REKLAMA

Kto płaci za brexit [Podcast]

Małgorzata Grzegorczyk2021-02-27 06:00
publikacja
2021-02-27 06:00
Puls Biznesu

Od 2016 roku, kiedy Brytyjczycy zdecydowali w referendum, że chcą wyjść z Unii, powstały tysiące analiz i dokumentów dotyczących konsekwencji brexitu.

Tyle się tego nasłuchaliśmy, że można było przeoczyć 31 stycznia 2020 r., czyli moment wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE. Nie dało się natomiast przeoczyć zakończenia okresu przejściowego, który nastąpił z końcem 2020 r. Kolejki tirów i czekający dniami i nocami kierowcy, którzy mogli nie dojechać do domu na święta ratowani przez polskich medyków, którzy przeprowadzili testy, puste półki bez unijnej żywności – takie obrazy towarzyszyły nam pod koniec ubiegłego roku.

Co prawda dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach, ale nie jestem dżentelmenem. Minęło już kilka tygodni od zmian i postanowiłam sprawdzić, ile kosztuje brexit. Pytam o to: ekspertów od eksportu, czyli Katarzynę Kowalską, wiceprezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, oraz Michaela Dembinskiego, głównego doradcę Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej, Rafała Chwasta, wiceprezesa Nowego Stylu, który na brytyjskim rynku sprzedaje od lat, Andrzeja Szymańskiego, dyrektora zarządzającego firmy transportowej Dartom, oraz Martynę Piotrowską, analityczkę w banku inwestycyjnym w Londynie.

Kto ich zdaniem płaci za brexit i jakie mogą być z brexitu pożytki? Czy polskie firmy przestały sprzedawać do Wielkiej Brytanii? Jak płacą brytyjscy kontrahenci? Czy to prawda, że firmy transportowe nie chcą obsługiwać tego rynku? Jak na brexicie traci londyńska giełda? Czy jadąc do Wielkiej Brytanii, można zabrać kanapkę z szynką? Wszystkiego dowiecie się z tego podcastu. Zapraszam!

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

Źródło:
Małgorzata Grzegorczyk
Małgorzata Grzegorczyk

Do „Pulsu Biznesu” trafiłam jako studentka w 1998 r. Piszę o inwestycjach w Polsce – w fabryki, centra usług biznesowych i ośrodki B+R. Opisuję też zagraniczną ekspansję polskich firm. Zajmuję się także branżą turystyczną –touroperatorami i biurami podróży oraz śledzę zmiany w lotnictwie. W 2012 r. dostałam nagrodę ABSL Excellence Award od Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce. Uwielbiam latać samolotem i zwiedzać fabryki. Jedno i drugie robię dość często w godzinach pracy. W wolnym czasie latam samolotem i zwiedzam świat z rodziną.

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
kasanowaistara
Mysle, ze bardziej zasadne jest pytanie "Kto placi za ciagle nalezenie do Socjalistycznego Zwiazku Republik Europejskich.....?"
jarekzbyszek
Jedź na Białoruś tam jest Twoje miejsce.

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki