REKLAMA

PIN, zielony i Bóg zapłać. Kościoły coraz chętniej instalują terminale POS

Wojciech Boczoń2020-01-29 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-01-29 06:00
PIN, zielony i Bóg zapłać. Kościoły coraz chętniej instalują terminale POS
PIN, zielony i Bóg zapłać. Kościoły coraz chętniej instalują terminale POS
fot. tomeqs / / Shutterstock

Kościół idzie z duchem czasu – w coraz większej liczbie parafii pojawiają się terminale płatnicze umożliwiające wnoszenie ofiary w formie bezgotówkowej. W niektórych kościołach zainstalowano też pierwsze ofiaromaty. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości w terminale zostaną wyposażeni księża odwiedzający wiernych po kolędzie. Technicznie jest to już możliwe.

Polacy coraz chętniej korzystają z kart płatniczych. Statystyki publikowane cyklicznie przez Narodowy Bank Polski pokazują, że regularnie rośnie liczba i wartość transakcji dokonywanych kartami. Terminale pojawiają się w coraz bardziej nietypowych miejscach – na straganach, w sklepikach z pamiątkami, u mobilnych sprzedawców i dostawców usług. Jednym z bastionów gotówki pozostają kościoły. Ale to się powoli zmienia – szacuje się, że już około 200 parafii zainstalowało terminale płatnicze. Duży wpływ na popularyzację terminali POS w parafiach miały ostatnie działania Fundacji Polska Bezgotówkowa. W ramach programu w parafiach zainstalowano do tej pory 150 terminali.

fot. / / Archidiecezja Krakowska

Można złożyć ofiarę lub kupić dewocjonalia

Jakie datki można wnieść w formie bezgotówkowej? - Ogólnie mogę odpowiedzieć, że dotyczy to ofiar za posługi sakramentalne, wpłat związanych z remontami świątyń czy opłat związanych z administracją cmentarza – tłumaczy Rafał Łączny z Katolickiej Agencji Informacyjnej. - W niektórych parafiach terminale wykorzystywane są w parafialnych sklepikach, a co za tym idzie transakcje dotyczą zwykłych zakupów w tychże. Sposób wykorzystania terminalu zależy jednak od konkretnej parafii – dodaje.

– Te wspólnoty parafialne, które już korzystają z terminali, mają zdecydowanie pozytywne doświadczenia, ponieważ wierni przyzwyczaili się już do komfortu, którym jest między innymi wybór środka płatności – mówi dr. Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa. – To właśnie doświadczenia tych parafii mogą być najlepszą wizytówką i zachętą dla tych jeszcze niezdecydowanych – dodaje. Jego zdaniem skorzystanie w parafiach z nowych rozwiązań takich jak terminal płatniczy wzmacnia wizerunek Kościoła jako instytucji nowoczesnej, reagującej na zmieniające się potrzeby wiernych.

Powstają pierwsze ofiaromaty

Przedstawiciel fundacji podkreśla, że płatności bezgotówkowe są szczególnie ważne w mniejszych ośrodkach, gdzie dostęp do gotówki bywa ograniczony – np. z powodu braku bankomatu czy ograniczonego dostępu do punktu kasowego w banku lub placówce pocztowej. Przyjmowanie ich w parafiach, tak samo jak i w przedsiębiorstwach gwarantuje pełne bezpieczeństwo dokonywanych wpłat. Wierni, składając ofiarę przy pomocy karty, mają zagwarantowaną anonimowość.

Niektóre kościoły idą o krok dalej i wprowadzają ofiaromaty, czyli elektroniczną e-tacę. Takie urządzenia działają już m.in. w archikatedrze lubelskiej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty i w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w krakowskich Mistrzejowicach. Wierni mogą wybrać jedną z proponowanych na terminalu kwot, lub samodzielnie wprowadzić dowolną kwotę. Płatność dokonywana jest poprzez zbliżenie karty lub smartfona do terminala POS.

Ksiądz po kolędzie z terminalem? To możliwe

Niewykluczone, że w przyszłości terminale POS zabiorą ze sobą księża odwiedzający wiernych po kolędzie. Technicznie jest to już teraz możliwe. – Decyzja o tym, jakie formy płatności bezgotówkowych będą dostępne oraz czy terminal parafialny będzie używany jedynie w kancelarii i sklepiku, czy będzie też okazjonalnie wykorzystany podczas wizyt duszpasterskich takich jak kolęda, należy do samego księdza – mówi dr. Mieczysław Groszek z Polski Bezgotówkowej.

- Terminale przenośne używają zasięgu GPRS (czyli telefonii komórkowej), więc jak najbardziej można ich używać mobilnie na terenie całej Polski – mówi Sylwina Dronka z Polskich ePłatności. Wtórują jej przedstawiciele firmy SumUp, która oferuje przenośne terminale płatnicze - wyposażyła już w swoje urządzenia 16 tys. kościołów w Wielkiej Brytanii. Wierni mogą wnosić tam datki nie tylko kartami, ale także za pomocą Google Pay czy Apple Pay.

W Polsce terminale płatnicze w parafiach wciąż są nowością, ale za granicą takie urządzenia pojawiają się coraz częściej. Na przykład w Szwecji już kilka lat temu w kościołach pojawiły się urządzenia zwane "kollektomatami", które umożliwiają składane datków. Maszyna stoi w przedsionku kościoła i przypomina nieco bankomat. W 2018 r. terminale wdrożył znajdujących się w eleganckiej dzielnicy Paryża kościół Saint Francois de Molitor, za ich pomocą można składać datki na tacę.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (22)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
innowierca
Stoje w supermarkecie do samoobslugowych kas. Automaty przyjmujace gotowke oraz platnosc karta, w jednym szeregu w ilosci 5 sztuk. Drugi szereg naprzeciwko samoobslugowe kasy przyjmujace tylko platnosci karta w ilosci 10 sztuk.
Zlozylo sie tak ze przy kasach tylko karta byly trzy osoby, a kasy ktore umozliwialy platnosci gotowka
Stoje w supermarkecie do samoobslugowych kas. Automaty przyjmujace gotowke oraz platnosc karta, w jednym szeregu w ilosci 5 sztuk. Drugi szereg naprzeciwko samoobslugowe kasy przyjmujace tylko platnosci karta w ilosci 10 sztuk.
Zlozylo sie tak ze przy kasach tylko karta byly trzy osoby, a kasy ktore umozliwialy platnosci gotowka zajete. Stalo nas w kolejce 7czy8 osob i wszyscy czekali bo chcieli placic gotowka.
Zdarzenie mialo miejsce za granica, bo podejrzewam ze w Polsce z koncowa swiadomoscia finansowa wszyscy zaplaciliby przy pomocy smartphone, lub smartzegarka, bo u nas taka nowiczesnosc ::)) Wracaj do historii sklepowej kolejki, koles z obslugi pomiedzy kasami darl sie na nas Card Only !! ::)) a my stalismy. Jeden zagadany "kolejkowicz" stwierdzil ze woli placic gotowka, ale wszedzie jest podobnie i jest zmuszany placic karta. To nieprawda ze ludzie coraz czesciej wybieraja placenie elektroniczne. Sa do tego sklaniani, metoda krok po kroku.
Ci ktorzy wcale nie wola placic karta, zaczynaja nia placic przez zabieranie mozliwosci placenia gotowka. Sam, choc bardzo rzadko place "bezdotykowo" a powodem jest wlasnie napis Card Only.
zybuch
aha to tak jak w hipermarkiecie i jakoś interes się kręci a gdzie się podziało sacrum
glos_rozsadku
Zamiast na tacę dawajcie przelewem tak jak ja. WTedy można odliczyć datek od podatku.
jaspers
A jakie mają te terminale? Eservice? Bezgotówkowa Polska? Przecież to dobry krok. Też wiele razy nie dałem, bo nie miałem co. No ale co wtedy z opodatkowaniem tematu?
palestrina
nie rozumiem tych guseł i obrzędów, a jeszcze bardziej nie rozumiem jak mozna dawac kase na bezproduktywna instytucje która nie placi podatkow i nie podlega żadnym kontrolom. o aferach pedofilskich nie wspomne. Jak mocno ludziom zostały wyprane umysły że klęczą bezgranicznie, a wszelkie próby krytki uważaja za atak na ich "świętości" nie rozumiem tych guseł i obrzędów, a jeszcze bardziej nie rozumiem jak mozna dawac kase na bezproduktywna instytucje która nie placi podatkow i nie podlega żadnym kontrolom. o aferach pedofilskich nie wspomne. Jak mocno ludziom zostały wyprane umysły że klęczą bezgranicznie, a wszelkie próby krytki uważaja za atak na ich "świętości" nie miesci mi sie to w głowie
palestrina odpowiada (usunięty)
wy katolicy sądzicie że jestescie pęmpkiem świata i poza waszym bogiem wszystko inne to fałsz, tzw" tęczowe mózgi" to naukowcy, wynalazcy, inzynierowie i mysliciele którzy stworzyli wam świat z technologia , medycyną i prawami z których tak mocno czerpiecie, Leonardo Da Vinci, Galileusz, Kopernik i wielu innych tworzyli wy katolicy sądzicie że jestescie pęmpkiem świata i poza waszym bogiem wszystko inne to fałsz, tzw" tęczowe mózgi" to naukowcy, wynalazcy, inzynierowie i mysliciele którzy stworzyli wam świat z technologia , medycyną i prawami z których tak mocno czerpiecie, Leonardo Da Vinci, Galileusz, Kopernik i wielu innych tworzyli dzieła za które mogli dostac stos i ogień w podziekowaniu od jedynej prawdy - kościoła, Leonardo potajemnie robił sekcje zwłok i pchnął naukę a tym samym zalązki mechaniki o wiele pokoleń, astronomowie i fizycy odkryli prawa dzieki którym dzisiaj możesz szybko podróżować itd, to były "tęczowe umysły" swoich czasów ale tego na lekcjach religii sie nie dowiesz
33karol33 odpowiada palestrina
Twoja wypowiedź jest niesprawiedliwa - jest bowiem skrajnie negatywna. Zauważyłeś, że KK jest obecnie gorliwym orędownikiem pokoju na świecie? Zauważyłeś dorobek naukowy Lemaitre'a? Świat jest w odcieniach szarości, nie czarno-biały.
Jako katolik powiem otwarcie - Kościół Katolicki nie jest bez skazy, ale wiem, że ma też kolosalnie
Twoja wypowiedź jest niesprawiedliwa - jest bowiem skrajnie negatywna. Zauważyłeś, że KK jest obecnie gorliwym orędownikiem pokoju na świecie? Zauważyłeś dorobek naukowy Lemaitre'a? Świat jest w odcieniach szarości, nie czarno-biały.
Jako katolik powiem otwarcie - Kościół Katolicki nie jest bez skazy, ale wiem, że ma też kolosalnie pozytywny wpływ, którego na pierwszy rzut oka nie sposób dostrzec. Podam na swoim przykładzie - dzięki swojej wierze w Boga nie jeden raz powstrzymałem się od kłamstwa, oszustwa finansowego, przedmiotowego potraktowania kobiety. Gdyby nie refleksja co na to Bóg, oszukałbym, skłamał. To są takie drobne gesty, jednak gdy czynią je i inni chrześcijanie to świat tymi drobnymi gestami staje się lepszy.
Patrzmy dalej: nie wyzywam Cię tylko staram się kulturalnie podjąć dyskusję. A nie jest to łatwe, niemniej warto :) Pozdrawiam!
nostromo25 odpowiada 33karol33
Czyli zachowujesz sie moralnie ze strachu przed Wielkim Bratem, a nie dzieki wlasnemu kregoslupowi moralnemu. To tlumaczy udzial KK w ludobojstwie w Rwandzie - duchowni poprosili Boga, by na chwile spojrzal w bok.

Powiązane: Finanse Kościoła

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki