REKLAMA

Krajowe winnice ruszają na podbój rynku

2016-10-11 01:39
publikacja
2016-10-11 01:39

Szybko przybywa producentów, którzy mogą handlować gronowymi trunkami. W porównaniu z ubiegłym sezonem jest ich o 50 proc. więcej.

fot. / / ingimage

Coraz więcej winnic rejestruje swoją działalność w Agencji Rynku Rolnego. Dzięki temu mogą sprzedawać swoje wyroby do sklepów i restauracji. W sezonie 2015/2016 zarejestrowało się 103 winiarzy. Dwa lata temu było ich 76, a w sezonie 2010/2011 zaledwie 20. Rośnie także powierzchnia winnic. Obecnie są to ok. 244 ha - o niemal jedną czwartą więcej niż w poprzednim sezonie - pisze "Rzeczpospolita".

"Wynika to przede wszystkim ze wzrostu świadomości konsumentów. Rozwój turystyki winiarskiej, wyjazdy na zbiory czy letnie wycieczki do winnic pozwalają konsumentom dostrzec piękno, nie tylko polskiej przyrody, ale też naszych winiarskich możliwości. Co więcej, samorządy coraz chętniej wspierają inicjatywy winiarskie i zaczynają rozumieć, że polskie wino to nasze dziedzictwo kulturowe" - tłumaczy Monika Bielka-Vescovi, dyrektor Szkoły Sommelierów i prezes stowarzyszenia Kobiety i Wino.

Zarejestrowane winnice są przeważnie niewielkie, dominują gospodarstwa rodzinne, oferujące wina na rynek lokalny. Założenie hektara winnicy to wydatek ok. 100 tys. zł. Niewielka skala produkcji i wysokie koszty inwestycji sprawiają, że polskie wina gronowe są stosunkowo drogie. Butelka kosztuje ok. 30-40 zł.

Leje się cydr przy polskim stole

Po wprowadzeniu rosyjskiego embarga na polskie jabłka cydr stał się modny wśród konsumentów. Oprócz dużych graczy do jego produkcji biorą się także zakłady rzemieślnicze.

Mimo że z roku na rok w naszym kraju pije się coraz więcej cydru, to jego smak dotychczas poznało tylko 20 proc. Polaków, a sprzedaż tego trunku to zaledwie 0,5 proc. rynku piwa w Polsce.

Jednak w ciągu czterech lat sprzedaż może wzrosnąć nawet kilkukrotnie - do 60-80 mln litrów. Inne szacunki mówią, że do 2025 roku rynek cydru będzie wart miliard zł rocznie.

Po wprowadzeniu w 2014 roku przez Rosję embarga na polskie jabłka, jednym ze sposobów na pozbycie się zapasów byłą sprzedaż owoców przetwórniom na cydr.

Cydr podobnie jak piwo coraz chętniej produkowany jest w małych rzemieślniczych zakładach.

(PAP)

tnt/ mmi/sp/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~niepelnosprawny_org
Podkarpacka Winna Góra dosc dobra, ale sie nie znam na winach wiec tylko pogratulować reaktywacji pośredniowiecznej....
~men
Raczej filozofia ekonomiczna i gospodarcza Balcerowicza musi odejść.
~Doji
Raczej Balcerowicz powinien wrócić bo nasz kraj zalewa fala etatyzmu i socjalizmu. Balcerowicz pozostaje jedną z niewielu osób publicznych który promuje wolny rynek i kapitalizm
~dasgdg
30-40- zł???masakra, jak zwykle niby państwo pomaga, a utrudnia, wino w 100% polskiej produkcji nie powinno przekraczać 10-15 zł butelka, nie dlatego żeby więcej osób piło ale żeby było konkurencyjne
~Louis
Próbowaliście tego? Przecież tych win nie da się pić. Brak słońca, masakryczne zimno jak na uprawę win. Jak z tego zrobić wino? Jak w epoce handlu globalnego oni chcą aby klient wybrał rodzimy trunek zamiast trunku z kraju gdzie słoneczne warunki są 365 dni w roku? Miną dekady zanim Ci winiarze wyhodują szczepy które Próbowaliście tego? Przecież tych win nie da się pić. Brak słońca, masakryczne zimno jak na uprawę win. Jak z tego zrobić wino? Jak w epoce handlu globalnego oni chcą aby klient wybrał rodzimy trunek zamiast trunku z kraju gdzie słoneczne warunki są 365 dni w roku? Miną dekady zanim Ci winiarze wyhodują szczepy które w tak trudnych warunkach dadzą jako takie rezultaty. Nie za tą cenę za butelkę.
~sos odpowiada ~Louis
Typowe. Dyletant ma najwięcej do powiedzenia. Nie miałeś w ustach dobrego polskiego wina a snujesz teorie od czapy. Kup wino z niedużej polskiej winnicy , tylko takiej gdzie umieją robić wina i mają do tego profesjonalne zaplecze i porównaj z masówką sprowadzaną z zachodu.
~Rozwielitek
Od czegoś trzeba zacząć i fajnie że to się dzieje że są ludzie dla których jest to pasją.
To wszystko się rozwija a polscy winiarze cały czas zyskują doświadczenie, a cena nie jest aż tak strasznie zaporowa. Za dekadę na pewno będzie dużo lepiej :)

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki