REKLAMA

L’Oreal usuwa z opakowań słowo "biały"

2020-06-27 18:48
publikacja
2020-06-27 18:48
L’Oreal usuwa z opakowań słowo "biały"
L’Oreal usuwa z opakowań słowo "biały"
fot. GONZALO FUENTES / / Reuters

Światowy koncern kosmetyczny z siedzibą we Francji L’Oreal poinformował, że w ramach walki z rasizmem przestaje używać słów „biały”, „wybielający” czy „jasny” na opakowaniach swoich produktów. Inne firmy postępują podobnie albo zapowiadają takie zmiany.

W opublikowanym w sobotę komunikacie, paryska dyrekcja L'Oreal zawiadamia, że na produktach przeznaczonych do skóry nie będzie już słów takich, jak „biały, wybielający czy jasny”. W oświadczeniu nie ma wskazówek, czy i kiedy opakowania z tymi słowami wycofane zostaną ze sprzedaży.

Wcześniej francuska filia angielsko-holenderskiego koncernu Uniliver zmieniła nazwę kremu rozjaśniającego i zobowiązała się do nieużywania słowa „jasny”, gdyż „marka zobowiązuje się do chwalenia wszelkich odcieni skóry”.

Media zajmują się opakowaniem popularnego we Francji ryżu „Oncle Ben’s” (wujka Bena), na którym widnieje portret czarnoskórego mężczyzny. Amerykańska firma Mars ogłosiła, że pracuje nad zmianą tej grafiki.

We Francji na włosku wisi przyszłość ciasteczek czekoladowych „Pepito”, których opakowanie przedstawia Meksykanina. Ta postać, wzięta z komiksu, krytykowana jest jako „nieprzychylna karykatura”, co - jak ostrzegają specjaliści od marketingu - grozi eksportowi do USA.

Manifestacje w USA i Europie po śmierci Afroamerykanina George’a Floyda, uduszonego w maju podczas zatrzymania przez policjanta w Minneapolis, spowodowały żądania zmian nazw ulic i usuwania pomników bohaterów podejrzewanych o rasizm. Jak zauważają eksperci, wiele firm obawiających się bojkotu lub procesów sądowych usuwa „niepoprawne” nazwy i słowa ze swych akcji marketingowych.

Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)

llew/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (35)

dodaj komentarz
leon3
Boję się przyznać, że wybieram się za krąg polarny na białe noce.
fakpejsy
Czyli teraz biali sa na celowniku jako niewolnicy!
frugal
W tym całym szaleństwie jedna rzecz jest pozytywna - w końcu będziemy mogli wrócić na naszego pięknego polskiego słowa "Murzyn".
obiektywny_komentator
Te współczesne globalne koncerny dla zwiększenia przychodu potrafią z siebie zrobić ekonomiczne prostytutki . I jeszcze ubiorą to w taką ideologię, że trudno z nią polemizować. Bo jak tu nie powiewać razem z nimi radośnie i z przekonaniem sztandarem z hasłami antyrasistowskimi, aby jeszcze lepiej zarabiali?
jes
Gdy popatrzysz trochę lepiej i wczytasz się w te hasła to są one pod każdym względem rasistowskie. Z tą różnicą, że teraz "biały" jest dyskryminowany i ma mieć mniej praw od murzynów i pochodnych.
wonsz
W świecie filmu podobne wariactwa:
https://www.filmweb.pl/news/%22Simpsonowie%22%2C+%22Family+Guy%22%3A+biali+tylko+w+rolach+bia%C5%82ych-138298

I też pod artykułem jednostronnie potępiające akcję komentarze, ludzie "o lewicowej wrażliwości", których na tamtym portalu zazwyczaj zatrzęsienie nawet chyba boją się
W świecie filmu podobne wariactwa:
https://www.filmweb.pl/news/%22Simpsonowie%22%2C+%22Family+Guy%22%3A+biali+tylko+w+rolach+bia%C5%82ych-138298

I też pod artykułem jednostronnie potępiające akcję komentarze, ludzie "o lewicowej wrażliwości", których na tamtym portalu zazwyczaj zatrzęsienie nawet chyba boją się pisnąć, tak bardzo widzą, że nie ma czego bronić - zupełnie jak tutaj.
I co w związku z tym? I tak pójdziemy jutro do sklepu, kupimy mebelek ze Szwecji, kremik z Francji, pójdziemy do kina na film z Murzynkiem grającym średniowiecznego francuskiego wieśniaka, kupimy gierkę z nachalnym wątkiem gejowskim, zapłacimy abonament za serwis streamingowy cenzurujący klasykę Przeminęło z Wiatrem, Hotel Zacisze czy Miasteczko South Park. A połowa (lub więcej) z nas zagłosuje w każdych wyborach ZA podobnymi zmianami - tylko dlatego, że nie lubi księdza albo jednego pana, którego uważa za gorszego od Hitlera i Stalina razem wziętych.
I dlatego, drodzy użytkownicy, ONI wygrali. Bo my umiemy co najwyżej ponarzekać na forum przez dzień czy dwa po tym jak wieść gruchnie - a oni są w stanie wyjść na ulice setkami tysięcy i spalić świat w imię geja, Murzyna uchodźcy itp. Więc moja propozycja brzmi - mamy niedzielę handlową - jedźcie do IKEI, odwiedźcie Auchan, Rossmana, a po powrocie odpalcie gierkę jakiegoś czarno-tęczowego developera (ostatnio The Last of Us 2 świetnie się sprzedaje, czytałem, że jest tam solidny wątek homoseksualny zamiast fabuły) albo to, co nflix jeszcze zostawił jako zakceptowane pod względem rasowym i genderowym. Po co marnować energię na posty na forum...?
przemek_opinia
Sprawa jest w toku. Pisałem o tym poniżej. Każdy z nas powinien zaproponować konkretne rozwiązanie, które zarówno w małej jak i dużej społeczności mógłby realizować oddolnie. Nie kupowanie produktów tych firm, uświadamianie innych. Wasze inne propozycje mile widziane.
and00 odpowiada przemek_opinia
To nie takie proste
Bo o ile mogę nie kupować w Ikei, to już nie używać żadnej marki koncernu L'Oreal, albo CocaCola już nie jest łatwo, bo
po 1 prawie cały towar na rynku jest od nich,
po 2 maja tyle marek że nie wiesz nawet że kupujesz produkt danego koncernu...
jes odpowiada and00
W twoim przypadku akurat nie będzie problemu. Ty chcesz by wszystko możliwe do kupna było tylko od naszych narodowych czempionów Sasina.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki