Krupiński: Europejskie banki potrzebują cyfrowej transformacji

Europejski sektor bankowy potrzebuje zmian i cyfrowej transformacji - uważa prezes Pekao SA Michał Krupiński. Dodał, że cyfryzacja to kierunek, w którym Pekao SA chce podążać.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Jeśli banki chcą pozostać konkurencyjne, powinny poddać się cyfrowej transformacji - mówił w amerykańskiej telewizji Bloomberg TV, cytowany we wtorkowym komunikacie biura prasowego banku, Michał Krupiński.

Jego zdaniem europejski sektor bankowy przeżywa obecnie największą od ponad stu lat transformację. Zaznaczył, że banki muszą dostosować się do zmieniających się potrzeb rynku i klientów – także poprzez fuzje i przejęcia. W ocenie Krupińskiego europejskie banki nie wykorzystują potencjału M&A (Mergers and Acquisitions).

Według prezesa Pekao trzeba wydać miliardy dolarów i spróbować dopasować się nie tylko do innych banków, ale także do spółek wielkiej czwórki technologicznej (GAFA). W jego opinii, aby branża mogła się rozwijać i była konkurencyjna, powinna dostrzegać w Europie więcej transakcji, również tych międzynarodowych.

Jak podkreślił Michał Krupiński, Pekao SA rozwija się dzięki konsekwentnie realizowanej strategii transformacji cyfrowej. Już teraz jest bardzo zaawansowany, jeżeli chodzi o bankowość mobilną. PeoPay został uznany w ubiegłym roku za najlepszą innowację na świecie. Od niedawna, jako pierwsza aplikacja w Polsce, umożliwia natomiast utworzenie konta za pomocą selfie - czytamy.

Krupiński zaznaczył, że cyfryzacja to kierunek, w którym Pekao SA chce podążać.

Jak napisano w komunikacie, Krupiński, pytany o przyczyny gorszej kondycji europejskich banków, mówił, że ujemne stopy procentowe w strefie euro nie powinny być traktowane jako wymówka i nie stanowią jedynej przyczyny takiej sytuacji. Dodał, że problemem są również m.in. organy regulacyjne naciskające na banki, żeby pozbyły się NPLs (non-performing loans, czyli portfeli zagrożonych kredytów) czy bardzo wysokie podatki.

Jak powiedział, banki powinny zdać sobie sprawę z tego, że konkurencja będzie rosnąć nie tylko w postaci innych banków, ale także gigantów technologicznych.

Zdaniem Krupińskiego Europa potrzebuje silnych banków inwestycyjnych. Według niego sektor bankowy powinien nadrabiać zaległości. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, widoczne już w Chinach, że duże firmy przejmują sektor płatności, z kolei europejskie banki stracą swoją konkurencyjność w Europie. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ amac/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 prezes_jan

I kto to mówi? Prezes tak zacofanego banku. Jak byłem ich klientem to aplikacja mobilna działała jakby była zrobiona przez dzieci z podstawówki, mała funkcjonalność, a w oddziałach banku prócz wolnej obsługi zajeżdżało komuną.

! Odpowiedz
2 2 rumuns

Tak właśnie zacofanie było jak rządzili bankiem Włosi. W końcu nowy polski prezes wziął się za cyfryzację tego banku.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PEKAO 0,75% 107,60
2019-10-17 17:02:43

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil