REKLAMA

Prezydent Duda: Niektórzy samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy zwolnieni z płacenia składek ZUS

2020-03-21 15:38, akt.2020-03-21 17:31
publikacja
2020-03-21 15:38
aktualizacja
2020-03-21 17:31

Państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia firmom, które utrzymają miejsca pracy; zwolnieni z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego - poinformował prezydent Andrzej Duda.

/ Twitter/Kancelaria Prezydenta

Prezydent poinformował, że w piątek w godzinach popołudniowych otrzymał projekt ustawy o tzw. "tarczy antykryzysowej". Projekt przewiduje mikropożyczki dla przedsiębiorców do 5 tys. zł, rozszerzony program gwarancji de minimis BGK dla małych i średnich firm (podwyższony zostanie poziom zabezpieczenia kredytu z 60 proc. do 80 proc.) oraz wsparcie w leasingu dla firm z problemami (Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczy 1,7 mld zł na refinansowanie umów leasingowych firm transportowych). W pierwotnym projekcie znalazła się także możliwość odroczenia płatności składek na ZUS o trzy miesiące (późniejsza spłata składek będzie mogła zostać rozłożona na raty).

Prezydent relacjonował postulaty mikroprzedsiębiorców, którzy podkreślali w rozmowach z nim, że po okresie kryzysu nie będzie można normalnie wrócić do funkcjonowania, dlatego zawieszenie składek jest ich zdaniem niewystarczającym rozwiązaniem.

"Uznałem, że wprowadzenie trwałego zwolnienia tzn. takiego, że przez trzy miesiące będzie można nie zapłacić składek na ZUS i nie będzie trzeba tych składek potem spłacić, tzn., że to nie będzie żaden dług wobec ZUS-u, że to będzie najnormalniejsze w świecie zwolnienie, musi zostać do ustawy wpisane. Żeby to była gwarancja, że ten koszt nie będzie obciążał samozatrudnionego czy najmniejszego pracodawcy, jakim jest mikroprzedsiębiorca zatrudniający do 9 osób" - oświadczył.

Po wysłuchaniu tych postulatów - dodał prezydent - zdecydowałem się zwołać w trybie pilnym spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim, minister rozwoju Jadwigą Emilewicz, prezes ZUS Gertrudą Uścińską i prezes BGK Beatą Daszyńską-Muzyczką.

"Po długiej dyskusji, obliczeniach, ustaliliśmy, że zwolnieni z płacenia składek na ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 r." - poinformował w sobotę prezydent.

"Dla wszystkich firm, które utrzymają miejsca pracy państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia" - zapowiedział Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że według szacunków ekspertów koszty takiego rozwiązania wyniosą ok. 13 mld zł miesięcznie. Podkreślił w tym kontekście, że propozycje te - inaczej niż propozycje na Węgrzech - będą powszechne, a nie przeznaczone jedynie dla poszczególnych branż.

"Nie będzie nam łatwo, wszystkim nam nie będzie łatwo: nie będzie łatwo rządzącym, żeby w pełni zrealizować ten program, nie będzie łatwo także przedsiębiorcom, pracodawcom, pracownikom" - ocenił Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał również, że na poniedziałek zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które - jak dodał - odbędzie się w formie wideokonferencji o godz. 12.

"Spotkanie RBN jest m.in. po to, że to musi być konsensus, to musi być tak, że po prostu parlament to przyjmie i wszystkie ugrupowania zgodzą się na te rozwiązania. Być może będą jakieś poprawki, bo trzeba liczyć się z tym, że będą różne propozycje ze strony tych ugrupowań, które dzisiaj są opozycyjnymi, ale liczę na to, że uda się tutaj wypracować konsensus i rozwiązania, które w jak największym stopniu uratują polską gospodarkę, polskie państwo i rodzinne, domowe budżetu" - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent akcentował, że obecny kryzys dotknął nie tylko Polskę, ale ma charakter ogólnoświatowy, a jego charakteru "nikt nie jest w stanie przewidzieć".

Tzw. "tarcza antykryzysowa" opiera się na pięciu filarów. Tworzą je: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych. W realizację pakietu będą zaangażowane takie instytucje jak Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu czy Bank Gospodarki Kredytowej. Konkretne rozwiązania z "tarczy antykryzysowej" zaprezentował premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrami swojego rządu w środę. Pakiet jest odpowiedzią rządu na kryzys wywołany panującą epidemią koronawirusa.

Borys: Wszystkie mikrofirmy będą zwolnione ze składki ZUS przez 3 miesiące

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki uzgodnili objęcie mikrofirm zatrudniających do 9 pracowników całkowitym trzymiesięcznym zwolnieniem ze składek ZUS - napisał w sobotę na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Pomoc obejmie też większe firmy, ale pod warunkiem spadku przychodów.

Paweł Borys dodał, że pracownicy w mikrofirmach nie stracą składek za ten okres, bo będą one pokryte za pracodawców przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

"To bardzo dobre odciążenie wszystkich mikrofirm. Większe firmy, które odczuwają spadek przychodów mogą korzystać także ze znaczącego wsparcia - finansowanie pensji i składek ZUS przez FGŚP" - napisał prezes PFR.

Z kolei wiceprezes PFR Bartosz Marczuk napisał na Twitterze, że samozatrudnieni, którzy nie zatrudniają pracowników, ze spadkiem obrotów otrzymają 2 tys. zł wsparcia netto, a dodatkowo nie zapłacą przez trzy miesiące składek ZUS.

"Mikrofirmy z 1-9 pracowników (nawet bez spadku obrotów) w ogóle bez składek do ZUS przez trzy miesiące. Więksi ze spadkiem obrotów: mogą wysłać pracownika na przestój (płacą minimalną pensję, ale z tego 50 proc. państwo) lub obniżyć wymiar czasu pracy o 20 proc. - wtedy budżet płaci 50 proc. pensji i ZUS (firma ma tylko 40 proc. pierwotnego kosztu zatrudnienia)" - napisał Marczuk. "To obniżka obciążeń firm rzędu 30 mld zł" - dodał.

autor: Mateusz Roszak

mro/ par/

Źródło:PAP
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (67)

dodaj komentarz
kawo
Samozatrudnieni i mikro przedsiębiorcy - wszyscy zwolnieni ze składek ZUS ?????
Wniosek ZUS RDZ "mówi" co innego. Socjotechnika oparta na kłamstwie to już zbrodnia na narodzie.
Owszem , jak zatrudniam do 9 pracowników i mam PRZYCHÓD nie większy od 15 681 zł.
Te 15 tys. to pani na targu
Samozatrudnieni i mikro przedsiębiorcy - wszyscy zwolnieni ze składek ZUS ?????
Wniosek ZUS RDZ "mówi" co innego. Socjotechnika oparta na kłamstwie to już zbrodnia na narodzie.
Owszem , jak zatrudniam do 9 pracowników i mam PRZYCHÓD nie większy od 15 681 zł.
Te 15 tys. to pani na targu warzywnym osiągnie. lub kupiłem za 13 tys. sprzedałem za 16 tys.
Zarobiłem 3 tys.. Jak tu zapłacić pracownikowi ? Jak utrzymać firmę.
Ten "rząd" to jedna wielka organizacja ... socjotechniczna.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kamilus1
Ale czy nie widzicie, że nie o hejt tu chodzi ale o prawdę. Na tą pomoc nie będzie się prakrycznie nikt kwalifikował. Luty to jeden z najsłabszych miesięcy dla większości firm, to krótki miesiąc z małymi obrotami ze względu na ferie. Aby otrzymać zwolnienie z zusu w marcu nie można przekroczyć 50% przychodu z lutego.Ale czy nie widzicie, że nie o hejt tu chodzi ale o prawdę. Na tą pomoc nie będzie się prakrycznie nikt kwalifikował. Luty to jeden z najsłabszych miesięcy dla większości firm, to krótki miesiąc z małymi obrotami ze względu na ferie. Aby otrzymać zwolnienie z zusu w marcu nie można przekroczyć 50% przychodu z lutego. Ja przekraczam o 250 zł i pomocy nie otrzymam, a nawet na marcowe koszty nie zarobiłem i od tygodnia nie mam żadnego przychodu. Rozmawiałem z kilkom kolegami i zaden z nich się nie złapie na zwolnienie zusu bo każdy przekracza limit o 100, 200, 300 zł i pomimo braku przychodu ma płacić zus i inne koszty? Jest wyjście - zawiesić działalność i zarejestrować się w Urzędzie Pracy, tylko wątpię czy to lepsze wyjście dla gospodarki Państwa, ale dla samozatrudnionych na pewno.
antybolszewik
@and00 wiemy, że jesteś delegowany na forum Bankiera przez swoją partię ale ludzie przestają "kupować" taką propagandę. Duda nie ma funkcji rządowych a przed jupiterami omawia szczegóły "tarczy". Kolejny który robi kampanię na trupach
antybolszewik
O PiSowskie bojówki młodzieżowe już w boju. W minutę kilkanaście minusików. Brońcie, brońcie swojego pupilka @and00 bo ludzie mają dość propagandy. Widać teraz jak na dłoni, że PiSowskie trolle to oszuści i ludzie bez honoru.
and00
Jak czytam co po niektórych to mi się rzygać chce
Dają pomoc dla mikro i małych, źle, nie dają też źle
To nie krytyka, to hejt, no ale czego można oczekiwać po zwolennikach totalnej opozycjiJak to ujął przewodniczący PO, "Będziemy w sposób totalny walczyć z władzą" i dodał "Platforma będzie
Jak czytam co po niektórych to mi się rzygać chce
Dają pomoc dla mikro i małych, źle, nie dają też źle
To nie krytyka, to hejt, no ale czego można oczekiwać po zwolennikach totalnej opozycjiJak to ujął przewodniczący PO, "Będziemy w sposób totalny walczyć z władzą" i dodał "Platforma będzie przeszkadzać"
No i jak widać to nie mija, nawet epidemia tego nie jest w stanie zmienić...
krokus12
jak był by wirus który atakuje id... byłbyś jednym z pierwszych z resztą sekty nie widzisz ,że to gra pod wybory do których dążą można powiedzieć ,,po trupach''
degrengolada
brawo and00, trafiłeś w punkt. O to chodzi. Dopiero co spotkałem się z hejtem gdy pisałem o potrzebie zawieszenia zusu i podatków dla przedsiębiorców. Oni chcieli umorzenia. Władza dała im co chcieli. Niewdzięcznicy jednak dalej kapryszą. Zwykły hejt totalnej opozycji. Polityczny atak na PiS. Bo ja naprawdę już nie brawo and00, trafiłeś w punkt. O to chodzi. Dopiero co spotkałem się z hejtem gdy pisałem o potrzebie zawieszenia zusu i podatków dla przedsiębiorców. Oni chcieli umorzenia. Władza dała im co chcieli. Niewdzięcznicy jednak dalej kapryszą. Zwykły hejt totalnej opozycji. Polityczny atak na PiS. Bo ja naprawdę już nie wiem co mamy dać przedsiębiorcom żeby ich zadowolić. Płacić im tylko za to że założyli przez internet firmę w 15 min ?
gregzacha
Ta władza przechlapała najlepszy czas marnując dorobek 25 lat liberalnych rządów. Rozdała 40 miliardów na program 500+, który kompletnie nic nie poprawił dzietności, czyli nie spełnił podstawowego celu. A teraz próbuje robić jakieś chaotyczne ruchy które nic nie dają. Przypomnę że podczas poprzedniego kryzysu Ta władza przechlapała najlepszy czas marnując dorobek 25 lat liberalnych rządów. Rozdała 40 miliardów na program 500+, który kompletnie nic nie poprawił dzietności, czyli nie spełnił podstawowego celu. A teraz próbuje robić jakieś chaotyczne ruchy które nic nie dają. Przypomnę że podczas poprzedniego kryzysu 2008 byliśmy zielona wyspą
and00 odpowiada gregzacha
Mam firmę, płacę podatki, żadnych 500, ani nic innego + nie dostaję i nie narzekam,
A co do dorobku 25 lat "liberalnych" rządów to najlepiej ujął to Rostowski "pieniędzy nie ma i nie będzie"
O dziwo kasa się znalazła, zrobiony przez światłych "liberałów" dług do PKB maleje, deficyt
Mam firmę, płacę podatki, żadnych 500, ani nic innego + nie dostaję i nie narzekam,
A co do dorobku 25 lat "liberalnych" rządów to najlepiej ujął to Rostowski "pieniędzy nie ma i nie będzie"
O dziwo kasa się znalazła, zrobiony przez światłych "liberałów" dług do PKB maleje, deficyt znacznie spadł,
Co wy o tej zielonej wyspie? Jakaś mantra? O ile wtedy zadłużenie wzrosła, poza tym ten kryzys będzie większy

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki