REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Kościński: Jestem zwolennikiem zmniejszania długu poprzez wzrost gospodarki

2021-12-14 10:02
publikacja
2021-12-14 10:02
Kościński: Jestem zwolennikiem zmniejszania długu poprzez wzrost gospodarki
Kościński: Jestem zwolennikiem zmniejszania długu poprzez wzrost gospodarki
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Jestem przeciwnikiem spłaty długu poprzez podwyżki podatków, jestem zwolennikiem obniżania go poprzez wzrost gospodarki; ważny jest stosunek długu do PKB – powiedział we wtorek minister finansów Tadeusz Kościński w rozmowie z Money.pl.

"Jeszcze w przyszłym roku powinniśmy utrzymywać deficyt w budżecie, bo nie wiadomo, czy nie wrócimy do recesji, a więc powinniśmy być zabezpieczeni. Jestem przeciwnikiem spłaty długu poprzez wzrost podatków, jestem zwolennikiem jego zmniejszania poprzez wzrost gospodarki, a nasza gospodarka rośnie szybciej niż dług" – powiedział we wtorek Kościński w rozmowie z Money.pl.

Dodał, że w tym roku dług sektora finansów publicznych wyniesie ok. 57 proc. PKB, a w przyszłym będzie to ok. 55 proc.

„Nasz dług nie jest taki duży, w czasie pandemii wzrósł o 12 proc., a średnio w Unii Europejskiej było to ponad 13 proc.” – powiedział Kościński.

Przyznał, że inflacja będzie podwyższona „przez kilka lat”.

„Inflacja będzie podwyższona, ale to się dzieje nie tylko w Polsce, bo to efekt pandemii i tego, że ratowaliśmy gospodarkę, zwiększając płynność rynku. Jednak to lepsze rozwiązanie niż pozwolić, aby gospodarka upadła i żeby było wysokie bezrobocie. Przez kilka lat będziemy mieli podwyższoną inflację, choć będzie ona niższa niż obecnie. Mieliśmy kontrolę MFW i w raporcie znajdzie się informacja, że obniżenie inflacji potrwa kilka lat, ale to problem, który dotyczy także innych krajów” – powiedział minister finansów.(PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
bullman
Jestem za zmniejszaniem długu przez wzrost gospodarki i co zapomniał dodać: wzrostu gospodarki przez zwiększanie długu.Czyli przepis na hiperinflację.Gratuluję
jas2
Jestem przeciwnikiem spłaty długu poprzez podwyżki podatków, jestem zwolennikiem obniżania go poprzez wzrost gospodarki; ważny jest stosunek długu do PKB
jaffa
wystarczy tylko popatrzeć na tępe gęby polityków PIS żeby stwierdzić że nic nie mają Polsce i Polakom do zaproponowania poza okradaniem własnych obywateli np. polskim bolszewizmem. Okradanie własnego narodu i gnębienie tych którzy sobie najlepiej radzą (dobrze wykształceni, inwestujący w swoją wiedzę itd.) do niczego nie prowadzi.wystarczy tylko popatrzeć na tępe gęby polityków PIS żeby stwierdzić że nic nie mają Polsce i Polakom do zaproponowania poza okradaniem własnych obywateli np. polskim bolszewizmem. Okradanie własnego narodu i gnębienie tych którzy sobie najlepiej radzą (dobrze wykształceni, inwestujący w swoją wiedzę itd.) do niczego nie prowadzi. Klasa średnia napędza gospodarkę, ale politycy z PISu tego nie rozumieją... bo są po prostu tępi.
scuti1986
Kościński: "Spokojnie, okradamy ludzi z ich oszczędności, z ich pracy, z ich życia, ale przecież cały świat okrada teraz swoje narody więc to jest okej, czego nie rozumiecie? Wybraliście nas to teraz płaćcie za naszą głupotę!"
men24a
Nie prościej powiedzieć poprzez zmniejszenie waszej siły nabywczej bo by przy korycie zawsze sobie poradzimy dając 70% podwyżki.j

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki