REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

"Kto nie głosuje, nie kandyduje". Tusk bezlitosny dla posłów

2022-12-02 18:35
publikacja
2022-12-02 18:35

Kto nie głosuje, nie kandyduje - będę się trzymał tej zasady bardzo konsekwentnie. Politycy opozycji muszą pokazać dyscyplinę, żeby przekonać Polaków, że będą lepiej rządzić - powiedział lider PO Donald Tusk pytany o posłów opozycji nie biorących udziału w głosowaniach w Sejmie

"Kto nie głosuje, nie kandyduje". Tusk bezlitosny dla posłów
"Kto nie głosuje, nie kandyduje". Tusk bezlitosny dla posłów
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Krakowie Tusk został zapytany o jedno z głosowań na czwartkowym posiedzeniu Sejmu, które jak zauważono, opozycja mogła wygrać, gdyby miała na sali więcej posłów.

Chodzi o głosowanie uchwałą Senatu o odrzuceniu noweli Prawa oświatowe. W głosowaniu nad odrzuceniem senackiego weta wzięło udział 444 posłów, weto zostało odrzucone większością 224 głosów - 221 posłów PiS, 2 posłów Polskich Spraw oraz posła niezrzeszonego Zbigniewa Ajchlera, przy wymaganej większości bezwzględnej 223 posłów. Nowela trafiła więc do prezydenta.

Przeciw odrzuceniu senackiego stanowiska głosowała opozycja: KO, Lewica, KP-PSL, a także Konfederacja, Polska 2050, Porozumienie i PPS oraz dwóch posłów niezrzeszonych - przeciw było 218 posłów. W głosowaniu nie wzięło udziału 16 posłów, w tym 7 posłów PiS, 3 z KO oraz po jednym z Lewicy, Konfederacji, Polski 2050, Kukiz'15, Polskich Spraw, a także niezależny Łukasz Mejza.

"Dyscyplina to jest jeden z tych testów, które muszą (politycy) zdać, żeby przekonać Polaków, że będą lepiej rządzić. Nie może być tak, że ktoś nie głosuje tak w ogóle, z zasady - to jest praca, obowiązek służbowy" - odparł w piątek Tusk, pytany o to głosowanie.

"Powiedziałem, że kto nie głosuje, ten nie kandyduje. Będę się trzymał tej zasady w sposób bardzo konsekwentny; jeżeli ktoś nie głosuje i ma do tego kiepskie wytłumaczenie, po prostu więcej nie będzie już w polskim parlamencie" - oświadczył.

Tusk, oceniając sytuację obozu rządzącego, stwierdził też, że "mamy do czynienia z bałaganem, którego skutki są dużo większe niż to jedno czy dwa głosowania, które PiS przegrywa w Sejmie".

"Widzimy, że z tego niepewnego - nie powiem tonącego - statku zaczynają już niektórzy uciekać; ale prawdziwym problem jest to, że mamy dzisiaj władzę, która zajęta jest w stu procentach sobą, swoimi wojenkami (...) W tak trudnym czasie szalejącej drożyzny, kryzysu energetycznego i wojny na naszych granicach nie mamy rządu, nie mamy premiera, mamy tylko ciągle dużą, coraz bardziej skłóconą i zorientowaną w stu procentach na własnych interesach partią; to wczoraj też było bardzo wyraźnie widać" - ocenił.

Wobec ustawy sprzeciw wyraziła opozycja - w piątek posłanki KO poinformowały, że skierowały pisma do prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy o spotkanie w sprawie noweli Prawa oświatowego tzw. lex Czarnek 2.0. Zaapelowały też do prezydenta o zawetowanie tej noweli.

Tusk został także zapytany o odrzucony w czwartek przez Sejm projekt nowelizacji ustawy o notariacie, której rozwiązania, według Ministerstwa Sprawiedliwości, miały skracać czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Za odrzuceniem projektu zagłosowała cała opozycja i jeden poseł PiS. Przeciwko temu wnioskowi byli posłowie PiS i Agnieszka Ścigaj z Polskich Spraw. W głosowaniu nie uczestniczyło 14 posłów PiS, w tym premier.

Zdaniem Tuska jest to kolejny rozdział "politycznej bijatyki o wpływy". "Istotą problemu jest to, że oni kłócąc się narażają nasze interesy polityczne i geopolityczne, a w przypadku Ziobry i Morawieckiego - ten spór między nimi - kosztuje nas kilkaset miliardów złotych, w czasie kiedy każdemu Polakowi, w każdym polskim domu brakuje pieniędzy" - powiedział szef PO. (PAP)

autorzy: Mikołaj Małecki, Rafał Grzyb, Daria Kania

mml/ rgr/ dka/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
podatnik-
Kiedy funkcjonariusz D. Tusk zacznie operować w swoich wystąpieniach konkretami? np. kiedy powie jak odbierze niesłusznie zagrabione majątki przez elitę PiSu skoro mówi o nich "złodzieje"? Jak zamierza opodatkować sutanny? Czy będą to metody: Maximilien'a Marie Isidore de Robespierre czy naszego krajana Dzierżyńskiego Kiedy funkcjonariusz D. Tusk zacznie operować w swoich wystąpieniach konkretami? np. kiedy powie jak odbierze niesłusznie zagrabione majątki przez elitę PiSu skoro mówi o nich "złodzieje"? Jak zamierza opodatkować sutanny? Czy będą to metody: Maximilien'a Marie Isidore de Robespierre czy naszego krajana Dzierżyńskiego czy prosta gilotyna, o której rozmyślał publicznie pracownik kancelarii prezydenta PRLu bis niejaki Szrot?
Czy skończy się tak jak z obietnicami Dudy przez, które przegrał Komorowski czyli miał : zwiększyć jawność życia publicznego, upublicznić listy opiniujących OFE, ujawnić aneks do raportu o likwidacji WSI, zlikwidować szkoły udające wyższe, wyrównać szanse społeczne poprzez uspołecznienie majątków zdobytych poprzez prywatyzację PRL'u, etc? i jak się okazało to była zasada "ciemny lud to kupił"?
prs
Hehehhh..kreci sobie tym paluchem kolka na czole..
..lol..
wkupiesila
Bardzo dobrze. Trzeba dyscypliny w tym nadwiślańskim grajdole.
jas2
Wygrali - ustanawiają prawo w Polsce.

Wygra opozycja - będą stanowić prawo.
karbinadel
Owszem, ale w tym "stanowieniu prawa" nikt nie ma pełnej dowolności. Ramy stanowi konstytucja, którą obecna narodowo-socjalistyczna władza ma gdzieś
and00
W UK jest taki zwyczaj że ponieważ parlamentarzyści większości rządzącej zazwyczaj mają więcej obowiązków niż opozycja (tam jest normalna, nie totalna) to w wypadku głosowania nie przychodzą wszyscy żeby partia mająca większość wygrała głosowanie
bankierkomentuje
NIGDY więcej RUSKICH ONUC w naszym rządzie. nawet już Ukraińcy mówią ze ONUCE często są RUDE.

......
......

ONUCE = RUDE
intisol
I w zasadzie to prawda, chociaż przy tak nagłym wrzucaniu projektów w kalendarz Sejmu nie dziwię się, że czasem ktoś może nie dojechać. Nie zawsze jest możliwość rzucić wszystko i jechać jak do pożaru.
To jest też zadanie opozycji, jeśli wygra - zmienić regulamin Sejmu tak, aby uniemożliwić jakieś głupie nocne głosowania, przepuszczanie
I w zasadzie to prawda, chociaż przy tak nagłym wrzucaniu projektów w kalendarz Sejmu nie dziwię się, że czasem ktoś może nie dojechać. Nie zawsze jest możliwość rzucić wszystko i jechać jak do pożaru.
To jest też zadanie opozycji, jeśli wygra - zmienić regulamin Sejmu tak, aby uniemożliwić jakieś głupie nocne głosowania, przepuszczanie ustaw w jeden dzień i wrzutki niezwiązane z głównym projektem.
grzegorzkubik
Tusk oberwie kiedyś od swoich. I ty Brutusie przeciwko mnie?

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki