REKLAMA

Firmy pożyczkowe będą odraczać spłaty

Michał Kisiel2020-03-19 11:14analityk Bankier.pl
publikacja
2020-03-19 11:14

Zawieszenie rat, przesuwanie terminów spłat, niepobieranie odsetek za zwłokę - organizacje skupiające firmy pożyczkowe przedstawiły rekomendacje dla swoich członków. Pożyczkodawcy mają wprowadzić je w życie w najbliższych dniach, a niektóre firmy już przygotowały konkretne rozwiązania.

Sektor pożyczkowy działa w zupełnie innych realiach niż banki. Większość udzielanych przez firmy pożyczek to krótkoterminowe finansowanie, nierzadko spłacane nie w ratach, a jednorazowo. Programy pomocowe dla klientów dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa muszą zatem wyglądać inaczej niż te przygotowane przez banki, gdzie skupiono się na wprowadzeniu wakacji kredytowych.

fot. / / Pexels

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych, którego członkowie to przede wszystkim pożyczkodawcy działający online, przygotował zestaw rekomendacji. Podzielono je na dwie części. Pierwsza ma wejść do praktyki szybko – w ciągu kilku najbliższych dni. Przewiduje się:

  • Umożliwienie odroczenia terminu spłaty pożyczki (całości lub części raty) na wniosek klienta.
  • Przyjmowanie wniosków w postaci elektronicznej, bez opłat.
  • W przypadku utrzymania stanu epidemicznego po okresie odroczenia spłaty, pożyczkodawca ma umożliwić wnioskowanie o odroczenie spłaty na niezmienionych zasadach.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni związek zaleca członkom, aby m.in. zaktualizowali mechanizmy określania zdolności kredytowej, uwzględniając ekonomiczne i społeczne skutki epidemii. Pożyczkodawcy mają także zmienić procedury upominawcze i windykacyjne wobec osób bezpośrednio dotkniętych skutkami epidemii. Oznaczać to może wprowadzenie możliwości odroczenia spłaty lub restrukturyzacji.

Zawieszenie spłat, przesunięcia terminów

Podobny zestaw zaleceń przygotowały Związek Przedsiębiorstw Finansowych i Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego, które skupiają łącznie firmy o 70-procentowym udziale w rynku pożyczek pozabankowych.

„ZPF i FRRF rekomendują swoim firmom członkowskim, aby w zależności od modelu biznesowego i rodzaju oferowanych produktów pożyczkowych, wdrożyły jedno lub wiele z następujących rozwiązań:

  1. Zawieszenie spłaty rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych na okres do 1 miesiąca, w zależności od rodzaju produktu, z możliwością przedłużenia o kolejny okres.
  2. Przesunięcie daty spłaty rat pożyczki i z ewentualnym, odpowiednim do tego przesunięcia wydłużeniem okresu, na jaki zawarta jest umowa.
  3. Obniżenie raty kapitałowo-odsetkowej przez okres do 2 miesięcy z ewentualnym odpowiednim wydłużeniem okresu, na jaki zawarta jest umowa i możliwością przedłużenia na kolejny okres.
  4. Niepobierania, od dnia złożenia wniosku, odsetek za zwłokę, w przypadku zalegania przez klienta z płatnością raty, przez okres uzgodniony z klientem.”

Zgodnie z rekomendacją rozwiązania będą kierowane dla klientów, którzy na koniec lutego 2020 r. nie mieli opóźnień w dotychczasowej spłacie rat.

Provident przypomina o przerwie w spłacie

18 marca jeden z członków ZPF, firma Provident, przypomniał swoim klientom o dostępnych rozwiązaniach dla osób borykających się z kłopotami w związku z sytuacją epidemiczną. Pożyczkobiorcy mogą skorzystać z odroczenia terminu spłaty do 4 rat tygodniowych lub jednej raty miesięcznej. Procedura nie wymaga osobistego kontaktu z przedstawicielem.

Osoby, które wykorzystały opcje przerw w spłacie powinny zwrócić się o rozłożenie rat. Provident zapewnia, że nie pobiera w tym przypadku opłat. Firma przypomina także o tym, że część klientów wykupiła dobrowolne ubezpieczenie. Pozwala ono otrzymać świadczenie pieniężne w razie zakażenia koronawirusem i konieczności hospitalizacji.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki