Lasy Państwowe: zysk za 2015 r. może przekroczyć plany o 300 mln zł

W tym roku zysk netto Lasów Państwowych może być nawet o 300 mln zł większy od prognozowanego; w 2016 r. Lasy Państwowe przeznaczą na sprzedaż dla przemysłu drzewnego ok. 31,7 mln m sześc. drewna, to o 700 tys. m sześc. więcej niż w br. - poinformowało przedsiębiorstwo.

(fot. Gość Niedzielny / FORUM)

Zastępca dyrektora generalnego LP Janusz Zaleski powiedział PAP, że przedsiębiorstwo planuje na koniec tego roku wyższy zysk netto od planowanego i "niewiele niższy niż 400 mln zł".

Zgodnie z prognozą LP miały zarobić na koniec 2015 r. ok. 130 mln zł przy ponad 8 mld zł przychodów. Jak poinformowało przedsiębiorstwo, po 8 miesiącach Lasy zarobiły już 461 mln zł. Jednak na koniec roku kwota ta może ulec pomniejszeniu ze względu na księgowane na koniec roku koszty.

Według Zaleskiego w przyszłym roku przedsiębiorstwo planuje przeznaczyć do sprzedaży ok. 38,5 mln m sześć. drewna. Z tego pula surowca, przeznaczonego na rzecz przemysłu drzewnego, wyniesie ok. 31,7 mln m sześc.

Może to cieszyć przedsiębiorców, bo nasz kraj jest 10. największym producentem i 4. eksporterem mebli na świecie. Przemysł drzewny sprzedaje za granicę wyroby o wartości ok. 45 mld zł rocznie, co stanowi 10 proc. całego polskiego eksportu. Sektor leśno-drzewny wypracowuje też ok. 2 proc. PKB.

Zaleski zaznaczył, że przedsiębiorstwo "godzi funkcje społeczne, przyrodnicze i gospodarcze lasów". "Jesteśmy trochę między młotem a kowadłem. Przemysł drzewny twierdzi, że drewna pozyskujemy za mało. Inni z kolei, czyli np. ekolodzy twierdzą, że tniemy za dużo. Pozyskujemy 65 proc. rocznego przyrostu. To jest bardzo bezpieczne pozyskanie i w żaden sposób nie uszczupla, czy nie zaburza naszych zasobów. Co roku przybywa nam za to 35 proc. drewna na pniu. Powierzchnia lasów również się zwiększa" - powiedział.

Dyrektor Greenpeace Polska Robert Cyglicki w komentarzu dla PAP zaznaczył, że LP każdego roku zwiększają wycinkę lasów o kilkaset metrów sześciennych. "Jest to związane głównie ze zmianą struktury wiekowej lasów. W pewnym momencie drzewa osiągają najlepszy wiek do wyrębu na potrzeby przemysłu drzewnego. Problemem nie jest sama wielkość wycinki (nazywanej pozyskaniem), a zagrożenia dla lasów najcenniejszych przyrodniczo, które nie mogą się doczekać skutecznej ochrony w postaci parków narodowych lub rezerwatów" - uważa.

Dodał, że chodzi tu głównie o Puszczę Białowieską, Karpaty i Bieszczady, gdzie według niego wielkość prowadzonej wycinki zagraża ich naturalnemu ekosystemowi.

Zdaniem wiceszefa LP koniunktura na drewno w przyszłym roku będzie dobra, choć według prognoz wzrost cen drewna w 2016 r. może ulec zahamowaniu. Jak zauważył, gwałtowny spadek cen drewna nastąpił w latach 2008-2009, teraz trudno jest jednak prognozować, jak zachowają się ceny w przyszłym roku. "Na razie mamy dobre sygnały od przemysłu i jesteśmy umiarkowanymi optymistami" - powiedział.

Wicedyrektor dodał, że LP na inwestycje wydadzą w przyszłym roku podobną kwotę jak w tym, czyli ok. 0,5 mld zł. Wyjaśnił, że będą to głównie inwestycje w drogi przeciwpożarowe. W przyszłym roku, przedsiębiorstwo chce za kilkadziesiąt mln zł kupić m.in. nowy sprzęt komunikacyjny. Rozpoczęty ma też zostać nowy program tzw. małej retencji. (PAP)

mick/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 ~Ja

Tną i wycinają jak oszaleli. Mieszkam w zachodniej części Mazowsza tuż pod lasem - w ciągu ostatnich dwóch lat praktycznie nie ustaje praca pił motorowych i ruch ciągników z przyczepami wożących ścięte drewno !!! Wcześniejszymi latami było spokojniej. Las zaczyna przypominać szachownicę - kwadrat lasu, kwadrat wycięty, kwadrat lasu, kwadrat wycięty. W takim tempie to za 10-15 lat same młode sadzonki będą (las wcale nie jest stary!)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~endi

A co mnie zysk z mojej własności w wysokości KILKU złotych rocznie obchodzi , państwo nie pytając mnie o zgodę zarządza moją własnością , robi to w sposób nieudolny dlatego domagam się powszechnego , równego uwłaszczenia WSZYSTKICH Polaków lasami państwowymi , ludzie lepiej zagospodarują swoją własność , uzyskają wyższe dochody , zapłacą większe podatki , rolnicy zwiększą swoje gospodarstwa , młodzi nie będą musieli wyjeżdżać za granicę by zarobić na mieszkanie - las dostarczy im budulca , powstaną żwirownie , kopalnie piachu , działki rekreacyjne i wiele pozytywnych rzeczy . Naturalnie powszechne uwłaszczenie lasami państwowymi należy tak przeprowadzić by nie ucierpiał żaden pracownik leśny , czyli musi być zagwarantowane zatrudnienie z takimi samymi dochodami oraz gwarancja wypracowanych praw nabytych

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Emigrant

Napewno , beda tak robic ze las to bedziesz ogladam w kronice filmowej

! Odpowiedz
2 10 ~ja

coz z tego skoro te pieniadze zostana przezarte ,przejezdzone na egzotyczne wycieczki na pseudokursy,dzieki nim odremontuje sie kilkaset lesniczowek zeby pozniej za symboliczna kwote sprzedac lesniczym na wlasnosc.LP to zielona mafia.znam sprawe od podszewki gdyz mieszkam w Warminsko -Mazurskim.lesniczy i jego cala rodzina maja jak paczki w masle na tle ogolnej biedy.doliczmy do tych przywilejow darmowe auto i benzyne oraz deputat na drzewo na ktorym i tak robia przekrety.znam ludzi ktorzy przez 20 lat nawet papieru toaletowego ,czy zarowki nie wymienili w lesniczowkach ,bo to przeciez lokal pracowniczy i im sie nalezy.banda darmozjadow zerujaca na majtku publicznym.90 % tych z zarzadu LP to zreszta byli komunisci .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~spostrzegawczy

W Puszczy Białowieskiej leży i gnije powalonego drewna za 2 mld zł tylko "ekolodzy" blokują. Nie trzeba nic wycinać wystarczy się schylic.

! Odpowiedz
4 2 ~wiesniak

Najlepsza moja inwestycja to kupowanie ziemi rolnej przed wejsciem do UE.Dopłaty juz dawno spłaciły te zakupy i dalej płyna w wysokosci ok 5% na czysto wartosci gruntu.Osobiscie tepie PiSowców ,Watykanczyków i innych śpiewaków -opowiadaczy bajek bo ich władanie to realna utrata wartosci mojego majatku. Juz PiSowski Prezydent Duda podpisał ustawe o ustroju rolnym. Od 1 stycznia posiadacze ziemi rolnej to prawie chłopy pańszczyzniane PiSowskich Panów.Czytać to i wyciagac wnioski : http://www.izbarolnicza.pl
A dodam jeszcze ,że ten wzrost poparcia dla PiSowców to pochodzi ze wsi- wylęgarni ciemniaków( i wiem co pisze bo tu żyję i tez czasami działam jak ciemna masa) Paradoksalnie to PiSowieśniaki najbardziej korzystaja z UE . Wystarczy wklepac kod pocztowy interesujacej Was miejscowości i zobaczycie kto spija śmietankę :http://beneficjenciwpr.minrol.gov.pl/search

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil