REKLAMA

Kukiz'15 chce zalegalizować "piwo pod chmurką"

2016-05-10 14:48
publikacja
2016-05-10 14:48

Klub parlamentarny Kukiz’15 przygotował projekt ustawy ułatwiający spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Ugrupowanie chce, by o tym, gdzie będzie można napić się bez konsekwencji w postaci mandatu, decydowały samorządy.

fot. / / YAY Foto

O planach parlamentarzystów dowiedziała się Superstacja. - Czekamy na dobrą okazję, aby zgłosić projekt. Liczę na to, że uda się w tej kadencji Sejmu wreszcie umożliwić Polakom spożywanie niskoprocentowego alkoholu czy piwa w wielu miejscach – powiedział rzecznik klubu Kukiz’15 Jakub Kulesza.

Obowiązująca obecnie ustawa o wychowaniu w trzeźwości uniemożliwia samorządom podejmowanie decyzji w tej kwestii. - Należy to zmienić. To jest prosta poprawka do tej ustawy. W ten sposób można umożliwić scedowanie tej decyzji na samorządy, by to samorządy decydowały, gdzie ich mieszkańcy mogą spożywać piwo – dodał rzecznik Kukiz’15. Zgodnie z projektem klubu samorządy mogłyby zezwolić na spożywanie alkoholu np. w nadmorskich kurortach.

Przepisy prawne regulujące listę miejsc gdzie obowiązuje zakaz spożywania alkoholu zapisane są w Ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Pochodzi ona z 1982 r. i z różnymi poprawkami funkcjonuje do dzisiaj. Artykuł 14 ust. 2a, na który najczęściej powołuje się policja i straż miejska, zabrania spożywania alkoholu „na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu”. Spożywanie go w każdym innym miejscu, które nie jest ulicą, parkiem i placem, jest więc zgodne z prawem i nie może zostać ukarane mandatem.

Za picie alkoholu w miejscu niedozwolonym grozi kara grzywny w wysokości 100 zł. W praktyce służby porządkowe mają prawo skorzystać z artykułu 431, ust. 2, mówiącego o usiłowaniu spożycia kiedy są ku temu obiektywne przesłanki. W tym wypadku kara może wynosić od 50 zł do nawet 500 złotych.

Picie w miejscu publicznym – kiedy grozi mandatem?

Picie w miejscu publicznym – kiedy grozi mandatem?

Gdzie poza domem nie wolno spożywać alkoholu, czym jest w myśl obowiązujących przepisów miejsce publiczne i na jakiej podstawie prawnej opierają się mandaty, które policja wystawia miłośnikom picia pod chmurką? Na łamach Bankier.pl podpowiadamy, w jakich sytuacjach można odmówić przyjęcia mandatu.

/ AŚ

Źródło:
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (67)

dodaj komentarz
~Jan
Dobre piwo regionalne mega promocyjnych cenach kupuję w allcool.pl - i piję je pod chmurką, wbrew prawu i przepisom. A co, kto mi zabroni?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~stan2
Temat superważny, pewnie będzie debata, procedowanie itd. Zajmijmy się faktycznie piweczkiem, to może da się zapomnieć o innych sprawach.
~krzynkapiwa
Chlapnąłbym sobie z chęcią.. uuu.. piweczko.. piweńko.. piwuszko.. To kiedy PIJEMY ?
~Krzych
Pić niech piją, ale za sikanie kary powinny być 10 razy większe a izby wytrzeźwień odpłatne.
~Mateyko
Panowie , są ludzie tacy którzy pozwolą sobie na jedno piwko góra dwa , gdzieś w miejscu specjalnie do tego stworzonego , tzn przed barem , pub`em, lub przed swoim domem np na ławeczce, Ja to tak rozumuje , to dlaczego nie, a jeżeli chodzi o pozwolenie picia w parkach lub na placach zabaw, to tu bym się zastanowił, tzn kategorycznie Panowie , są ludzie tacy którzy pozwolą sobie na jedno piwko góra dwa , gdzieś w miejscu specjalnie do tego stworzonego , tzn przed barem , pub`em, lub przed swoim domem np na ławeczce, Ja to tak rozumuje , to dlaczego nie, a jeżeli chodzi o pozwolenie picia w parkach lub na placach zabaw, to tu bym się zastanowił, tzn kategorycznie zabronił.
~kk
Na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad zasadami pisowni, a nie piwem pod chmurką.
~fg
Moze by tak stary alkoholik zajął się TK
~Kris
Pijmy w miejscach publicznych - pięknie. Niech przez alkohol ludzie giną na drogach, niech rozpadają się rodziny, nie rośnie przemoc, niech przybywa chorych. A producenci alkoholu niech sobie na tym robią fortunę. Świetny układ.
~gość
I na takich pijących publicznie będą patrzyły małe dzieci i brały przykład. Toż to najlepsza forma rozrywki i spędzania wolnego czasu. A koszty społeczne, to już taki drobiazg, o który rockmeni się nie martwią.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki