REKLAMA

Kurs euro bliżej 4,60 zł. Frank najdroższy w tym roku

2021-07-27 11:19
publikacja
2021-07-27 11:19
Kurs euro bliżej 4,60 zł. Frank najdroższy w tym roku
Kurs euro bliżej 4,60 zł. Frank najdroższy w tym roku
fot. Carlos Pernalete Tua / / Pexels

Wtorkowe przedpołudnie upływa pod znakiem dalszej słabości złotego. Kurs euro jest bliski powrotu powyżej 4,60 zł, zaś frank szwajcarski jest najdroższy w tym roku.

Po 11:15 kurs euro kształtował się na poziomie 4,595 zł. Tym samym na parze EUR/PLN już niemal nie ma śladu po ubiegłotygodniowym umocnieniu, w trakcie którego za euro płaciliśmy nawet mniej niż 4,56 zł. Zdaniem ekonomistów, polska waluta ma jeszcze potencjał do słabnięcia.

- Liczymy się dziś z możliwością przełamania poziomu 4,60 przez kurs EUR/PLN. Argumentem będzie spodziewana zniżka pary EUR/USD (z którą wycena złotego jest obecnie ściśle ujemnie skorelowana) w kierunku bariery 1,1750 oraz obawy inwestorów dotyczące przedłużającego się braku akceptacji dla Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską - napisali analitycy banku Millennium.

Także ekonomiści ING Banku Śląskiego wskazują na ryzyko przełamania przez eurozłotego bariery na poziomie 4,60.

- Widzimy istotne ryzyko, że w ciągu około tygodnia para EUR/PLN przełamie się ponad 4,60. Sentyment dla walut CEE jest od dłuższego czasu niekorzystny. Spodziewamy się, że w drugiej połowie tygodnia dołoży się do tego umocnienie dolara. W naszej ocenie kurs powinien jednak wyhamować wzrost między 4,63, a 4,65. Nasze szacunki wskazują, że złoty już obecnie jest silnie niedowartościowany wobec euro. Na ogół taki stan utrzymuje się nie dłużej jak tydzień - napisano w porannym raporcie banku.

W górę idzie także kurs dolara, który dobija do 3,90 zł. Jeżeli dzień zakończymy powyżej tego poziomu, oznaczać to będzie, że amerykańska waluta jest najdroższa od kwietnia. Poziom EUR/USD utrzymuje się poniżej 1,18 dolara. Rynek czeka na jutrzejsze posiedzenie Rezerwy Federalnej.

Jeszcze dalej, bo aż do listopada 2020 r., musimy cofnąć się w poszukiwaniu wyższego kursu franka szwajcarskiego. Helwecka waluta wyceniana jest obecnie na 4,253 zł, choć ledwie trzy tygodnie temu kosztowała 4,12 zł.

Wysoki pułap utrzymuje także kurs funta brytyjskiego. Notowania GBP/PLN przekraczają 5,375 zł i są najwyższe od kwietnia.

MZ/PAP

Źródło:
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (3)

dodaj komentarz
marekpoznan
...i jak na złość kurs EURPLN się odbił od 4.6zł i zaczął spadać... gdzie to euro po 10zł bo mam trochę papierków z autografem Dragiego.
demeryt_69
Cierpliwości - najpierw paliwo będzie po 20 zeta :)
demeryt_69
Ciekawe ile osób w Polsce miało w ręku jakiś szwajcarski banknot?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki