REKLAMA

Kreml: uważnie śledzimy prawybory we Francji

2016-11-22 14:07
publikacja
2016-11-22 14:07
Kreml: uważnie śledzimy prawybory we Francji
Kreml: uważnie śledzimy prawybory we Francji
fot. POOL / / FORUM

Były premier Francois Fillon, który wygrał pierwszą turę prawyborów na francuskiej prawicy, ma "dość dobre" relacje z prezydentem Władimirem Putinem - powiedział we wtorek rzecznik Putina Dmitrij Pieskow. Dodał, że Kreml uważnie śledzi przebieg prawyborów.

"Ich relacje rozpoczęły się jeszcze wtedy, gdy Putin stał na czele rządu (w latach 2008-12-PAP). Kontakty były dość intensywne, na rozmowach - przy czym konkretnych - spędzili niejedną godzinę" - powiedział rzecznik prezydenta Rosji.

Wskazał, że trwała wówczas "dość twórcza" praca nad budową stosunków rosyjsko-francuskich. "Rzeczywiście, utrzymują oni dość dobre relacje" - dodał, mówiąc o obu politykach.

Pieskow powiedział, że Kreml "z wielką uwagą śledzi przebieg kampanii wyborczej, prawyborów we Francji". Określił Francję jako "kraj, z którym Rosja utrzymuje dobre stosunki" i podkreślił, że zakres współpracy z nią "może być o wiele większy niż obecnie".

Po pierwszej turze prawyborów we francuskiej partii Republikanie Fillon ma duże szanse na pokonanie w kolejnej rundzie swego republikańskiego rywala, Alaina Juppe, który do niedawna był faworytem sondaży. W rezultacie były francuski premier w rządzie prezydenta Nicolasa Sarkozyego ma teraz widoki na wygranie wyborów prezydenckich w 2017 roku.

Rosyjskie media w komentarzach do wygranej Fillona w prawyborach przypominają, że jeszcze gdy był on premierem, opowiadał się za koniecznością uwzględniania interesów Rosji. W szczególności - jak przypomniała gazeta "RBK" - Fillon wypowiadał się przeciwko przyjęciu do NATO Gruzji i Ukrainy. W ostatnim czasie poparł operację zbrojną Rosji w Syrii. Opowiadał się również za zniesieniem sankcji nałożonych przez Zachód na Rosję w odpowiedzi na aneksję Krymu.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ jo/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki