REKLAMA

Kościński: Czerwiec ostatnim miesiącem ze wzrostem inflacji

2021-06-17 08:40
publikacja
2021-06-17 08:40
Kościński: Czerwiec ostatnim miesiącem ze wzrostem inflacji
Kościński: Czerwiec ostatnim miesiącem ze wzrostem inflacji
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera RP

Czerwiec będzie ostatnim miesiącem ze wzrostem inflacji, do końca roku powinna już spadać - powiedział w Programie I Polskiego Radia minister finansów Tadeusz Kościński.

"Spodziewam się, że czerwiec będzie ostatnim miesiącem ze wzrostem inflacji. Do końca roku powinna już spadać. Podtrzymujemy naszą prognozę średniej inflacji 3,1 proc." - powiedział.

W maju inflacja wzrosła do 4,7 proc.

Szef resortu finansów dodał, że środki z UE i KPO mogą podbić tempo wzrostu PKB o 0,5 proc. wobec tego, co zaplanowano na ten rok.

Rząd zakłada wzrost PKB w 2021 na poziomie 3,8 proc.

map/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (16)

dodaj komentarz
marxs
to akurat prawda bo najwyższy już czas żeby PISi GUSik zmienił koszyk inflacyjny
m00zyk
Ok. A jeśli jednak nie? To co, pan Minister złoży samokrytykę z dymisją włącznie?
men24a
To PiS złodziejom z VATU odzyskał te 300 czy 500 mld zł czy nie ?
antek10
GUS poobsadzali swoimi to im wychodzi 4,7%. W ciągu roku wydatki u mnie podskoczyły o 20%. A wydaję mniej wiecej tyle samo kazdego miesiaca. nie ma żadnej inflacji 4,7%. Jest 20% inflacji.
niedowiary
Powiem ci więcej, w firmie prąd zakontraktowaliśmy na przyszły rok 38% w górę, gaz 10% , Luxmed podniósł się o 10% , wszystkie półfabrykaty na bazie metali , średnio od 30% do 150% w górę, Pracownicy chodzą i męczą co z podwyżkami bo stówa to już nie ta sama stów zorientowali się w końcu, i nie chodzi im o Powiem ci więcej, w firmie prąd zakontraktowaliśmy na przyszły rok 38% w górę, gaz 10% , Luxmed podniósł się o 10% , wszystkie półfabrykaty na bazie metali , średnio od 30% do 150% w górę, Pracownicy chodzą i męczą co z podwyżkami bo stówa to już nie ta sama stów zorientowali się w końcu, i nie chodzi im o 200pln:) Płace podatek za to, że mi deszcz na łeb pada, dokładam do jakiegoś PPK, żeby znowu mogli ludzi okraść. Więc jak czytam takie wymiociny to słabo mi się robi, chyba żyjemy w innej czasoprzestrzeni...
vonmisses
Serio powiedział, że inflacja będzie spadać? Nie, że tempo wzrostu będzie spadać? Można by go po lipcu, jeśli deflacji nie będzie, podać do sądu :)
and00
On nie powiedział że inflacja będzie poniżej 0, tylko że będzie spadać
Jak teraz jest 4,7% to jeżeli w Lipcu będzie 4,6% to znaczy ze miał rację
vonmisses odpowiada and00
Nie. Jeżeli w lipcu inflacja (czyli wzrost cen) wyniesie 4,6% to ceny r/r wzrosły o 4,6 %. Gdzie tu jest spadek? Jedynie spadek tempa wzrostu.
shadow_xx odpowiada vonmisses
Obawiam się, ze @and00 ma rację. Kiedy mówimy o wzroście inflacji (wzroście wzrostu cen) to mówimy o jej dynamice, czyli odnosimy się do wskażników r/r z poprzednich miesięcy. To, że ceny wzrosły r/r to określa sam wskaźnik inflacji.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki