REKLAMA

Kościński: Jesteśmy za sprawiedliwymi podatkami

2021-06-21 17:08, akt.2021-06-21 18:16
publikacja
2021-06-21 17:08
aktualizacja
2021-06-21 18:16
Kościński: Jesteśmy za sprawiedliwymi podatkami
Kościński: Jesteśmy za sprawiedliwymi podatkami
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Działania resortu finansów ukierunkowane są na wprowadzenie sprawiedliwych podatków w UE i poza nią, dlatego istotne jest zwalczanie rajów podatkowych - poinformował PAP minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

"Od wielu lat nasze działania ukierunkowane są na wprowadzenie sprawiedliwych podatków w UE i poza nią. Dlatego na każdym kroku podkreślamy, jak istotnym jest zwalczanie rajów podatkowych. Bardzo nas cieszy, że do kampanii o uczciwe opodatkowanie globalnych graczy dołącza coraz więcej państw. Komunikat grupy G7 odnośnie globalnego opodatkowania jest ważnym etapem toczących się od ponad dwóch lat prac na forum OECD i Unii Europejskiej" - powiedział Kościński.

Jak informuje resort finansów, Polska bierze aktywny udział w pracach toczących się na forum OECD. Obecnie wciąż trwają dyskusje techniczne nad szczegółami propozycji. Jednym z debatowanych tematów jest poruszona na szczycie G7 kwestia minimalnego globalnego podatku, określonego na poziomie 15 proc.

Jak wyjaśnia resort, globalny minimalny podatek konstruowany jest na forum OECD w taki sposób, aby nie doprowadził do zwiększenia opodatkowania działających w Polsce uczciwych firm. Ani tych małych, korzystających ze stawki 9 proc. CIT, ani większych, korzystających z ulg B+R, IP-Box czy Polskiej Strefy Inwestycji. Zagwarantuje to projektowany teraz w OECD mechanizm tzw. wyłączenia dla rzeczywistej działalności gospodarczej (substance-based carve-out). Po jego wdrożeniu żadna firma która rzeczywiście działa w Polsce - prowadzi produkcję, świadczy usługi i zatrudnia pracowników – nie zapłaci wyższego podatku.

"Popieramy propozycję G7, ale zależy nam, by uspokoić polskich przedsiębiorców. Właśnie tego dotyczyły moje słowa. Polskie stanowisko zawiera się w dwóch elementach - z jednej strony zależy nam, by wprowadzić minimalny podatek, a z drugiej zagwarantować obowiązywanie klauzuli substance-based carve-out" - tłumaczy minister Kościński.

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, celem propozycji OECD jest znaczne utrudnienie wyprowadzania nieopodatkowanych dochodów z krajów, gdzie zostały osiągnięte (np. z Polski), poza Unię Europejską. Podatek minimalny ma się pojawić wyłącznie w tych krajach, które stosują nieuczciwą konkurencję podatkową - np. w "wewnątrzunijnych rajach podatkowych”, czyli w państwach, które pozwalają na to, aby firmy z innych krajów, za pośrednictwem zarejestrowanych w nich spółek-wydmuszek, wyprowadzały środki w miejsca, gdzie nie będą opodatkowane.

Dodano, że presja wywierana na raje podatkowe musi być silna i skoordynowana, bo nie dalej jak w maju tego roku Sąd Unii Europejskiej zdecydował, że Amazon nie zapłaci ok. 250 mln euro zaległych podatków Luksemburgowi. Sądowy spór z Komisją Europejską zakończył się pomyślnie dla koncernu, który dzięki pandemii wygenerował rekordowe zyski. Tylko w Europie w ubiegłym roku wyniosły one 44 mld euro. Uregulowanie kwestii podatkowych w takich sprawach wydaje się więc kwestią palącą - dodał resort.

Według MF, współpraca podatkowa to jeden z głównych obszarów działania resortu finansów. Oprócz prac na forum międzynarodowym dotyczących podatku CIT, toczą się także rozmowy dwustronne o współpracy w obszarze VAT.

Polska jest inicjatorem i liderem międzynarodowej współpracy w zakresie wymiany informacji VAT. W styczniu 2020 r. z inicjatywy polskiego rządu w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli administracji podatkowych 21 krajów UE, w trakcie którego Polska przedstawiła ofertę współpracy. Zdaniem resortu finansów propozycja spotkała się z bardzo dużym odzewem u najbliższych sąsiadów Polski, m.in. w krajach bałtyckich, w Czechach i na Słowacji.

Polska podpisała już wspólne deklaracje dot. pogłębienia współpracy podatkowej ze wszystkimi państwami Grupy Wyszehradzkiej, z Estonią i z Ukrainą.

"Chcemy stworzyć sieć dwustronnych umów o pogłębionej współpracy podatkowej, łączących ze sobą blisko współpracujące administracje. Będą one przewidywać automatyczny transfer danych o obrocie między państwami oraz wzajemne wsparcie przy wdrażaniu nowych technologii" – podkreślił Kościński.(PAP)

pif/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
300_pala
Powiedział rezydent podatkowy Wielkiej Brytanii
carlito1
Uczciwe znaczy wyższe? Bardziej skomplikowane?
grz3siek85
Uczciwe podatki, dobry pomysł. Proponuje 5% VAT na wszystko oraz 1% dochodowego. Wtedy można powiedzieć ze będzie sprawiedliwie.
scuti1986
a ja jestem za uczciwym państwem! i co? mam uczciwe państwo? no niet
kryzysio
Kto najgłośniej krzyczy "Lapać złodzieja"?

Powiązane: Podatek cyfrowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki