REKLAMA

Krajczewski: Polityka gospodarcza Trumpa może zaszkodzić Polsce

2016-11-23 09:00
publikacja
2016-11-23 09:00

Polityka gospodarcza Donalda Trumpa jest trudna do przewidzenia i może zaszkodzić rynkom rozwijającym się, także Polsce – ostrzega Michał Krajczewski z Domu Maklerskiego BGŻ BNP Paribas. Analityk zauważa, że działania stymulacyjne zapowiadane przez amerykańskiego prezydenta elekta mogą wywołać inflację i zmusić Fed do podniesienia stóp procentowych. To z kolei umocniłoby dolara i spowodowało odpływ kapitału z mniej rozwiniętych rynków.

fot. Louis Ruediger / / FORUM

Działania Donalda Trumpa jako nowego prezydenta są trudne do oceny, on nie był kandydatem preferowanym przez rynki. Nawet abstrahując od tego, co każdy z kandydatów zapowiadał, to inwestorzy nie lubią po prostu takiej niepewności czy gwałtownych zmian w polityce – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Michał Krajczewski analityk rynków papierów wartościowych w Biurze Maklerskim Banku BGŻ BNP Paribas

Ekspert dodaje, że dla rynków finansowych wybór Donalda Trumpa na nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych to zupełne zaskoczenie. Większość przedwyborczych sondaży jako zwyciężczynię wskazywała bowiem kandydatkę demokratów – Hillary Clinton, a jeszcze na dzień przed rozstrzygnięciem głosowania dziennik „New York Times” oceniał jej szanse wygranej na 85 proc.

– Jeżeli chodzi o rynki akcji to dużej wyprzedaży jednak nie było, gdyż inwestorzy skupili się na tym, że nowy prezydent USA będzie chciał stymulować tamtejszą gospodarkę, co jest ogólnie pozytywne dla rynków akcji krajów rozwiniętych – zauważa ekspert DM Banku BGŻ BNP Paribas.

Na ogłoszenie wyników wyborów rynki finansowe zareagowały w bardzo gwałtowny sposób, a indeksy S&P 500 i Dow Jones straciły na wartości ponad 5 proc. Ucieczka z amerykańskiego parkietu okazała się jednak krótkotrwała – inwestorzy szybko odrobili straty, wyprowadzając ceny akcji notowanych na nowojorskiej giełdzie w pobliże historycznych maksimów.

– Przyspieszenie działań stymulacyjnych w USA może spowodować jednak wzrost inflacji, co zmusi FED do podniesienia stóp procentowych. To natomiast spowoduje wzrost rentowności amerykańskich obligacji, umocnienie wartości dolara i w zdwojony sposób uderzy w rynki obligacji krajów wschodzących – ostrzega Krajczewski.

Analityk dodaje, że do grona krajów wschodzących w dalszym ciągu zaliczana jest też Polska, a wybór Donalda Trumpa na prezydenta już teraz widoczny jest w wycenie polskich obligacji skarbowych.

– Jeżeli chodzi o taki głównie śledzony benchmark, czyli 10-letnie obligacje skarbowe Polski, to w ostatnich dniach ich rentowności mocno rosły. Przed amerykańskimi wyborami ten poziom rentowności był około 2,8–3 proc., teraz już mamy wyraźnie powyżej 3,5. Pytanie tylko, czy to jest trwała zmiana trendu, czy jest to po prostu jakiś nowy poziom równowagi – komentuje.

Krajczewski zauważa też ryzyko związane z działaniami Donalda Trumpa skupionymi na zwiększeniu skali protekcjonizmu w handlu międzynarodowym.

– To również może uderzyć w kraje rozwijające się i niestety dla Polski cały ten kanał walutowo-rynkowy działałby w sposób negatywny – podsumowuje.

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~czytelnik
Jest 12.06.2017 rok złotówka się umocniła jak nigdy ,a dolar osłabił. Artykuł ten jest jak strzał kulą w płot.
~ded
to dolar może być jeszcze droższy buhaha
~zez
jest takie powiedzonko - "gdyby jakiś analityk naprawdę mógł przewidzieć rynek, to by nie publikował swoich prognoz tylko sam na nich zarabiał" :)
~Max
Pana Kraczewskiego można traktować z przymrużeniem oka np. w wywiadzie z 01.07.2016 w RP polecał kupno Eurocasha - kurs wtedy 46,34 PLN dzisiaj ok 38; Gino Rossi - kurs wynosił 2,4 dzisiaj 2,13. Cytuję jego wypowiedzi przed Brexitem "Wierzę w pozytywne rozstrzygniecie referendum w Wlk, Brytanii". Efektem szczytów Pana Kraczewskiego można traktować z przymrużeniem oka np. w wywiadzie z 01.07.2016 w RP polecał kupno Eurocasha - kurs wtedy 46,34 PLN dzisiaj ok 38; Gino Rossi - kurs wynosił 2,4 dzisiaj 2,13. Cytuję jego wypowiedzi przed Brexitem "Wierzę w pozytywne rozstrzygniecie referendum w Wlk, Brytanii". Efektem szczytów na giełdzie w USA po wygranej Trumpa też jest bardzo zaskoczony. Jednym słowem wielki fachowiec.
~posełCzarniecki
Trump zaszkodzi Polsce bo nie ma żony z Polski.
~ziutek
przecież według pislamu Tramp jako dobry wujek z ameryki ma nam przysyłać paczki znieść wizy , zwalczyć układy w usa itp itd
~MM
ziutek, nie czytaj poważnie francuskich analiz (BNP Paribas). Tezy wątpliwe: (1) inflacja w USA zła a naszym politykom w Europie nie zależy na inflacji, p[olskim nie zależy też (2) dolar będzie mocny i to jest złe, a UE zależy żeby euro było mocne (a dolar słaby) i to będzie dobre (3) protekcjonizm amerykański jest ziutek, nie czytaj poważnie francuskich analiz (BNP Paribas). Tezy wątpliwe: (1) inflacja w USA zła a naszym politykom w Europie nie zależy na inflacji, p[olskim nie zależy też (2) dolar będzie mocny i to jest złe, a UE zależy żeby euro było mocne (a dolar słaby) i to będzie dobre (3) protekcjonizm amerykański jest zły, a francuski / niemiecki jest okay.
A na koniec: Francja jest done, ziutek, Francja jest done...

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki