REKLAMA

Kreatywna księgowość Kremla nic nie daje. Sankcje widać w oficjalnych statystykach

2022-08-10 06:40
publikacja
2022-08-10 06:40
Kreatywna księgowość Kremla nic nie daje. Sankcje widać w oficjalnych statystykach
Kreatywna księgowość Kremla nic nie daje. Sankcje widać w oficjalnych statystykach
fot. Skreidzeleu / / Shutterstock

Oficjalne statystyki Kremla są coraz uboższe i pełno w nich anomalii. Objawów zapaści gospodarczej nie da się jednak ukryć - donosi w środę "Rzeczpospolita".

"Nie ulega wątpliwości, że gospodarka Rosji nie doznała natychmiastowego załamania, ale nie da się też ukryć, że poniosła szkody" - pisze gazeta. Zaznacza, że zwolennicy tezy o ograniczonej skuteczności sankcji często zwracają uwagę, że rubel umocnił się od początku roku o 23 proc. wobec dolara – najbardziej spośród wszystkich znaczących walut świata.

Jak wyjaśnia "Rz", "zostało to jednak osiągnięte w wyniku ograniczeń administracyjnych na wymianę walut oraz załamania importu, któremu towarzyszył w ostatnich miesiącach wciąż stosunkowo wysoki eksport rosyjskich surowców energetycznych".

Gazeta podkreśla, że zwolennicy tezy o dużej skuteczności sankcji wskazują natomiast m.in. na dane o załamaniu rosyjskiej sprzedaży aut i motocykli – ze 114,4 tys. sztuk w lutym do zaledwie 27,8 tys. w czerwcu. Dodaje też, że produkcja pojazdów w Rosji była w maju aż o 66 proc. mniejsza niż przed rokiem, a produkcja AGD spadła o 60 proc.

"Choć według oficjalnych danych sprzedaż detaliczna w Rosji spadła w maju o 10,1 proc. rok do roku, a w czerwcu o 9,6 proc., to specjalny wskaźnik liczony przez Sbierbank sugerował jej spadki o około 20 proc. Dane o rosyjskim PKB za drugi kwartał zostaną opublikowane 12 sierpnia, ale nie wiadomo, jak wiernie będą one oddawać rzeczywistość. Rosyjski rząd przestał bowiem w ostatnich miesiącach publikować część danych gospodarczych, a w pozostałej części analitycy dostrzegają anomalie" - czytamy w "Rz".

Dziennik zwraca uwagę, że o ile więc inflacja konsumencka oficjalnie wyniosła w czerwcu 15,9 proc., o tyle inflacja bazowa, czyli nieobejmująca cen żywności, paliw oraz energii, sięgała wówczas 19,2 proc. "Dane w podziale sektorowym wskazują, że sytuacja jest nawet gorsza. Sektory najbardziej zależne od międzynarodowych łańcuchów dostaw mierzą się z inflacją wynoszącą od około 40 proc. do 60 proc." – wskazują analitycy Yale School of Management, cytowani przez gazetę. (PAP)

dka/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (26)

dodaj komentarz
darius19
z etatowych z farmy Putlera widze "polonu","moshe ex ajwaj","ehud"... Robia swoje, ze co im chlebodawca placi. Pisza jak zwykle: sankcje - pikus, Rosyjska ekonomia - gucio jest. Rosja to kraj bandycki
ravauw
no to podsumujmy wiadomosci z ostanich 3miesiecy:
rosja upada ekonomicznie, kulturalnie, spoleczenie
rosja przegrywa wojne i za chwile straci Krym.
putin ma: kilka złośliwych nowotworów (trzustki, wątroby, mózgu), miał wylew, udar, potrzebuje codziennych dializ, ma parkinsona, alzhimera, artretyzm, cukrzyce, zespół niespokojnych
no to podsumujmy wiadomosci z ostanich 3miesiecy:
rosja upada ekonomicznie, kulturalnie, spoleczenie
rosja przegrywa wojne i za chwile straci Krym.
putin ma: kilka złośliwych nowotworów (trzustki, wątroby, mózgu), miał wylew, udar, potrzebuje codziennych dializ, ma parkinsona, alzhimera, artretyzm, cukrzyce, zespół niespokojnych nóg i bezwład prawej ręki, do tego to wszystko sobowtór, bo putin nie żyje....
no to nie pozostaje nic innego jak czekac az samo sie ulozy.....
andrettoni
Widzę dużo trolli, ale trollowanie faktów nie zmieni. Tylko właściwa analiza i odpowiednio dobrane działania zmieniają rzeczywistość. Propaganda tylko odsuwa w czasie niezadowolenie. To, że polskie media podadzą, że Rosja upada nie spowoduje upadku Rosji. Rosjanie nawet tego forum nie czytają. Zamiast się obrażać może należałoby Widzę dużo trolli, ale trollowanie faktów nie zmieni. Tylko właściwa analiza i odpowiednio dobrane działania zmieniają rzeczywistość. Propaganda tylko odsuwa w czasie niezadowolenie. To, że polskie media podadzą, że Rosja upada nie spowoduje upadku Rosji. Rosjanie nawet tego forum nie czytają. Zamiast się obrażać może należałoby naprawdę zacząć coś robić? Np. zamiast czekać na bankructwo Rosji, wybudować elektrownię atomową? Ja osobiście namawiam do budowy hydroelektrowni. Trzeba działać, a nie wróżyć.
darius19
a gdzie ta hydroelektrownia. Prosze podac lokalizacje? Bo musi byc spadek i przeplyw + warunki hydroterenowe. Troche realizmu by sie zdalo. Ale atom - tak!!!
prs
Na forach napewno widoczny jest "masowy dodruk" nieszczesliwej ruskiej trolni..
..bezskutecznie probujacej innym szkodzic..

Ale co.. zamuleni intelektualnie jak 100letni staw, reszta super prosta - sankcji coraz wiecej.. probuja wiec kiwac rzaczywistosc.. hehehh

Karma wraca kacapy.. lol..
pippin
Wschod ogrywa zachod - jak ktos jeszcze nie skumal to winszuje bystrosci umyslu..
eobywatel
tak, na tubie pełno jest filmów pokazujących "bystrość" ruskich umysłów... nie wiadomo czy śmiać się czy płakać....
polonu
Nie ma najmniejszej wątpliwości , że sankcje widać szczególnie u nas w Polsce chyba nikt w to nie wątpi są skuteczne do bólu ,tak trzymać jak najdłużej . Wiać z tego kraju póki jeszcze granice nie pozamykane dobra rada .Zyczę powodzenia tym co tutaj zostaną i będą walczyć z Rosją o te surowce .Wszystko będzie ropa ,gaz ,węgiel , Nie ma najmniejszej wątpliwości , że sankcje widać szczególnie u nas w Polsce chyba nikt w to nie wątpi są skuteczne do bólu ,tak trzymać jak najdłużej . Wiać z tego kraju póki jeszcze granice nie pozamykane dobra rada .Zyczę powodzenia tym co tutaj zostaną i będą walczyć z Rosją o te surowce .Wszystko będzie ropa ,gaz ,węgiel , tylko po jakiej cenie , niczego nie zabraknie , bo nikt niczego nie kupi bo za co- za wszy . Rząd będzie jeździł dalej limuzynami , jak społeczeństwo szyb nie powybija już Kaczyński się o tym przekonał , będzie polowanie na te limuzyny .
next3
Ruskie onuce dwoją się i troją aby bronić tu raszystów. Kacapia musi zostać ograniczona do dostarczyciela surowców ze zrujnowaną armią. Wówcza przestanie być zagrożeniem dla cywilizowanego świata.
andrettoni
Rosyjska gospodarka jest w trakcie przebudowy i minie kilka lat zanim ta przebudowa się zakończy. Nawet Chiny nie są na tyle duże, by z dnia na dzień zwiększyć produkcję samochodów o kilka milionów. Jednak jak już Rosja się przestawi na innych dostawców, to nastąpi tam stabilizacja, tylko, że zachód już nigdy na ten rynek łatwo nie Rosyjska gospodarka jest w trakcie przebudowy i minie kilka lat zanim ta przebudowa się zakończy. Nawet Chiny nie są na tyle duże, by z dnia na dzień zwiększyć produkcję samochodów o kilka milionów. Jednak jak już Rosja się przestawi na innych dostawców, to nastąpi tam stabilizacja, tylko, że zachód już nigdy na ten rynek łatwo nie wróci. Zapaść Rosji jest czasowa, choć potrwa kilka lat, a zapaść zachodu jest stała. Do Rosji nie wolno eksportować, do Iranu nie wolno, do Wenezueli nie wolno, do Korei Północnej nie wolno. Lista stale rośnie i obejmuje już setki milionów ludzi, którzy muszą kupować od Chin, bo innego źródła nie mają.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki