W hotelach powstaną izolatoria dla osób w kwarantannie

Niektóre hotele, hostele, akademiki i sanatoria zmienią się w specjalne izolatoria. Będą w nich przebywać m.in. osoby, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu, aby nie narażać na zakażenie koronawirusem najbliższych.

(fot. Pixabay / Pexels)

Izolowani pacjenci będą mieć zapewnioną opiekę medyczną i posiłki. Za pobyt w izolatorium zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

Rozporządzenie ws. izolatoriów przygotowało Ministerstwo Zdrowia. W piątek skierowano je do opublikowania.

Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że obiekty, które będą pełnić rolę izolatoriów, wskażą wojewodowie. Chodzi o to, aby znajdowały się blisko szpitali jednoimiennych lub innych szpitali zakaźnych i placówek, które dysponują oddziałami zakaźnymi. To właśnie personel medyczny tych szpitali będzie opiekował się izolowanymi pacjentami.

Do izolatorium będą kierowane:

  • osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, nie wymagające leczenia w szpitalu;
  • osoby, u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem);
  • osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać;
  • osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.

W izolatoria mogą czasowo zamienić się hotele, hostele, akademiki, czy sanatoria. Aby stać się izolatorium, każdy z tych obiektów musi spełnić kilka warunków.

Przepisy mówią, że każdy izolowany pacjent musi mieć zapewnione: osobny pokój z łazienką; opiekę medyczną na miejscu w izolatorium i łączność telefoniczną z personelem medycznym lub personelem izolatorium, a także trzy posiłki dziennie.

Jeśli izolowany pacjent, ze względu na wiek lub stan zdrowia, wymaga opieki drugiej osoby, jej pobyt razem z izolowanym jest możliwy. Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz kierujący pacjenta do izolatorium.

Stan zdrowia osób przebywających w izolatorium jest monitorowany przez personel medyczny. Przynajmniej dwa razy dziennie ma kontrolować go pielęgniarka. Nad izolowanym czuwa również lekarz, który wizytuje pacjenta na miejscu lub udziela teleporady medycznej, np. przez telefon. W izolatorium pobiera się także wymazy do badań na obecność koronawirusa.

Pacjent opuszcza izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Pomieszczenia, które zajmował, po wypisaniu każdorazowo będą szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób.

Koszty pobytu pacjenta w izolatorium pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ podał w piątek, że szacuje się je na 125 zł za każdy dzień. Środki z NFZ trafią najpierw do szpitali, które opiekują się izolowanymi pacjentami. Następnie zostaną przekazane przez szpitale do izolatoriów, które dla tych placówek medycznych są podwykonawcami. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 6 leoto

Słuszna decyzja. Tak trzymać. Dobrze ze mamy odpowiedzialny rząd.
Kim von Tusk to by jeszcze zamknął szpitale bo polskość to nienormalność przecież to po co ich leczyć.

! Odpowiedz
7 1 rafa987

Pierwsze z nich zostaną wybudowane na wschodzie daleko za Uralem :)

! Odpowiedz
9 3 samsza

Po oficjalnie 3 miesiącach epidemii władza wysmażyła rozporządzenie kluczowe dla poważnej walki z epidemią. Teraz pora powołać Narodowy Instytut Kwarantanny (lub Urząd Bezpieczeństwa), który po ukonstytuowaniu się władz, wyposażeniu siedziby oraz rozpropagowaniu medialnym, przygotuje przetargi, itd. itd A potem zostanie już tylko postanowienia rozporządzenia o kwarantannie realizować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 samsza

Zdziwiłem się, że dopiero powstaną, a nie powstały i to dawno. Dopiero dziś uświadomiłem sobie, że to przygotowania na tą ogromną falę po wyborach 10 maja, czyli spoko, mamy czas. Konstytucja ważniejsza niż życie, ok.

! Odpowiedz
0 0 samsza odpowiada samsza

"tę tę" - biernik, ok

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne