REKLAMA

Kuratoria oświaty do likwidacji? Porozumienie przygotowuje projekt ustawy

2022-06-24 13:44
publikacja
2022-06-24 13:44
Kuratoria oświaty do likwidacji? Porozumienie przygotowuje projekt ustawy
Kuratoria oświaty do likwidacji? Porozumienie przygotowuje projekt ustawy
fot. GUNDAM_Ai / / Shutterstock

Porozumienie Jarosława Gowina przygotowuje projekt ustawy likwidującej kuratoria oświaty. Zamiast nich proponuje regionalne Centra Akredytacji Edukacji. Projekt ma trafić do Sejmu po wakacjach – poinformował w piątek w Krakowie polityk ugrupowania Tomasz Urynowicz.

"Porozumienie przygotowuje projekt ustawy dotyczącej likwidacji kuratoriów w Polsce. Chcemy zastąpić kuratoria regionalnymi Centrami Akredytacji Edukacji, które w sposób bezstronny, niepolityczny i pluralistyczny będą kształtować przyszłość wychowania, oświaty, przede wszystkim polskiej szkoły” – powiedział Urynowicz na briefingu prasowym przed małopolskim kuratorium oświaty.

Zgodnie z propozycją Porozumienia, Regionalne Centra Akredytacji Edukacji byłyby powoływane przez centralną Krajową Radę Edukacji, wybieraną przez Sejm, Senat i prezydenta, ale przedstawicieli do tych centrów mogłyby zgłaszać tylko i wyłącznie środowiska naukowe i samorządowe.

Szefem zespołu, który pracuje nad projektem ustawy, jest Krzysztof Głuc, działacz samorządowy, obecnie przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza. Projekt ma być przedstawiony w Sejmie po wakacjach.

"Idea jest taka, że szkoła ma być pluralistyczna" – podkreślił Urynowicz, radny sejmiku małopolskiego i były wicemarszałek.

Porozumienie Jarosława Gowina postuluje jak najszybsze przeprowadzenie dyskusji na temat funkcjonowania oświaty.

Przedstawiciele partii oraz młodzi działacze przy okazji zakończenia roku szkolnego skrytykowali także działania małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki