REKLAMA

Lagarde: Cyfrowe waluty niosą ryzyko

2019-12-02 15:31
publikacja
2019-12-02 15:31

W trakcie wystąpienia w Parlamencie Europejskim nowa prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde mówiła nie tylko o polityce monetarnej. Następczyni Mario Draghiego zaprezentowała także stanowisko wobec stablecoinów, czyli stabilnych kryptowalut.

fot. REUTERS/Joshua Roberts / / FORUM

W zakresie opisu aktualnej kondycji gospodarczej strefy euro oraz planowanych działań EBC przemówienie Lagarde nie przyniosło żadnych rewelacji. Podobnie jak jej poprzednik, Francuzka podkreślała, że polityka EBC pomogła wydźwignąć strefę euro z kryzysu oraz że instytucja ta nadal będzie starała się wypełnić mandat w postaci zagwarantowania stabilnego poziomu cen. Lagarde zasygnalizowała jednak, że pod jej rządami w EBC może dojść do rewizji strategii.

- Tego typu strategiczne przeglądy są częste w bankach centralnych. Fed prowadzi analizy właśnie teraz, Bank Kanady dokonuje ich raz na 5 lat. W EBC ostatni przegląd miał miejsce w 2003 r. Od tamtej pory wiele się zmieniło – krajobraz makroekonomiczny został przeorany przez kryzys i weszliśmy w okres niskiej inflacji. Pojawiły się nowe wyzwania: demografia, technologie i klimat. Stare recepty zostały podważone, a polityka monetarna wypłynęła na nieznane wody. To sprawia, że musimy dokonać przeglądu naszej strategii pod kątem tego, jak najlepiej wypełniać mandat – powiedziała.

Stablecoiny pod lupą

W drugiej części przemówienia Lagarde odniosła się do jednego z wymienionych wyzwań, czyli technologii. Jej zdaniem trwająca debata o stablecoinach – kryptowalutach, których kurs ma być stabilizowany i posiadać oparcie w innych aktywach – „może być zwiastunem nadchodzących zmian”.

- Stablecoiny mogą zmienić zasady gry w obszarze płatności oraz mieć konsekwencje dla mechanizmu transmisji monetarnej, stabilności finansowej czy międzynarodowego systemu finansowego – powiedziała.

Jak przypomniała, EBC wychodzi naprzeciw wyzwaniom: w ubiegłym roku został uruchomiony system pozwalający na natychmiastowy transfer środków w strefie euro, a dodatkowo wspólnie z Bankiem Japonii prowadzone są prace nad wykorzystaniem technologii stojących za kryptowalutami.

-  Innowacje, w tym stablecoiny, będą korzystne tylko wówczas, gdy związane z nimi ryzyka będą mitygowane przez skuteczny nadzór i regulacje. Uważam, że powinniśmy kierować się złotą zasadą: „ten sam biznes, to samo ryzyko, te same zasady”. Musimy być pewni, że stablecoiny nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa i efektywności systemu płatniczego oraz stabilności systemu finansowego. Tyczy się to szczególnie stablecoinów o zasięgu globalnym – powiedziała.

Wprawdzie w przemówieniu Lagarde nie padła nazwa Libra, jednak można z dużą pewnością założyć, że miała ona na myśli m.in. właśnie stablecoina proponowanego przez Facebooka.

A może kryptowaluta od EBC?

W ostatniej części wystąpienia Lagarde odniosła się do idei wprowadzenia cyfrowych walut przez same banki centralne.

- Cyfrowa waluta banku centralnego dałaby obywatelom możliwość bezpośredniego używania pieniądza banku centralnego w codziennych transakcjach. W zależności od zaprojektowania, cyfrowa waluta banku centralnego może nieść konkretne ryzyka. Przykładowo, może zmienić sposób, w jaki polityka monetarna wpływa na realną gospodarkę. Takie rozwiązania mogą także zagrozić stabilności systemu finansowego. Kwestia cyfrowej waluty banku centralnego i jej najlepszego kształtu wymaga dalszych analiz – dodała.

Na początku listopada agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródła w EBC, doniosła o pracach nad cyfrową walutą banku centralnego strefy euro. Frankfurcki bank miał przystąpić do działania po tym, jak Facebook przedstawił założenia Libry. Chociaż informatorzy Reutersa zastrzegali, że projekt jest długofalowy, to wyników pierwszych analiz można się spodziewać już w 2020 r.

Póki co dowiedzieliśmy się jedynie, że na stole jest kilka scenariuszy. Wśród nich m.in. możliwość zakładania kont w banku centralnym przez obywateli. Jako że rozwiązanie to stanowiłoby uderzenie w banki i instytucje płatnicze, wśród propozycji jest także przyznawanie im elektronicznej waluty, którą potem mogłyby rozprowadzać wśród klientów.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Kryptowaluty

Komentarze (7)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejstrowany1
To jest proste jak budowa cepa. Bank to nic innego jak bilans. Jak przynosisz pieniadze do banku to placisz im za to zeby Cie wpisali do swojej ksiazki. Banki sa niczym innym jak rozbudowanym "zeszytem Pani z warzywniaka". Kryptowaluty pelnia ta sama funkcje tylko ze wpisy do zeszytu robi maszyna ktorej wszyscy moga popatrzec To jest proste jak budowa cepa. Bank to nic innego jak bilans. Jak przynosisz pieniadze do banku to placisz im za to zeby Cie wpisali do swojej ksiazki. Banki sa niczym innym jak rozbudowanym "zeszytem Pani z warzywniaka". Kryptowaluty pelnia ta sama funkcje tylko ze wpisy do zeszytu robi maszyna ktorej wszyscy moga popatrzec na rece. Szefowi Banku na rece patrza tylko waskie grupy audytorow czy organow typu KNF.
khh
Cale zycie niesie ze soba ryzyko, kazde wyjscie z domu to ryzyko, kazda podroz samochodem to tez duze ryzyko. I co pani Lagarde z tym zrobi? Skutecznie nam to ureguluje? Kolejne bezsensowne bicie czerwonej piany "dla naszego dobra i bezpieczenstwa"
silvio_gesell
Kryptowaluty nie są oparte na długu, biorą swoją wartość tylko z tego powodu, że mogą być bezpowrotnie zgubione, a w szczególności nie ma możliwości transferu do spadkobierców. Są inherentnie deflacyjne, nie nadają się na pieniądz dopóki populacja ziemi rośnie.
infinum
rośnie w Afryce i części Azji - inne części świata praktycznie nie rosną, a wręcz się kurczą. Poza tym wcale nie jest powiedziane, że Afryka musi mieć krypto - jak nie zechcą, to nie będą mieli i będą pracować za bezwartościowy, inflacyjny FIAT - ich wybór.
nonnn
EBC powinni wydac swoja crypto - niech rynek zdecyduje czy lepsze sa stablecoiny USDTether USDC czy PETRO
asdc
Po przedstawieniu przez Facebooka Libry, Chiny się obsrały i tworza własną kryptowalutę. Jeśli projekt ujrzy światło dzienne i będzie działać, Europa i USA nie będą po prostu miały wyjścia i będą musiały stworzyć coś podobnego, aby być dalej na czele. Kto będzie pierwszy ten zdominuje resztę.
open_mind
Obecnie cała światowa polityka i ekonomia jest w stylu Mariana Banasia, czyli „BURDEL w KAMIENICY”

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki