Kraków: 86,5 tys. zł odszkodowania za niesłuszne oskarżenie i areszt

86,5 tys. odszkodowania i zadośćuczynienia zasądził w piątek Sąd Okręgowy w Krakowie dla Alana K., uniewinnionego od zarzutu udziału w śmiertelnym pobiciu Tomasza C. ps. "Człowiek". Było to jedno z najbrutalniejszych zabójstw w ramach porachunków pseudokibiców w Krakowie.

Kraków: 86,5 tys. odszkodowania za niesłuszne oskarżenie i areszt
Kraków: 86,5 tys. odszkodowania za niesłuszne oskarżenie i areszt (YAY Foto)

Alan K. został oskarżony razem z kilkunastoma innymi młodymi mężczyznami o udział w śmiertelnym pobiciu Tomasza C. i w pierwszym procesie skazany na 8 lat pozbawienia wolności. K. twierdził, że nie było go na miejscu zdarzenia. W apelacji sąd uchylił wyrok przeciwko niemu, dopatrując się braków dowodowych. Ostatecznie mężczyzna został uniewinniony. W areszcie przebywał kilka miesięcy w 2011 r., potem jeszcze w latach 2013-15.

Przed sądem domagał się 160 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia za oczywiście niesłuszne aresztowanie. W piątek Sąd Okręgowy bazując na dostarczonych przez niego dowodach zasądził mu 12,5 tys. zł odszkodowania i 74 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok nie jest prawomocny.

Do śmiertelnego pobicia Tomasza C. doszło 17 stycznia 2011 roku na osiedlu Kurdwanów w Krakowie. Na ofiarę czekało tam kilkanaście osób, które przyjechały samochodami. Gdy 30-latek nadjechał autem, napastnicy ruszyli za nim w pościg. Podczas ucieczki Tomasz C. stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w budynek. Potem zaczął uciekać pieszo, usiłował schronić się w kabinie śmieciarki. Tam dopadli go napastnicy i zadali ciosy nożem, maczetą, widłami i pałkami. W wyniku odniesionych ran mężczyzna zmarł wkrótce po przewiezieniu do szpitala.

Jak wynikało z aktu oskarżenia, tłem napaści były porachunki krakowskich pseudokibiców, związanych z konkurującymi klubami.

W sprawie śmierci "Człowieka" prawomocnie skazano kilkunastu oskarżonych na kary od 8 do 10 lat więzienia. Najniższe wyroki na kary więzienia w zawieszeniu otrzymali trzej oskarżeni, którzy złożyli wyjaśnienia w śledztwie. (PAP)

hp/ malk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Nemezis

Jak dobrze, że pseudokibice sami się na wzajem mordują. Szkoda tylko, że tak powoli, powinniśmy zezwolić im na ustawki! I sprzedawać bilety, przecież to tylko zalety!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil