REKLAMA

Kukiz: 100 okręgów w wyborach do Sejmu mogłoby być początkiem wprowadzenia ordynacji mieszanej

2022-05-22 07:29
publikacja
2022-05-22 07:29
Kukiz: 100 okręgów w wyborach do Sejmu mogłoby być początkiem wprowadzenia ordynacji mieszanej
Kukiz: 100 okręgów w wyborach do Sejmu mogłoby być początkiem wprowadzenia ordynacji mieszanej
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Powstanie 100 okręgów w wyborach do Sejmu mogłoby być początkiem wprowadzenia mieszanej ordynacji wyborczej - uważa Paweł Kukiz. Jak lider Kukiz'15 powiedział PAP, rozpoczęcie rozmów o ordynacji jest dla niego dobrym prognostykiem zmian.

Kukiz został zapytany przez PAP o doniesienia medialne dotyczące zmiany ordynacji wyborczej. Według tych doniesień zlikwidowane miałyby zostać jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu na rzecz ordynacji większościowej z okręgami wyborczymi, gdzie wybieranych byłoby 2-3 senatorów. Ponadto w wyborach do Sejmu miałoby powstać 100 okręgów w miejsce dotychczasowych 41.

"Sama dyskusja o ordynacji wydaje mi się dobrym prognostykiem" - stwierdził lider Kukiz'15. "Dla mnie kompromisem byłaby mieszana ordynacja wyborcza do Sejmu, gdzie np. połowa posłów wybierana jest w jednomandatowych okręgach wyborczych" - dodał.

W ocenie Kukiza "Senat jest ostatnią instytucją, gdzie potrzebne są JOW-y". "To powinna być instytucja ekspercka, być może składająca się z byłych premierów, prezydentów itd." - stwierdził. "Jeśli demokracja, to w Sejmie, a nie w Senacie, który jest drugoplanową instytucją, która bardziej komplikuje funkcjonowanie państwa" - dodał.

"Nie byłbym też szczególnie zmartwiony, gdyby Senat został całkowicie zlikwidowany i został wprowadzony system prezydencki z władzą wykonawczą, jasno sprecyzowaną, określoną i Sejm wybierany w 460 jednomandatowych okręgach wyborczych" - powiedział polityk.

Według Kukiza "powstanie 100 okręgów do Sejmu mogłoby być początkiem wprowadzenia ordynacji mieszanej".

W październiku ub.r. powstał na mocy porozumienia pomiędzy Kukiz'15 a PiS Parlamentarny Zespół ds. Zmiany Ordynacji Wyborczej na Ordynację Mieszaną. Celem zespołu - jak mówił wówczas Kukiz - "będzie wypracowanie takich rozwiązań, które nadawałyby każdemu obywatelowi indywidualne, bierne prawo wyborcze do Sejmu".

W miniony piątek nastąpiły zmiany w strukturze PiS. Komitet Polityczny zatwierdził propozycję prezesa Jarosława Kaczyńskiego, w myśl której w miejsce dotychczasowych 41 okręgów partyjnych powstaną 94 - dostosowane swoim zakresem terytorialnym do okręgów senackich.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (6)

dodaj komentarz
prawnuk
polityka, który zmieniać chce ordynację na ok rok przed wyborami trudno nawet nazwać szmatą
prawnuk
panie Kukiz - chce pan sensownego senatu? niech głosuja tylko ludzie z doktoratami.
bangladesznadwisla
Chcą zrobić mieszaną w miastach gdzie przegrywają i odwrotnie tam gdzie wygrywają. Manipulacje pod siebie sprzeczne z konstytucją ale Julia klepnie szybko co trzeba i po demokracji
samsza
dla mnie 460 posłów to zawsze za dużo, w takim tłumie żadne maseczki nie działają :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and00
Kukiz ma jednak poparcie
wg tego sonaru na razie 5-27 wychodzi jakieś 15%
Tyle co SLD PSL i Konfederacja razem, albo więcej niż Szymon 2050

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki