REKLAMA

Kurtyka: Kaucja za plastikowe butelki to kwestia miesięcy

2019-12-09 19:50
publikacja
2019-12-09 19:50

Wprowadzenie kaucji za butelki plastikowe to kwestia miesięcy - zapowiedział w poniedziałek minister klimatu Michał Kurtyka. Dodał, że do czerwca zostanie przedstawiona propozycja ustawowa.

fot. Omar Marques / / FORUM

W rozmowie w w Polsat News, nawiązując do expose premiera Mateusza Morawieckiego Kurtyka zadeklarował, że w celu ograniczenia obiegu plastiku, w ciągu "miesięcy" zostanie wprowadzony system kaucyjny za jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych. Minister dodał, że wiąże się to z "poszerzeniem odpowiedzialności producenta". Kurtyka zapowiedział przedstawienie do czerwca propozycji ustawowej w tej sprawie.

W listopadowym wywiadzie dla radiowej Jedynki minister mówił, że jednym z priorytetów Ministerstwa Klimatu będzie ograniczenie ilości odpadów. Jak podkreślał, droga do tego wiedzie przez bodźce ekonomiczne, m.in. nadanie odpadom określonej wartości.

"Chciałbym wprowadzić zasadę poszerzonej odpowiedzialności producenta. Chciałbym, żebyśmy nadali odpadom pewną wartość" - mówił Kurtyka w Jedynce.

Jak tłumaczył, dziś pewien problem polega na tym, że materiały takie jak złom, szkło czy plastik są wyrzucane, ponieważ nie mają wartości.

"W momencie, gdy stworzymy system, w którym nadamy wartość tym surowcom, będziemy mogli nie tylko ograniczyć koszty, ale poprzez racjonalne bodźce ekonomiczne skłonić producentów, by choćby opakowania były jak najbardziej ekologiczne. Takie, które można potem w łatwy sposób przeznaczyć do odzysku" - wyjaśnił. (PAP)

Autor: Piotr Gozdowski

pgo/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (22)

dodaj komentarz
drabio
Czy w końcu zacznie ktoś produkować małego w szklanych zwrotnych butelkach? Szlak mnie trafia od tego plastikowego goowna.
antek10
Kaucja powinna być 1- 1,5 zł od plastikowej butelki . Teraz plastiki palą w kopciuchach.
wwojtekw
Jeśli ktoś jest na tyle głupi i ma tak bardzo w d**ie środowisko żeby palić plastikowymi butelkami w piecu to uważasz, że kaucja coś zmieni? Druga sprawa: dlaczego zwykli ludzie mają przez takich debili mieć ciężej? Już teraz trzeba śmieci sortować i płaci się za to zdecydowanie za dużo.
marianpazdzioch
Ponoć tylko 14% z segregowanego obecnie plastiku w PL jest ponownie przetwarzana. Najpierw niech z tego się rozliczą, zamiast okładać ludzi kolejnym, setnym już podatkiem. Poza tym są dużo poważniejsze ekologiczne problemy, jak susza, skandaliczna jakość powietrza, nielegalne śmietniska i ich podpalenia... i nic się Ponoć tylko 14% z segregowanego obecnie plastiku w PL jest ponownie przetwarzana. Najpierw niech z tego się rozliczą, zamiast okładać ludzi kolejnym, setnym już podatkiem. Poza tym są dużo poważniejsze ekologiczne problemy, jak susza, skandaliczna jakość powietrza, nielegalne śmietniska i ich podpalenia... i nic się z tym nie dzieje, mimo olbrzymich środków jakie są pompowane na walkę z nimi z podatków.
dziki_losos
To nie ma żadnego sensu. Koszt takiego posunięcia dla producenta jest zerowy, więc nie wyeliminujemy plastikowych opakowań w ten sposób. Czemu nie zajmiemy się problemem u źródła?
donkojot
A może najpierw zrobić porządek z butelkami szklanymi? Na ten moment butelke mogę zwrócić tylko w miejscu gdzie kupowalem produkt i to jeszcze za okazaniem paragonu. Jak ostatnio kupowałem piwo - tak, pije piwo, i mialem butelki na wymiane to pani w sklepie powiedziała ze nie może ich przyjąć bo nie mam paragonu. Nie dała A może najpierw zrobić porządek z butelkami szklanymi? Na ten moment butelke mogę zwrócić tylko w miejscu gdzie kupowalem produkt i to jeszcze za okazaniem paragonu. Jak ostatnio kupowałem piwo - tak, pije piwo, i mialem butelki na wymiane to pani w sklepie powiedziała ze nie może ich przyjąć bo nie mam paragonu. Nie dała sie racjonalnie przekonać więc tuż po zakupie piwa wrocilem do sklepu i na podstawie paragonu ktory wydala mi 30 sekund temu zwróciłem butelki. Paranoja.
ertom
Czytałem kiedyś wywiad z potentatem na rynku śmieci. Zarabiają oni głównie nie na wywozie śmieci, ale na odsprzedaży posegregowanych odpadów. Mówił, że każdy pomysł, w wyniku którego do śmietnika trafia np. mniej plastikowych butelek skutkuje podwyżką za wywóz, bo muszą sobie w ten sposób zrekompensować mniejsze zyski.
jer65
Skończy się tylko na 10-20 % podwyżce za produkty w butelkach bo nigdzie ich później nie zwrócisz i nie oddasz , skupu butelek szklanych po piwie i wódce nie mogą rozwiązać 50 lat a rozwiążą plastikowe -ha ha .
_jasko
Przepraszam bardzo, ale "za komuny" skup butelek, złomu i makulatury bardzo dobrze funkcjonował.
W okresie transformacji Coca Cola i Pepsi sprzedawane były w b.grubych zwrotnych butelkach plastykowych (wielokrotnego użytku).

Powiązane: Wojna z plastikiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki