REKLAMA

Kurs euro powyżej 4,55 zł. Dolar też tanieje

Michał Żuławiński2021-08-03 10:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-08-03 10:00
Kurs euro powyżej 4,55 zł. Dolar też tanieje
Kurs euro powyżej 4,55 zł. Dolar też tanieje
fot. Billion Photos / / Shutterstock

Wtorkowe przedpołudnie przynosi lekkie spadki kursów euro i dolara. Z szerszej perspektywy główne waluty wciąż są drogie.

Po 09:50 kurs euro kształtował się powyżej 4,55 zł. To wyraźnie mniej niż w ostatnich dwóch tygodniach, kiedy dwukrotnie atakowany był poziom 4,60 zł. Warto jednak pamiętać, że jeszcze na początku czerwca euro kosztowało 4,45 zł, a przed pandemicznymi zawirowaniami EUR/PLN przez długi czas najczęściej znajdował się w okolicach 4,25 zł.

We wtorek rano w dół idzie także kurs dolara. Amerykańska waluta tanieje do 3,832 zł i ma szansę zakończyć dzień na najniższym poziomie od 3 tygodni. Tymczasem na EUR/USD brak większych zmian – pozostajemy blisko, ale poniżej 1,19 USD.

Po wczorajszym spadku do 5,352 zł kurs funta brytyjskiego odbija dziś do 5,33 zł. Z kolei kurs franka szwajcarskiego wynosi 4,235 zł, a więc o 1-2,5 grosza mniej niż przez większość ubiegłego tygodnia.

Wtorkowe kalendarium makroekonomiczne nie obfitowało w istotne raporty. O 09:00 poznaliśmy wartość inflacji w Turcji – więcej na ten temat w artykule „Inflacja w Turcji zbliża się do 20 proc. Erdogan chce ciąć stopy procentowe”. Reszta dnia przyniesie jeszcze m.in.: inflację producencką w strefie euro (11:00) oraz dane o zamówieniach na dobra trwałe w USA (14:30).

Komentarze ekonomistów

- Po serii nieudanych ataków na opór 4,60 EUR/PLN oddalił się od tego poziomu i może na dłużej zagościć w okolicach 4,55-4,56. Nie można również wykluczyć przesunięcia przedziału wahań do 4,50-4,56/EUR - napisali w biuletynie tygodniowym ekonomiści banku Pekao.

Ekonomiści banku Millennium oczekują uspokojenia się notowań eurozłotego.

- Wtorek na rynkach finansowych zapowiada się dość spokojnie. Brak jest bowiem danych, które w naszej ocenie mogłyby w istotny sposób wpłynąć na notowania. Kurs EUR/PLN, który zanotował cztery sesje spadkowe z rzędu prawdopodobnie wyczerpał swój potencjał do zniżki. Tym bardziej, iż argumenty za przeceną (np. spór o praworządność z Unią Europejską) pozostają żywe, a reakcja ze strony Rady Polityki Pieniężnej na silne przyspieszenie inflacji będzie najwcześniej w czwartym kwartale. Taki scenariusz kreśliła wczoraj członkini RPP G.Ancyparowicz - napisali.

W poniedziałek w telewizji Biznes 24 członkini RPP Grażyna Ancyparowicz wskazała, że Rada powinna zaczekać z decyzjami o zacieśnianiu polityki monetarnej do jesieni.

- Jeżeli chodzi o jakiekolwiek bardziej przybliżone prognozy, kiedy i jak będziemy ewentualnie korygować te stopy w górę, to wydaje mi się, że najwcześniej będzie można powiedzieć w październiku/listopadzie. (...) Wtedy przyjdzie pora na to, żeby się zastanowić bardzo głęboko - jeśli odjedziemy od luzowania ilościowego związanego ze skupem skarbowych papierów dłużnych, to będzie prawdopodobnie pora na podwyżki. Nie mamy w tej chwili żadnej wiedzy jak będzie wyglądała sytuacja jesienią. Nic nie wiemy, więc jest trochę za wcześnie – powiedziała.

MZ/PAP

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane

Komentarze (2)

dodaj komentarz
mmmmooooo
Jeśli pisze się o spadku to lepiej wygląda "kurs poniżej" niż "kurs euro powyżej" w kontekście spadku.
1a2b
to bez znaczenia. ważne żeby bujało.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki