REKLAMA

Ks. Babiarz wykreślony z KRS jako prezes stowarzyszenia Wiosna

2019-05-22 15:23
publikacja
2019-05-22 15:23

Ks. Grzegorz Babiarz został wykreślony z KRS jako prezes stowarzyszenia Wiosna – poinformowała w środę Joanna Specjał z biura prasowego Sądu Okręgowego w Krakowie. Jedyną władzę w organizacji, która zasłynęła z projektu "Szlachetna Paczka", sprawuje w tej chwili kurator.

/ FORUM

Jak powiedziała PAP Joanna Specjał, ks. Babiarz może na postanowienie Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia, Wydział XI Gospodarczy, złożyć apelację do Sądu Okręgowego, XII Wydział Gospodarczy Odwoławczy.

PAP ustaliła, że wykreślenie ks. Babiarza jest efektem pozytywnego rozpatrzenia przez sąd skarg złożonych przez stowarzyszenie Wiosna, ale reprezentowane przez Joannę Sadzik i jej zarząd. Sadzik od lutego, podobnie jak ks. Grzegorz Babiarz, uważała, że jest prawowitym prezesem Wiosny. Wcześniej, jeszcze w marcu, Sadzik została wykreślona z KRS na wniosek ks. Babiarza.

Informację o wykreśleniu w środę ks. Grzegorza Babiarza pierwsze podało radio RMF FM.

W poniedziałek sąd zdecydował o przyznaniu kuratora dla stowarzyszenia Wiosna. Kurator, w osobie radcy prawnego Karola Tatary, jest w tej chwili jedyną osobą sprawująca władzę w stowarzyszeniu.

O ustanowienie kuratora dla Wiosny wnioskowała prokuratura. Według niej niejasna jest m.in. sprawa powoływania i odwoływania w ostatnich miesiącach prezesów Wiosny.

Zadaniem kuratora będzie do pół roku zwołanie walnego zgromadzenia Wiosny, które wybierze zarząd.

Radca prawny wyznaczony przez sąd ma też reprezentować stowarzyszenie w sprawach majątkowych, które wymagają bieżącego załatwienia. Sąd zobowiązał kuratora do złożenia pierwszego sprawozdania z podjętych czynności do 20 czerwca 2019 r. Dalsze sprawozdania kurator musi składać w odstępach nie dłuższych niż co dwa miesiące.

Sytuacja w stowarzyszeniu jest napięta od września ub.r., kiedy to portal Onet opublikował reportaż wskazujący na to, że kierujący Wiosną ks. Jacek Stryczek stosował mobbing wobec pracowników. W wyniku publikacji ks. Stryczek podał się do dymisji. W październiku w jego miejsce walne zgromadzenie powołało Joannę Sadzik, a następnie ks. Babiarza. Później media mówiły o "walce o władzę". (PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
1984
@forfun, jaki biznes? Stowarzyszenie Wiosna jest organizacją pożytku publicznego. OPP nawet jak prowadzą działalność gospodarczą cały dochód muszą przeznaczyć na cele statutowe. Żyją głównie z darowizn jak 1% od podatku.

Właśnie zauważyłem specyficzny sposób pisania. Pozdrawiam gościa ze wschodu, musisz
@forfun, jaki biznes? Stowarzyszenie Wiosna jest organizacją pożytku publicznego. OPP nawet jak prowadzą działalność gospodarczą cały dochód muszą przeznaczyć na cele statutowe. Żyją głównie z darowizn jak 1% od podatku.

Właśnie zauważyłem specyficzny sposób pisania. Pozdrawiam gościa ze wschodu, musisz się dużo nauczyć o Polsce...
forfun
klechy rozpieprzyły działający biznes

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki