REKLAMA

Kraje Ameryki Łacińskiej nie chcą przekazywać broni Ukrainie

2023-01-30 19:48
publikacja
2023-01-30 19:48

Kraje Ameryki Łacińskiej nie chcą przekazywać broni Ukrainie i odrzucają w tej kwestii zarówno propozycje Stanów Zjednoczonych, jak i namowy kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który odbywa podróż po Argentynie, Chile i Brazylii - podaje w poniedziałek agencja Reutera.

Kraje Ameryki Łacińskiej nie chcą przekazywać broni Ukrainie
Kraje Ameryki Łacińskiej nie chcą przekazywać broni Ukrainie
/ Abaca Press

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador, tak jak wcześniej przywódcy Kolumbii i Brazylii, odrzucił propozycję przekazania rosyjskiej broni Ukrainie, jaką złożyły mu USA, które obiecały zastąpić to uzbrojenie sprzętem amerykańskim - pisze w poniedziałek ukraiński portal Militarnyj.

Szefowa Dowództwa Południowego USA gen. Laura Richardson ujawniła w ubiegłym tygodniku, że Waszyngton prowadzi negocjacje z sześcioma krajami Ameryki Łacińskiej, aby nakłonić je do przekazania Ukrainie rosyjskiego uzbrojenia, które mają w posiadaniu.

W piątek prezydenci Kolumbii i Brazylii, Gustavo Petro i Ignacio Lula da Silva odrzucili tę ofertę; Militarnyj podaje, że skrytykował ją również zdecydowanie Lopez Obrador.

Kanclerz próbował w poniedziałek zmobilizować swoich gospodarzy do wsparcia Ukrainy bronią; jednak podczas wspólnej konferencji z Scholzem w Buenos Aires prezydent Alberto Fernandez zdecydowanie domówił. "Argentyna i Ameryka Łacińska nie planują wysłania broni na Ukrainę, ani do żadnej innej strefy konfliktu" - powiedział Fernandez.

W niedzielę, podczas wizyty kanclerza w Chile, tamtejszy prezydent Gabriel Boric nie odniósł się w ogóle do wojny na Ukrainie.

W poniedziałek Scholz udaje się do Brazylii; będzie pierwszym zachodnim przywódcą, który spotka się z prezydentem Lulą da Silvą po jego inauguracji.

Przedstawiciele niemieckiego rządu oceniają, że jest rzeczą zrozumiałą, iż kraje Ameryki Łacińskiej inaczej postrzegają inwazję Rosji na Ukrainę niż Europejczycy, podkreślają jednak, że ważne jest, by przedstawiać im nadal perspektywę Berlina.

fit/ tebe/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki