REKLAMA

Koszt likwidacji podatku PCC od zakupu mieszkania to ok. 200-300 mln zł

2023-08-31 16:15
publikacja
2023-08-31 16:15

Koszt likwidacji podatku PCC od zakupu pierwszego mieszkania na rynku wtórnym to 200-300 mln zł, w zależności od tego, jakim będzie cieszyło się to rozwiązanie zainteresowaniem - wskazał w czwartek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Rocznie może z niego skorzystać 30 tys. osób - dodał.

Koszt likwidacji podatku PCC od zakupu mieszkania to ok. 200-300 mln zł
Koszt likwidacji podatku PCC od zakupu mieszkania to ok. 200-300 mln zł
fot. Vasily Fedosenko / /  Reuters / Forum

"Dzisiaj jest bardzo ważny dzień dla tych, którzy planują zakup pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. To pierwszy dzień, w którym nie obowiązuje podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) przy zakupie pierwszego mieszkania" - poinformował w czwartek minister Buda. Przypomniał, że dotyczy to rynku wtórnego; na rynku pierwotnym tego podatku już wcześniej nie było.

Szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii ocenił, że likwidacja tego podatku oznacza realną korzyść dla kupujących mieszkanie - w zależności od wartości nieruchomości, od kilku do kilkunastu tys. zł. Waldemar Buda przedstawił wyliczenia, z których wynika, że przy zakupie mieszkania o wartości 500 tys. zł, kupujący zaoszczędzi 10 tys. zł, a przy wartości 700 tys. zł - 14 tys. zł

Jak mówił, rozwiązanie to dotyczy nie tylko tych, którzy będą korzystali z bezpiecznego kredytu 2 proc., ale wszystkich, którzy kupują pierwsze mieszkanie czy kupują droższe, ponad limity programu, lub mają więcej niż 45 lat. Jego zdaniem takich osób może być w ciągu roku nawet 30 tys.

"Koszt takiego rozwiązania i zniesienia podatku to jest mniej więcej 200-300 mln zł, w zależności od tego, jakim będzie cieszyło się to zainteresowaniem" - poinformował Buda.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Pamiętajmy, żeby przypomnieć notariuszowi o tym, że kupujemy pierwsze mieszkanie". "Teraz notariusz musi wykonać pracę: sprawdzić okoliczności. Jeżeli kupujący jest osobą, która nabyła pierwsze mieszkanie i ma mniej niż 50 proc. udziałów w nieruchomości nabytej w spadku, to będzie mógł korzystać z tego rozwiązania" - stwierdził Buda.

"Chcemy zrobić wszystko co możliwe, żeby dostępność mieszkań dla młodych była jak największa" - podkreślił.

Ministerstwo Finansów wskazało w środę, że zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych będzie sprzedaż, której przedmiotem jest: prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Zwolnienie będzie przysługiwać, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, a żadnej z nich w dniu zakupu prawa do mieszkania lub domu nie przysługuje i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach.

Wyjątek dotyczy osób, które w dniu zawarcia umowy sprzedaży posiadają lub przed tym dniem posiadały udział w takich prawach, ale nie przekracza lub nie przekraczał on 50 proc. i został nabyty w drodze dziedziczenia. Te osoby mogą skorzystać ze zwolnienia - poinformowało MF.

Ministerstwo podkreśliło, że zwolnienie wejdzie w życie 31 sierpnia 2023 r. i nie obejmie sprzedaży dokonanych przed tym dniem.

Przyznał, że jest też "druga strona medalu". Dodał, że chodzi o 6-procentowy podatek dla tych, którzy spekulują na rynku nieruchomości, "dla tych, którzy skupują nieruchomości i sprzedają je natychmiast". Jak mówił, dotyczy to osób, które chcą kupować mieszkania pakietowo w jednej nieruchomości; jeżeli "przekroczą liczbę 6 mieszkań w jednej inwestycji, będzie trzeba uiścić podatek 6 proc.". Wyjaśnił, że chodzi o to, by ten "proceder ograniczyć, by tych mieszkań dla Jana Kowalskiego, dla rodzin było więcej". Przypomniał, że rozwiązanie to będzie obowiązywało od początku 2024 r.

autor: Anna Bytniewska

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
prawnuk
A może UNORMOWAĆ rynek, zamiast robić bzdury.
Kupując mieszkania np za 500.000 i sprzedając je po 5 latach za 1.000.000 zł nie płacimy GROSZA od dorobienia się.
Lokując 500.000 zł i po 5 latach mając 1.000.000 zł płacimy 95.000 zł podatku.
Jaki to ma sens?
dolar36
to likwidacja podatku stanowi koszt dla tej bananowej republiki...
sprawdzpodatki_pl
Tylko skończony frajer może wierzyć tym patałachom, którzy przez 8 lat zajmowali się podwyższaniem podatków i komplikowaniem prawa a 2 miesiące przed wyborami markują obniżkę podatków.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki