REKLAMA
DZIEŃ START-UPÓW

Kościński: Nowelizacja budżetu ma zapewnić środki na dalszą stymulację gospodarki

2020-09-17 19:27, akt.2020-09-17 19:48
publikacja
2020-09-17 19:27
aktualizacja
2020-09-17 19:48
Kościński: Nowelizacja budżetu ma zapewnić środki na dalszą stymulację gospodarki
Kościński: Nowelizacja budżetu ma zapewnić środki na dalszą stymulację gospodarki
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Nowelizacja tegorocznego budżetu ma na celu zdobycie środków na dalszą stymulację gospodarki po kryzysie spowodowanym pandemią - oświadczył minister finansów Tadeusz Kościński, uzasadniając w czwartek w Sejmie projekt nowelizacji budżetu na 2020 r.

Nowelizacja jest konieczna nie tylko ze względu na niezbędną aktualizację podstawowych parametrów budżetowych i makroekonomicznych - mówił Kościński. Ma ona inne zadanie, chcemy nadać gospodarce pozytywny impuls zwiększając wydatki budżetu, w tym wydatki majątkowe - wyjaśnił minister. Chodzi o zdobycie pieniędzy na dalszą stymulację gospodarki, by jak najszybciej mogła wrócić na ścieżkę wzrostu - dodał Kościński.

„Musieliśmy zapewnić wsparcie firmom, środki na walkę z COVID-19, oraz chronić miejsca pracy. Dzięki wydatkom i wprowadzonym przez rząd działaniom polska gospodarka odczuła skutki ekonomiczne koronawirusa w mniejszym stopniu, niż większość krajów UE. Wymagało to jednak dużych nakładów finansowych i dlatego teraz nowelizujemy tegoroczny budżet” - mówił Kościński.

W projekcie limit wydatków budżetowych wzrósł o 72,7 mld zł do 508 mld zł. Dochody są szacowane na 398,7 mld zł, a zakładany deficyt nie przekroczy 109,3 mld zł - zaznaczył minister.

Przypomniał, że projekt nowelizacji zakłada, iż dochody budżetu będą w sumie niższe od planowanych o 36,7 mld zł, dochody podatkowe spadną o 40,3 mld, ale wyższe o 3,6 mld zł będą dochody niepodatkowe - wyjaśnił.

Minister finansów przypomniał, że obecnie przewiduje się, że spadek PKB w całym 2020 r. wyniesie 4,6 proc., wobec pierwotnie zakładanego wzrostu o 3,7 proc. Z kolei zatrudnienie w gospodarce narodowej spadnie o 2,4 proc., a płace wzrosną o 3,5 proc., czyli wolniej niż w poprzednich latach.

Pandemia spowodowała gwałtowne wyhamowanie aktywności gospodarczej i załamanie trendów makroekonomicznych. Zamrożenie gospodarki wywołało w Polsce odwrócenie wieloletniego trendu poprawy sytuacji na rynku pracy - zaznaczył Kościński. Podkreślił jednak, że dzięki działaniom rządu nie nastąpił drastyczny wzrost bezrobocia. Przypomniał, że dzięki zmianom ustawowym rząd mógł m.in. zawiesić działanie stabilizującej reguły wydatkowej, dzięki czemu mógł znacząco wesprzeć gospodarkę.(PAP)

wkr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budżet 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki