Kwaśniewski: Lewica powinna mieć kandydata na prezydenta

Lewica powinna mieć swojego kandydata w wyborach prezydenckich, który będzie jasno mówił o co lewicy chodzi, nawet gdyby to nie była walka o zwycięstwo, tylko o jak największą liczbę głosów i konsolidowanie elektoratu lewicy - uważa były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Były prezydent spotkał się w środę z parlamentarnym klubem Lewicy. Pogratulował posłom i posłankom zdobycia mandatu oraz udzielił rad dotyczących pracy parlamentarnej.

Podczas briefingu w Sejmie po spotkaniu Kwaśniewski podkreślił, że dobrą strategią jest to, że partie opozycyjne wystawią kandydatów w wyborach prezydenckich. "Z punktu widzenia demokracji jest to dobre, bo jest naturalne" - podkreślił. "Mamy różne środowiska tutaj w parlamencie. Te środowiska powinny wyznaczyć, czy określić swoich kandydatów - znanych, wyrazistych, którzy będą utożsamiali się z programami tych partii. To, że wystąpią kandydaci choćby tych partii, które są w Sejmie dla mnie jest oczywiste i dobre z punktu widzenia demokracji" - dodał.

Podkreślił, że lewica ma swój program, reprezentację w Sejmie i powinna mieć również swojego kandydata w wyborach prezydenckich, który "będzie jasno mówił o co lewicy chodzi". "Nawet gdyby to nie była walka o zwycięstwo, tylko o jak największą ilość głosów i konsolidowanie elektoratu lewicowego, to ma sens" - powiedział były prezydent.

Kwaśniewski przyznał, że zdecydowanie się "na polaryzację już w I turze wcale nie musi być skuteczna z punktu widzenia opozycji", bo "gdyby był taki jeden kandydat, który w sposób oczywisty jest uznawany przez wszystkie środowiska, to być może miałoby to jakiś sens". "Ponieważ takiego kandydata i kandydatki nie ma, to moim zdaniem ograniczenie do jednego kandydata przez opozycję w gruncie rzeczy dawałoby na szansę na wygranie w I turze urzędującemu prezydentowi" - stwierdził Kwaśniewski.

Ocenił też, że wtorkowe wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu IX kadencji było obliczone na kampanię prezydencką. "Prezydent będzie chciał pokazywać, że jest gotów działać ponad podziałami i niewątpliwie taki charakter miało to wystąpienie" - powiedział Kwaśniewski. Dodał, że ważne były słowa o współpracy, ale w wystąpieniu Dudy zabrakło pokazania strategii, co jako prezydent walczący o drugą kadencję chciałby zrobić.

Były prezydent uważa, że zdobycie większości w Senacie przez opozycję będzie miało wpływ na wybory prezydenckie. "Psychologicznie to jest wielkie wsparcie dla opozycji, to jest zdobyty pierwszy przyczółek. To jest pokazanie, że można, że razem można, że opłaca się współpracować" - podkreślił Kwaśniewski. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil