REKLAMA

Kryptowaluty triumfują. ETF na bitcoina zatwierdzony przez SEC

Michał Misiura2024-01-11 07:32redaktor Bankier.pl
publikacja
2024-01-11 07:32

Po wielu latach starań podejmowanych przez różne firmy z branży finansowej, SEC zatwierdził pierwsze ETF-y typu spot na bitcoina. To wydarzenie otwiera nowy rozdział w historii kryptowalut i może być przełomem dla ich rynku.

Kryptowaluty triumfują. ETF na bitcoina zatwierdzony przez SEC
Kryptowaluty triumfują. ETF na bitcoina zatwierdzony przez SEC
fot. Goami / / Shutterstock

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami mediów i pomimo incydentu z włamaniem na konto SEC na platformie X, 10 stycznia doszło do zatwierdzenia wszystkich 11 funduszy ETF typu spot na bitcoina, oczekujących na decyzję regulatora. Większość emitentów złożyła wnioski o przyspieszenie procedury, co umożliwi im jednoczesne uruchomienie produktów 11 stycznia.

Wśród zatwierdzonych ETF-ów na bitcoina znalazły się:

 • ARK 21Shares Bitcoin ETF
 • Bitwise Bitcoin ETP Trust
 • Fidelity Wise Origin Bitcoin Trust
 • Franklin Bitcoin ETF
 • Grayscale Bitcoin Trust
 • Hashdex Bitcoin ETF
 • Invesco Galaxy Bitcoin ETF
 • iShares Bitcoin Trust
 • Wisdomtree Bitcoin Trust
 • Valkyrie Bitcoin Fund
 • VanEck Bitcoin Trust

Przewodniczący SEC Gary Gensler zaznaczył w oświadczeniu, że zatwierdzenie ETF-ów nie oznacza poparcia dla bitcoina i branży kryptowlaut. Urzędnik dodał, że Komisja Giełd i Papierów Wartościowych nadal podtrzymuje, że są to niestabilne i ryzykowne aktywa. Podkreślił, że zgoda SEC dotyczy jedynej kryptowaluty, która nie podlega prawu związanemu z papierami wartościowymi, czyli bitcoina.

Decyzja o zatwierdzeniu ETF-ów początkowo nie przełożyła się na wzrost kursu bitcoina, który spadł poniżej poziomu 45 000 dolarów. Następnie nastąpiło odbicie i kryptowaluta znalazła się na krótko powyżej 47 500 dolarów. Aktualnie po kolejnej korekcie jej kurs oscyluje w okolicach 46 000 dolarów. Możemy więc obserwować zjawisko sprzedaży faktów. 

Kurs bitcoina - ostatnie 7 dni (Coinmarketcap)

Rekordy biło za to ethereum, którego kurs zyskał wczoraj 11%. Druga największa kryptowaluta osiągnęła wczoraj najwyższy poziom od maja 2022 roku i jest wyceniana aktualnie na prawie 2600 dolarów. 

Kurs ethereum na przestrzeni ostatniego roku (Coinmarketcap)

Dlaczego ETF BTC ma tak duże znaczenie?

Profesor ekonomii Krzysztof Piech zauważa, że temat bitcoinowych ETF-ów jest dyskutowany już od dłuższego czasu, ponieważ pierwsze wnioski w sprawie ich zatwierdzenia zostały złożone kilka lat temu. Na pytanie o to dlaczego ich kwestia budzi takie emocje, odpowiada, że kluczem jest otwarcie rynku kryptowalut na dopływ nowych środków.

- Takie fundusze mogłyby przyjmować środki na zakup bitcoinów pochodzące od klientów instytucjonalnych z rynku regulowanego. Na razie są one odcięte od rynku kryptowalut, natomiast wydanie zgody przez nadzór finansowy w Stanach Zjednoczonych na uruchomienie ETF-ów na bitcoina, umożliwiłoby duży dopływ środków instytucjonalnych do rynku kryptowalut. Stąd tak duża ekscytacja opinii publicznej, ponieważ to może oznaczać zwiększony popyt na bitcoina i w konsekwencji być może również na inne kryptowaluty - komentuje prof. Piech.

Zagraniczni komentatorzy podzielają opinię, że zatwierdzenie ETF-u radykalnie poszerzy dostęp do pierwszej kryptowaluty. Według rozmówców agencji Reutera popyt na nowy produkt może sięgnąć kilkudziesięciu miliardów dolarów. Zdaniem kryptowalutowej firmy NYDIG będzie to nawet 30 mld dolarów. Dave Mazza, dyrektor ds. strategii w Roundhill Investments szacuje, że do funduszy ETF na bitcoina napłynie od 3 do 55 mld dolarów w ciągu najbliższych 5 lat.

Poszczególni dostawcy rozpoczęli walkę o klientów i starają się przyciągnąć ich obniżając prowizje. Według ostatnich informacji startujące dziś ETF-y na bitcoina będą miały następujące koszty:

Bitcoinowe ETF-y typu spot - porównanie prowizji

Nazwa

Dostawca

Ticker

Prowizja

Giełda

Bitwise Bitcoin ETP Trust

Bitwise

BITB

0% (przez 6 mies. lub do 1 mld dol AUM*), później 0,24%

NYSE

ARK 21Shares Bitcoin ETF

21Shares i ARK

ARKB

0% (przez 6 mies. lub do 1 mld dol AUM*), później 0,25%

CBOE

VanEck Bitcoin Trust

VanEck

HODL

0,25%

CBOE

Franklin Bitcoin ETF

Franklin

EZBC

0,29%

CBOE

iShares Bitcoin Trust

BlackRock

IBIT

0,20% (przez 6 mies. lub do 5 mld dol. AUM*) później 0,30%

Nasdaq

Fidelity Wise Origin Bitcoin Trust

Fidelity

FBTC

0,39%

CBOE

Wisdomtree Bitcoin Trust

Wisdomtree

BTCW

0% (przez 6 mies. lub do 1 mld dol AUM*) 0,49%

CBOE

Invesco Galaxy Bitcoin ETF

Invesco i Galaxy

BTCO

0% (przez 6 mies. lub do 5 mld dol AUM*), później 0,59%

CBOE

Valkyrie Bitcoin Fund

Valkyrie

BRRR

0% (przez 3 mies.) 0,30%

Nasdaq

Hashdex Bitcoin ETF

Hashdex

DEFI

0,90%

NYSE

Grayscale Bitcoin Trust

Grayscale

GBTC

1,5%

NYSE

*AUM (Assets Under Management) - zarządzane środki w ramach funduszu ETF

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (40)

dodaj komentarz
rankingkryptowalut
Ze swojej strony polecam ranking giełd krypto: https://rankingkrypto.pl/
zoomek
Sprzedawać nerki, brać krechy na nieistniejące fizycznie aktywa!
Kto nie kupi przegra życie!
Cebulki bis live!
Jesteście w dobrych BANKSTERSKICH rękach!
Podziwiać!
http://nowedigital.pl/2023/05/18/ripple-uruchamia-platforme-cbdc-dla-bankow-centralnych-i-instytucji-finansowych/
"Ripple uruchamia platformę waluty
Sprzedawać nerki, brać krechy na nieistniejące fizycznie aktywa!
Kto nie kupi przegra życie!
Cebulki bis live!
Jesteście w dobrych BANKSTERSKICH rękach!
Podziwiać!
http://nowedigital.pl/2023/05/18/ripple-uruchamia-platforme-cbdc-dla-bankow-centralnych-i-instytucji-finansowych/
"Ripple uruchamia platformę waluty cyfrowej banków centralnych(CBDC) w oparciu o blockchain, umożliwiającą bankom centralnym, rządom i instytucjom finansowym emitowanie własnych walut cyfrowych. Firma Ripple czołowy dostawca rozwiązań technologicznych CBDC jest również emitentem kryptowaluty XRP.
W czwartkowym komunikacie prasowym Ripple ogłosiło, że jego platforma CBDC zapewnia kompleksowe rozwiązanie dla banków centralnych, instytucji finansowych i rządów w celu emitowania walut cyfrowych. Technologia zastosowana na platformie to ta sama technologia blockchain, która jest stosowana w XRP Ledger (XRPL).
„Jako zaufany partner kilku banków centralnych wierzymy, że ta platforma pomoże rozwiązać problemy wielu banków centralnych i rządów, które opracowują plany i strategię technologiczną do wdrożeń CBDC” – powiedział wiceprezes Ripple ds. CBDC, James Wallis.
Instytucje finansowe będą również mogły korzystać z platformy do zarządzania procesami dystrybucji obejmującymi CBDC, podczas gdy użytkownicy końcowi, zarówno korporacyjni jak i detaliczni, będą mogli bezpiecznie przechowywać swoje waluty cyfrowe i wykorzystywać je do zakupu towarów i usług, podobnie jak działają istniejące aplikacje płatnicze i bankowe.
„Innowacyjne możliwości platformy pomogą umożliwić natychmiastowe rozliczanie płatności krajowych i transgranicznych, zmniejszyć ryzyko i poprawić wrażenia użytkowników związane z szybkim wysyłaniem i otrzymywaniem cyfrowej waluty po obu stronach transakcji„. – powiedział James Wallis.
Obecni partnerzy, którzy korzystają z usług Ripple czyli Czarnogóra, Palau i Bhutan będą wykorzystywać nową platformę do emisji CBDC."
holden7
Biedny, sfrustrowany człowiek.
Żal mi Cię.
kobiety_na_traktory
Ile razy można się dawać nabrać ? No litości. Te cyferki wyceny bitcoina są wirtualne i tu tkwi cały problem. Tylko ułamek procenta można by zrealizować a reszta to scam i bajki z mchu i paproci.
lightning_network
Ile razy można się dawać nabrać? No litości. Te cyferki nadrukowane na prostokątnych papierkach są wirtualne i tu tkwi cały problem. Tylko ułamek procenta można by zrealizować (nazywa się to: rezerwa cząstkowa) a reszta to scam i bajki z mchu i paproci.
zoomek odpowiada lightning_network
Dlatego WYŁACZNIE realne FIZYCZNIE istniejące aktywa, proponuję kruszce.
A nie inwigilatory sieciowe, uzależnienie od netu, prądu i technologii korpo powiązanego z banksterką. No i nieskończona ilość zamienników - SYF!
Weź już nie naganiaj na ten inwigilacyjny scam!
lightning_network
To co - doczekamy się w końcu tego tikera BTC na bankierze, czy będziecie szli w zaparte DO KOŃCA ŚWIATA i JEDEN DZIEŃ DŁUŻEJ ?!

hehe
jas2
Póki co BTC idzie w górę.
czarekfr
O ETF było wiadomo już od roku (oczywiście Bankier ani słowa) - ten news jest już w cenie (+85% rdr)
Teraz czekamy na popyt/podaż a to nie jest kwestia dni tylko tygodni/miesięcy
kobiety_na_traktory
Na rynku jest po prostu nadmiar pieniędzy , góry, himalaje kasy z którą nie wiadomo co zrobić. Taki bitcoin pomaga w utylizacji tej kasy, robi dobrą robotę bo ci co mają jej za dużo po prostu ją stracą.

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki