitek planowanego gazociągu Turecki Potok, jeśli otrzyma pisemne gwarancje od UE, że projekt ten będzie realizowany - powiedział we wtorek szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Ławrow wskazał, że Rosja i Turcja podpisały porozumienie w sprawie Tureckiego Potoku (Turkish Stream), gazociągu prowadzącego do Europy Południowej. "Po niepowodzeniu z South Stream będziemy gotowi przedłużyć tę nitkę na terytorium UE po otrzymaniu niedwuznacznych, oficjalnych, na piśmie, gwarancji UE realizacji tego projektu" - dodał.

Szef MSZ wypowiadał się w Moskwie na spotkaniu Stowarzyszenia Biznesu Europejskiego. Realizacja South Stream nie doszła do skutku z powodu sprzeciwu Komisji Europejskiej.

Ławrow powiedział też na spotkaniu, że według ocen ekspertów "w dającej się przewidzieć przyszłości krajom członkowskim UE trudno będzie się obejść bez rosyjskich nośników energii".

10 października w Stambule przedstawiciele Rosji i Turcji podpisali porozumienie międzyrządowe dotyczące budowy gazociągu Turecki Potok po dnie Morza Czarnego. Zgodnie ze szczegółami porozumienia, przekazanymi przez media, w dokumencie mowa jest o budowie dwóch nitek gazociągu, z których każdą można tłoczyć rocznie 15,75 mld metrów sześć. gazu. Pierwsza nitka będzie przeznaczona na potrzeby Turcji, druga ma służyć tranzytowi gazu do Europy Południowej. Media zaznaczały, że na razie zasadnicze aspekty budowy drugiej nitki nie są uregulowane.

Szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller zapewnił w poniedziałek na spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem, że obie nitki Tureckiego Potoku zostaną zbudowane do końca 2019 roku.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ jo/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil