REKLAMA

Kryptowaluty a konto osobiste. Co na to banki?

2018-01-05 06:00
publikacja
2018-01-05 06:00

Banki wycofują się z prowadzenia rachunków bankowych podmiotom, których działalność dotyczy handlu kryptowalutami. Na razie w Polsce taką decyzję podjęły Bank Zachodni WBK i BOŚ Bank, ale biorąc pod uwagę podobne inicjatywy za granicą, do tej grupy dołączą kolejne instytucje.

Przed Nowym Rokiem w mediach zrobiło się gorąco za sprawą nagłośnionej przez klienta Banku Zachodniego WBK decyzji o zamknięciu jego rachunku. Z otrzymanego listu z uzasadnieniem dowiedział się, że powodem wypowiedzenia umowy był handel kryptowalutami. Na reakcję internautów nie trzeba było długo czekać, a my zgłębiliśmy sprawę w artykule „Bank zamknął rachunek za obrót kryptowalutami. Będą kolejne wypowiedzenia?” Po tym wydarzeniu postanowiliśmy zapytać również inne banki komercyjne w Polsce o to, jaką politykę w odpowiedzi na zainteresowanie kryptowalutami stosują.

fot. / / YAY Foto

Konto bankowe a zakup/sprzedaż kryptowaluty

W skrócie: problemem dla banku nie był sam obrót kryptowalutami, a przesłanki wskazujące na łamanie prawa. W samym liście, który został opublikowany w sieci, dyrektor oddziału pokrętnie tłumaczył swoją decyzję – przywołując zapisy regulaminu, według których bank ma prawo wypowiedzieć umowę rachunku, jeśli jest on wykorzystywany niezgodnie z prawem i jednocześnie przyznając, że obrót wirtualną „walutą” nie jest objęty jednoznacznymi przepisami polskiego prawa.

Reklama

Bank w wyjaśnieniu dla mediów doprecyzował jednak, że sam obrót kryptowalutami w przypadku klientów indywidualnych nie jest powodem do zamknięcia rachunku, ale podejrzenie prania pieniędzy czy finansowania terroryzmu z wykorzystaniem wirtualnej waluty już tak.

Podejście banków do obrotu kryptowalutami na rachunkach bankowych

Bank

Stanowisko przekazane Bankier.pl

Bank Ochrony Środowiska

Od 1 stycznia 2018 roku nie otwiera rachunków bankowych dla podmiotów prowadzących działalność umożliwiającą obrót kryptowalutami

Bank Pocztowy

Wypowiedzenie umowy o prowadzenie rachunku w przypadku wykorzystania ROR-u niezgodnie z przeznaczeniem

Bank Zachodni WBK

Wypowiedzenie umowy o prowadzenie rachunku w przypadku wykorzystania ROR-u niezgodnie z przeznaczeniem; kupowanie kryptowalut na własny użytek przez klienta indywidualnego nie narusza tego przeznaczenia

Citi Handlowy

Wypowiedzenie umowy o prowadzenie rachunku w przypadku wykorzystania ROR-u niezgodnie z przeznaczeniem; kupowanie kryptowalut na własny użytek przez klienta indywidualnego nie narusza tego przeznaczenia

Credit Agricole Bank Polska

Każdy przypadek rozpatrywany indywidualnie

ING Bank Śląski

Wypowiedzenie umowy rachunku wyłącznie w przypadku podejrzenia o popełnieniu przestępstwa

mBank

Kupowanie kryptowalut na własny użytek przez klienta indywidualnego nie skutkuje wypowiedzeniem umowy

Plus Bank

Kupowanie kryptowalut na własny użytek przez klienta indywidualnego nie skutkuje wypowiedzeniem umowy; w przypadku podejrzenia przestępstwa środki są blokowane, a sprawa trafia do organów ścigania

Źródło: Bankier.pl na podstawie informacji uzyskanych w bankach

Wśród banków, które przesłały do redakcji Bankier.pl odpowiedź na pytanie o to, jaką politykę stosują, pokutuje podobne przeświadczenie. Większość instytucji odpowiadała podobnie - umowa o prowadzenie rachunku jest wypowiadana w przypadku wykorzystania ROR-u niezgodnie z przeznaczeniem. Sytuacja niedługo może się nieco zmienić w związku z uruchomioną niedawno akcją informacyjną Komisji Nadzoru Finansowego i Narodowego Banku Polskiego, w ramach której obie instytucje przestrzegają przed lokowaniem swoich oszczędności w wirtualnych „walutach”.

Banki nawet nie otworzą rachunków handlującym kryptowalutami

Bank Zachodni WBK już zapowiedział, że korzystając z zasady swobody umów, zdecydował się nie podejmować już więcej współpracy z podmiotami, które zajmują się handlem kryptowalutami, a te rachunki, które już takim firmom otworzył, zostaną zamknięte. Sprawa dotyczy m.in. giełdy kryptowalut, kantorów handlujących w przewadze kryptowalutami lub innych klientów, dla których taki handel jest głównym przedmiotem działalności. Bank tłumaczy swoje stanowisko także opinią KNF, która wskazuje na bardzo duże ryzyko inwestowania w kryptowaluty. – Nie wypowiadamy umów osobom fizycznym, które w sposób standardowy kupują/sprzedają kryptowaluty – podsumował bank w wypowiedzi dla Bankier.pl. 

Od 1 stycznia 2018 roku także BOŚ Bank nie założy rachunków bankowych podmiotom prowadzącym działalność umożliwiającą obrót kryptowalutami. Jednocześnie bank przestrzega także swoich klientów indywidualnych, którym kont w związku z zakupem lub sprzedażą wirtualnych „walut” kont nie będzie zamykał, że ryzyko takiej inwestycji jest zbyt duże.

Pozostałe podmioty działające na rynku na razie podchodzą jeszcze do sprawy ostrożnie, zapewniając, że dopóki taka działalność nie będzie budziła podejrzeń o popełnienie przestępstwa, rachunków bankowych nie będzie zamykać.

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (25)

dodaj komentarz
niyi
Banki przyjazne kryptowalutom, ranking na styczeń 2018:
http://kryptowalutowo.pl/banki-przyjazne-kryptowalutom/
krypsy
Zaczyna się etap "prohibicji". Ciekawe czy tmy razem dla odmiany zadziała?
dyktator_kaczka
Co za bzdury. Każdy kto kupuje kryptowaluty wie że inwestuje, a każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Dziwi mnie stanowisko NBP i KNF jeśli ostrzegają przed ryzykiem zakupu kryptowalut, powinni również ostrzegać o ryzyku zakupu akcji na giełdzie, o ryzyku zakupu walut, o ryzyku zakupu surowców : ropy naftowej, miedzi, złota, srebra Co za bzdury. Każdy kto kupuje kryptowaluty wie że inwestuje, a każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Dziwi mnie stanowisko NBP i KNF jeśli ostrzegają przed ryzykiem zakupu kryptowalut, powinni również ostrzegać o ryzyku zakupu akcji na giełdzie, o ryzyku zakupu walut, o ryzyku zakupu surowców : ropy naftowej, miedzi, złota, srebra itp. Można tak wymieniać bez końca. Można sądzić że NBP i KNF nie podoba się to że miliony osób zarabiają naprawdę duże pieniądze na kupnie i odsprzedaży kryptowalut. Jeśli będzie spadek notowań to stracą po prostu, tak jak na każdej innej inwestycji.
latura
W komentarzu WBK jest wyraźnie wspomniane, ze bank wypowiedział umowę w związku podejrzeniem ryzyka prania pieniędzy. Powodem nie był sam obrót bitcoinem a wyżej wspomniane podejrzenie. Nie wiecie co sie działo na tych rachunkach w wbk'u. Mnie decyzja banku w ogóle nie dziwi. Bitcoin to zwiększone ryzyko prania pieniędzy, jeśli W komentarzu WBK jest wyraźnie wspomniane, ze bank wypowiedział umowę w związku podejrzeniem ryzyka prania pieniędzy. Powodem nie był sam obrót bitcoinem a wyżej wspomniane podejrzenie. Nie wiecie co sie działo na tych rachunkach w wbk'u. Mnie decyzja banku w ogóle nie dziwi. Bitcoin to zwiększone ryzyko prania pieniędzy, jeśli dodamy podejrzane transakcje z jego wykorzystaniem to ktoś w WBK musiałby byc idiota zeby dalej prowadzić rachunki tego klienta. Co do samego bitcoina to moim zdaniem ciekawy ekwiwalent pieniądza ale myśle ze wykoncza go nie banki a jego pseudo zwolennicy którzy kupują go tylko po to by zarobić większy hajs na kolejnych frajerach którzy go od nich odkupia... Brzmi znajomo? Banksterka?
highloler
Prawdę powiedziawszy nie znam sprawy możliwie dobrze. Dodatkowo nie rozumiem co to Twoje: "podejrzenie ryzyka prania pieniędzy". Ktoś w WBK musi być idiotą, jeśli ma uzasadnione podejrzenia prania pieniędzy i nie zgłosił tego do prokuratury. Inaczej, moim zdaniem, odpowiada z utratę korzyści klienta. Nie mam złudzeń, przedsiębiorca Prawdę powiedziawszy nie znam sprawy możliwie dobrze. Dodatkowo nie rozumiem co to Twoje: "podejrzenie ryzyka prania pieniędzy". Ktoś w WBK musi być idiotą, jeśli ma uzasadnione podejrzenia prania pieniędzy i nie zgłosił tego do prokuratury. Inaczej, moim zdaniem, odpowiada z utratę korzyści klienta. Nie mam złudzeń, przedsiębiorca nie doczekał by się odszkodowania od sądu. Jednak, w dobie imperatywu innowacyjności, uważam takie działanie banków za wysoce szkodliwe.
cyklonb
Jeśli chodzi o reakcje banków to sytuacja nie jest taka prosta, oni korzystają w ocenie klienta z wywiadowni " gospodarczych" w rzeczywistości zajmujących się szpiegowaniem ludzi. Organizacje te wywodzą się z żydoubecji i mają powiązanie z pejsami w USA i ipsrelu. To od ich oceny zależy co z twoim rachunkiem zrobi bank,Jeśli chodzi o reakcje banków to sytuacja nie jest taka prosta, oni korzystają w ocenie klienta z wywiadowni " gospodarczych" w rzeczywistości zajmujących się szpiegowaniem ludzi. Organizacje te wywodzą się z żydoubecji i mają powiązanie z pejsami w USA i ipsrelu. To od ich oceny zależy co z twoim rachunkiem zrobi bank, w przypadku tego chłopaka z BZWBK to on zwyczajnie zrobił trochę kasy a że nie był obrzezany czyli uprawniony to go uwalili - powinien się cieszyć że go nie okradli albo nie zabili.
Ja na przykład miałem chyba 9 lat temu kupione za 2000 PLN - 5000 BTC to mi je giełda zarekwirowała "bo nimi nie obracam" no i przepadły. Strata nieduża na dodatek wówczas nie opłaciło się z młodymi pejsami walczyć bo jak się postawiłem to poszli do mafii żydoubeckiej i mnie usiłowali zastraszyć.
autor_widmo
Blok BTC to teraz 166GB, a było 20MB, kopalnie nie przyjmują nowych inwestorów - dla mnie to oznaka nadchodzacego podzialu, a po podziale wartosc spadnie, do poziomu BTC Cash, tj z 20tys usd do okolo 2400 usd czyli o około 88%. Waluty wirtualne maja swój cykl zycia do nieuniknionego podziału, jak łańcuchy DNA i telomery.
t1000
Co za bezsensowny komentarz ignoranta nie znającego tematu. Blok w sieci bitcoin co cały czas od początku jego istnienia 1MB. Możesz sam podłączyć swoje maszyny do sieci, nie trzeba nawet korzystać z kopalni.Podział to będzie, ale nagrody za wydobycie bloku. Jest on co 4 lata zgodnie z algorytmem zmniejsza się ilość wydobywanych Co za bezsensowny komentarz ignoranta nie znającego tematu. Blok w sieci bitcoin co cały czas od początku jego istnienia 1MB. Możesz sam podłączyć swoje maszyny do sieci, nie trzeba nawet korzystać z kopalni.Podział to będzie, ale nagrody za wydobycie bloku. Jest on co 4 lata zgodnie z algorytmem zmniejsza się ilość wydobywanych bitcoinów o połowę, następny w roku 2020.
tospiewalemja
Bitcoina czeka poważny krach i to jest pewne bo w tej chwili stał się bezużyteczny, powolny, drogi itp.. podobnie się dzieje z Ethereum i Monero ale one mogą jeszcze jakiś czas pociągnąć. W dłuższej perspektywie zyskają inne krypto typu Bitcoin Gold albo Z-Cash ... przynajmniej na jakiś czas.

Niektórzy już dziś to rozumieją
Bitcoina czeka poważny krach i to jest pewne bo w tej chwili stał się bezużyteczny, powolny, drogi itp.. podobnie się dzieje z Ethereum i Monero ale one mogą jeszcze jakiś czas pociągnąć. W dłuższej perspektywie zyskają inne krypto typu Bitcoin Gold albo Z-Cash ... przynajmniej na jakiś czas.

Niektórzy już dziś to rozumieją ... np. NiceHash płaci za kopanie bitcoinem ale kopane są inne kryptowaluty bo oni sobie świetnie zdają sprawę, że w dłuższej perspektywie robią świetny interes kupując moc obliczeniową praktycznie za darmo (bitcoin spadnie to jest pewne więc nim płacą) a kopią coś co zyska wielokrotnie na wartości.
autor_widmo odpowiada t1000
statystyki i informacje, co wazne:
96%: amount of bitcoin owned by just 4% of addresses (containing 2.9 million BTC).

czyli jeden ruch gracza na sprzedaż i BTC spada o 88%

https://news.bitcoin.com/bitcoin-numbers-21-statistics-reveal-growing-demand-cryptocurrency/

https://blockchain.info/pl/search?
statystyki i informacje, co wazne:
96%: amount of bitcoin owned by just 4% of addresses (containing 2.9 million BTC).

czyli jeden ruch gracza na sprzedaż i BTC spada o 88%

https://news.bitcoin.com/bitcoin-numbers-21-statistics-reveal-growing-demand-cryptocurrency/

https://blockchain.info/pl/search?search=&searchbar=homepage

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki