REKLAMA

Kurs Asseco najwyżej od 14 lat, rynek liczy na dalszy wzrost wyników [Opinia]

2021-07-09 14:14
publikacja
2021-07-09 14:14
Kurs Asseco najwyżej od 14 lat, rynek liczy na dalszy wzrost wyników [Opinia]
Kurs Asseco najwyżej od 14 lat, rynek liczy na dalszy wzrost wyników [Opinia]
/ Asseco Poland

Asseco Poland ma za sobą bardzo dobry rok, a 2021 może przynieść dalszą poprawę. W ocenie analityków atutem firmy pozostaje wysoka stopa dywidendy. Jeden z rozmówców PAP Biznes wskazał, że wzrost kursu do najwyższego poziomu od 2007 r. może być częściowo wynikiem spekulacji o dokupieniu akcji przez Cyfrowy Polsat, ale analitycy nie wierzą w ten scenariusz.

W ciągu ostatniego miesiąca kurs akcji Asseco Poland wzrósł o 12 proc., a od początku roku giełdowa wycena grupy zwiększyła się o 21 proc. Kurs, który wyniósł w czwartek 79,3 zł, jest jednak nadal nieco niższy od cen docelowych z rekomendacji biur maklerskich. W ciągu minionych kilku miesięcy zaktualizowano cztery raporty, a średnia z wyznaczonych w nich cen docelowych to 81,5 zł.

"Myślę, że wzrost kursu wynika z bardzo dobrej sytuacji biznesowej Asseco Poland, które na mocny backlog oraz delikatnie poprawiło rentowność. Perspektywy na przyszłość są obiecujące" - ocenił w odpowiedzi na pytania PAP Biznes Konrad Księżopolski z Haitong Banku.

Dobre perspektywy spółki oraz niewygórowaną do niedawna wycenę wskazuje też Łukasz Kosiarski z BM Pekao.

"Asseco to zdrowy biznes, który już od paru kwartałów sukcesywnie poprawia wyniki. Kurs natomiast poruszał się od dłuższego czasu w dosyć wąskim przedziale. Jeszcze niedawno był zbliżony do wyceny, którą Cyfrowy Polsat oferował w wezwaniu ponad półtora roku temu" - powiedział PAP Biznes.

"Spółka-matka, Asseco Poland, która w największym stopniu wpływa na wynik netto grupy, miała w zeszłym roku bardzo dobre wyniki, a do tego w portfelu znajduje się kilka kontraktów, które będą wspierały ten i przyszły rok: z najważniejszych trzeba wymienić ZUS i Cyfrowy Polsat" - dodał.

Rozmówcy PAP Biznes zwracają również uwagę, że wyższy kursu może być powiązany z dobrym zachowaniem całej branży informatycznej na GPW. Sektorowy indeks WIG-Informatyka zyskał od początku roku o 17,5 proc.

"Cały sektor informatyczny w ostatnim czasie radzi sobie dobrze: widać to w notowaniach Comarchu, LiveChat Software czy mniejszych firm z branży" - powiedział Kosiarski.

OCZEKIWANE DOBRE WYNIKI

Analitycy uważają, że wynik netto Asseco wzrośnie w tym roku, pomimo że 2020 był dla grupy najlepszym okresem od 2011 roku (nie licząc 2017, gdy zysk jednorazowo podwyższyła sprzedaż części akcji izraelskiej Formula Systems). Średnia prognoz analityków wskazuje na 420,2 mln zł zysku netto w tym roku, co oznaczałoby wzrost o 4,6 proc. rok do roku.

Spółka dobrze zaczęła ten rok: w pierwszym kwartale zysk wzrósł rok do roku o jedną czwartą, do 102,4 mln zł. Dodatkowo portfel zamówień na cały rok, prezentowany w maju, był o 14 proc. wyższy niż w ubiegłym roku i - jak zaznaczył zarząd - nie widać w nim pogorszenia rentowności.

Spółka wskazuje co prawda na presję płacową ze strony pracowników, ale - jak oceniają analitycy - w branży IT ta tendencja utrzymuje się od wielu lat i inwestorzy zdążyli się już do niej przyzwyczaić. Z drugiej strony pozytywnie na rentowność wpływa tzw. hybrydowy model pracy.

Eksperci z biur maklerskich nie obawiają się ponadto wpływu zmian związanych z rządowym Polskim Ładem, który zakłada m.in. wzrost obciążeń dla osób samozatrudnionych.

"Nawet gdyby wprowadzono program Polski Ład w zaproponowanej formie, to Asseco Poland, jako spółka, która wykonuje dużo zleceń na rzecz administracji publicznej, ma w grupie dużo pracowników etatowych, na pewno więcej procentowo niż inne firmy z sektora IT. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że Asseco to międzynarodowa grupa i jedynie część jej pracowników jest zatrudniona w polskich biurach. Przez te dwa czynniki grupa jest mniej narażona na ryzyko presji płacowej" - powiedział PAP Biznes Łukasz Kosiarski.

Analitycy są zdania, że poza wzrostem wyników głównym atutem inwestycji w Asseco Poland pozostaje relatywnie wysoka stopa dywidendy, która w ostatnich latach sięgała około 5 proc.

"Asseco Poland pomimo tego, że jest spółką z sektora IT, jest postrzegana bardziej jako spółka defensywna. Zachowuje się lepiej w czasie słabszego sentymentu rynkowego. Wysoka dywidenda jest także jednym z kluczowych czynników zachęcających do Asseco Poland" - powiedział Księżopolski.

Kosiarski z BM Pekao uważa, że ze względu na poprawę wyników Asseco przestaje być postrzegane tylko jako spółka dywidendowa.

"Spółka odkleja się nieco od wyceny powiązanej tylko ze stopą dywidendy" - ocenił.

RYNEK SPEKULUJE O DOKUPIENIU AKCJI PRZEZ CYFROWY POLSAT, ANALITYCY WĄTPIĄ

Jak usłyszeliśmy od jednego ze źródeł rynkowych, czerwcowy wzrost kursu Asseco może być częściowo związany ze spekulacjami dotyczącymi potencjalnego dokupienia akcji spółki przez Cyfrowy Polsat.

Telekomunikacyjna grupa ma w lipcu sfinalizować sprzedaż za ponad 7 mld zł spółki Polkomtel Infrastruktura, czyli części swojej infrastruktury sieci mobilnej (m.in. 7 tys. masztów). Według pragnącego zachować anonimowość rozmówcy PAP Biznes, inwestorzy mogą grać pod scenariusz, w którym część z tych środków Polsat przeznaczy na dokupienie akcji Asseco. Obecnie grupa należąca do Zygmunta Solorza ma prawie 23 proc. akcji infromatycznej spółki i jest jej największym akcjonariuszem.

Analitycy, z którymi rozmawiał PAP Biznes, wątpią w zwiększenie udziału przez Cyfrowy Polsat.

"Słyszałem tą teorie już jakiś czas temu. Traktuję ją jako myślenie życznieniowe rynku i nie wydaję mi się, żeby było to wysoce prawdopodobne. Po pierwsze cena na takie wezwanie dla Cyfrowego nie jest obecnie atrakcyjna, gdyż Asseco jest na szczytach wyceny. Po drugie, nie widzę za bardzo biznesowego sensu kupowania większego udziału, gdyż obecny daję dużą kontrolę operacyjną. Bardzo ograniczone są też synergie pomiędzy tymi podmiotami" - ocenił Konrad Księżopolski z Haitong Banku.

Łukasz Kosiarski również uważa, że dokupienie akcji Asseco przez Cyfrowy Polsat jest mało prawdopodobne, m.in. ze względu na to, że Polsat ma sporo innych wydatków.

"M.in. na przejęcie Netii, zakup udziałów w eObuwie, zbliżającą się aukcję częstotliwości 5G czy przedłużenie rezerwacji obecnych pasm. Zakup akcji Asseco musiałby wiązać się zapewne z wezwaniem na 66 proc. walorów spółki, a nie przyniósłby istotnie większych synergii niż ma to miejsce w obecnym układzie" - powiedział analityk.

"Nie wydaje się, żeby większe inwestycje w sektor IT były obecnie priorytetem dla Grupy Polsat" - dodał.

Łukasz Kucharski (PAP Biznes)

kuc/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki