Kredyt hipoteczny a rozwód

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane nawet na kilkadziesiąt lat. Z takiej oferty często korzystają małżeństwa, podejmując decyzję o zakupie własnego M. Co jednak dzieje się z kredytem i mieszkaniem, które zostało kupione za pieniądze banku, jeśli małżeństwo podejmuje decyzję o rozwodzie?

Młode małżeństwa coraz częściej tuż po ślubie myślą o wspólnym zakupie nieruchomości, aby swoje życie budować we własnym mieszkaniu. Trzeba jednak pamiętać, że to mieszkanie, jeśli zostało kupione za pieniądze banku, tak naprawdę będzie nasze po całkowitej spłacie kredytu hipotecznego. Może to trwać nawet 50 lat, a w tym czasie wiele sytuacji może nas zaskoczyć.

Dzielimy, co mamy

Podczas rozwodu pomiędzy dotychczasowymi małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa. W Polsce pary zazwyczaj nie podejmują przed ślubem decyzji o rozdzielności majątkowej, w związku z tym po zmianie stanu cywilnego ich majątek jest wspólny. Podział majątku może nastąpić w czasie trwania postępowania majątkowego. Sąd podejmie wtedy decyzję, w jaki sposób wspólne dobra materialne zostaną podzielone pomiędzy małżonkami.

W trakcie podziału majątku małżonkowie muszą wziąć pod uwagę wszystko, co posiadają obie strony – od oszczędności, poprzez samochód, aż po nieruchomość. W przypadku mieszkania, które zostało kupione na kredyt, a którego kredytobiorcami są małżonkowie, sąd może postanowić, komu ową nieruchomość przyznaje.

Przyznanie mieszkania to jedno, ale sąd nie rozwiąże problemów pomiędzy zadłużonym małżeństwem a bankiem. Z racji tego, że kredyt zaciągnęli we dwoje i przy przyznaniu kredytu bank liczył zdolność kredytową każdej strony, nie można podjąć decyzji, że spłata kredytu spadnie na jednego ze współmałżonków, którego nie będzie stać na spłatę mieszkania.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Marta

fan – zgadzam się z tobą trzeba się dobrze zastanowić przed podjęcie najważniejszej w życiu decyzji jakim jest małżeństwo. Jak się wdepnie w kupę to potem lata na sądy. Tu masz podane warianty przy mieszkaniu na kredyt http://www.eporady24.pl/co_stanie_sie_z_mieszkaniem_po_rozwodzie,pytania,3,19,5831.html

! Odpowiedz
2 1 ~ja

czasem to faceci tracą rozum,jakby byli po lobotomi mózgu

! Odpowiedz
0 0 ~emi

mam pytanie razem z mężem mamy wzięty kredyt na dokończenie domu komornik przejoł już dom , działkę dostał przed ślubem ale dom budowaliśmy po ślubie ,czy mi będzie się należeć coś z domu i dziecku ?

! Odpowiedz
0 1 ~fan

Już dostałaś - dzieciaka. Powinno Ci wystarczyć.
Kobiety...... ! Następnym razem zatanów się dwa razy przed kim rozkładasz nogi. I czy warto - bo jak widać po pytaniu już ktoś Cię "przejechał" chyba nir tylko na $$$.

! Odpowiedz
0 0 ~lki odpowiada ~fan

A po Tobie to stary chyba do tej pory "jezdzi", bo widac jakis uraz masz...

Co ona Ci zrobila, ze sie tak wyzywasz?

Odnosnie pytania wyzej, jak cos zostanie po splacie komornika, macie do podzialu to co zostanie po odliczeniu wartosci dzialki (choc dobry prawnik moze to podwazyc).
Tak czy inaczej podaj meza do sadu o alimenty dla siebie i dzieciaka.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~kredytobiorca

Wspaniałe teoretyczne wyjaśnienia. Niestety nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.Wystarczy wyjechać za granicę nawet w obrębie Unii a już kończy się współodpowiedzialność. Bank interesuje tylko ta osoba ze współmałżonków, która jest pod ręką. Nie zadają sobie trudu, /komornik też ,,jeżeli taki kredyt już się tam znajdzie/ żeby ściągnąć coś od współmałżonka zza granicy , nawet jak jest w dobrej sytuacji materialnej. I co z tego,że przepisy unijne na to pozwalają, za dużo zachodu. Nikt sie w to nie bawi.

Pokaż cały komentarz !

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl