REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Rzecznik MŚP chce zniesienia obowiązku odbycia kwarantanny przez cudzoziemców

2020-09-10 12:48
publikacja
2020-09-10 12:48

Rzecznik MŚP wystąpił do minister rozwoju z prośbą o wsparcie postulatu zniesienia obowiązku odbycia kwarantanny przez cudzoziemców przekraczających zewnętrzną granicę państwową - podało biuro rzecznika. Byłoby to ułatwienie dla przedsiębiorców zatrudniających np. pracowników z Białorusi.

Rzecznik MŚP chce zniesienia obowiązku odbycia kwarantanny przez cudzoziemców
Rzecznik MŚP chce zniesienia obowiązku odbycia kwarantanny przez cudzoziemców
fot. Deliris / / Shutterstock

Jak wyjaśniono w czwartkowym komunikacie, chodzi o wsparcie postulatu zmiany rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie "ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii poprzez zniesienie obowiązku odbycia kwarantanny przez cudzoziemców przekraczających zewnętrzną granicę państwową".

Do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, jak czytamy, doszły sygnały o istotnych utrudnieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej dla przedsiębiorców zatrudniających cudzoziemców zza wschodniej granicy RP, którzy "wskazali, że obowiązujące przepisy w zakresie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii przewidują obowiązkową 14-dniową kwarantannę po przekroczeniu tzw. zewnętrznej granicy państwowej". "Tym samym, pracownicy wracający na weekend do domu np. na Ukrainie czy Białorusi, po przekroczeniu granicy nie mogli wrócić do pracy w Polsce przed odbyciem ww. 14-dniowej kwarantanny" - dodano.

W związku z pismem z dnia 30 lipca 2020 r. Rzecznik MŚP wystąpił do Ministra Zdrowia z wnioskiem o rozważenie podjęcia działań legislacyjnych zmierzających do likwidacji ograniczeń z tym związanych. Rzecznik MŚP wskazał m.in. że "analogiczna regulacja jeszcze do niedawna była stosowana również na wewnętrznej granicy UE". W ocenie Rzecznika MŚP "pożądanym jest, aby powyższa regulacja została również zniesiona lub ograniczona na granicy zewnętrznej dla osób zatrudnionych przez polskich przedsiębiorców".

Podkreślono, że te wnioski Rzecznika MŚP "częściowo zostały spełnione". W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 1 września 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1505) skrócono okres obowiązkowej kwarantanny do 10 dni. "Dodatkowo, w przypadku osób, które uzyskały ujemny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia, albo osoby, której obowiązkowa kwarantanna trwała już co najmniej 10 dni, została ona skrócona do dnia następującego po dniu wejścia w życie rozporządzenia, tj. 3 września 2020 r." - przypomniano.

Tym niemniej Rzecznik MŚP wystąpił dodatkowo do wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz z prośbą o wsparcie proponowanych rozwiązań, zmierzających do "całkowitej likwidacji obowiązku odbycia kwarantanny przez osoby przekraczające zewnętrzną granicę państwową".

autor: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (1)

dodaj komentarz
katzpodola
Chyba was powaliło juz całkowicie. Albo jest ten wirus albo nie ma zdecydujcie sie w końcu zanim nalezie sie tu banderowców z wirusem, którym nie potrzebna jest kwarantanna. Bo Polaków dalej ma obowiązywać?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki