REKLAMA
WEBINAR

WŁOCHYKrótki wynajem dla turystów zakazany we Florencji

2023-06-01 22:14
publikacja
2023-06-01 22:14

Władze Florencji wprowadzają zakaz przeznaczania kolejnych mieszkań na krótki wynajem dla turystów w historycznym centrum, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poinformował o tym w czwartek burmistrz Dario Nardella podkreślając, że to pierwsza taka inicjatywa we Włoszech.

Krótki wynajem dla turystów zakazany we Florencji
Krótki wynajem dla turystów zakazany we Florencji
fot. Simona Sirio / / Shutterstock

"To innowacyjna norma, nie mogliśmy dalej bezczynnie patrzeć" - oświadczył burmistrz.

Wyjaśniono, że nowe przepisy nie będą działać wstecznie, a ich celem jest niedopuszczenie do tego, by dalsze oferty wynajmu mieszkań na krótki okres, czyli poniżej 30 dni, trafiały na popularne platformy internetowe.

Od 1 czerwca usługi krótkiego wynajmu mogą świadczyć tylko te podmioty, które już są zarejestrowane - poinformował Nardella.

Obecnie w centrum, które jest strefą UNESCO, takich mieszkań jest ponad 8 tysięcy. Nowe zgody nie będą już wydawane.

Jak zaznaczyły władze, chodzi o to, aby wspierać mieszkalnictwo w centrum Florencji i by nie zamieniło się ono w wielką strefę hotelową.

Zdaniem burmistrza, cytowanego przez media z Toskanii, obecna sytuacja jest wręcz kryzysowa, bo miasto zmaga się ze zjawiskiem przerostu turystki, które określa się też jako "overtourism".

"Po pandemii nikt nie spodziewał się tak dużego i tak błyskawicznego ożywienia turystyki" - przyznał Nardella. "Jesteśmy gotowi prawnie bronić nowych przepisów, bo opieramy się na artykule 9. konstytucji, która zobowiązuje do ochrony dziedzictwa historycznego i artystycznego" - dodał burmistrz.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Włochy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki