REKLAMA

Rząd delikatnie luzuje obostrzenia. Przedszkola i żłobki otwarte, hotele zamknięte na majówkę

2021-04-14 10:40, akt.2021-04-14 11:10
publikacja
2021-04-14 10:40
aktualizacja
2021-04-14 11:10
fot. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę, że rząd zdecydował o przedłużeniu obowiązujących restrykcji do 25 kwietnia z wyłączeniem przedszkoli i żłobków, które będą otwarte od najbliższego poniedziałku (19 kwietnia). Możliwe będzie również uprawnianie sportu na otwartym powietrzu. Hotele i obiekty noclegowe natomiast będą zamknięte do 3 maja.

Podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia wyjaśnił, że "głównym kryterium decyzyjnym - jeżeli chodzi o podejmowanie decyzji dotyczących obostrzeń - jest kwestia obłożenia łóżek i respiratorów". "W tej chwili to obłożenie jest na średnim poziomie, rzędu 75 proc., przy czym warto zwrócić uwagę, że przy respiratorach te wskaźniki są nieco wyższe" - wskazał.

Zdaniem Niedzielskiego oznacza to, że "mniej więcej w perspektywie ponad tygodnia mamy stabilizujący się trend". "Ale zwróćmy uwagę, że ta stabilizacja obłożenia łóżek i respiratorów jest na bardzo wysokim poziomie. To w tej chwili jest główną przesłanką do tego, że podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji o tydzień.

Rząd przedłużył obowiązujące zasady bezpieczeństwa do 25 kwietnia z wyjątkiem hoteli, które będą zamknięte do 3 maja włącznie.

19 kwietnia otwarte zostaną żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dopuszczona będzie także możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

"Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że zakażenia w najmłodszej grupie stanowią ok. 1 procenta wszystkich zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Liczby zakażeń w tej grupie wzrastały równolegle do fali epidemii, a nie ją wyprzedzały, czy napędzały" - wskazała prof. Marczyńska, specjalistka od chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Dodała, że przedstawiciele rady doskonale rozumieją zmęczenie społeczne obostrzeniami, muszą jednak stać na straży wydolności systemu ochrony zdrowia.

"Regionalizacja obostrzeń jest wręcz pewna"

Szef resortu zdrowia pytany był podczas środowej konferencji prasowej m.in. o to, czy możliwe jest, że za tydzień regionalnie część obostrzeń może zostać zdjęta.

"Jeżeli będziemy myśleli o kolejnych luzowaniach, to tu rzeczywiście regionalizacja, można powiedzieć, jest wręcz pewna" - zaznaczył. Podkreślił, że zupełnie inaczej sytuacja epidemiczna wygląda w województwach na ścianie wschodniej i północnej, a zupełnie inaczej - w południowo-zachodniej Polsce.

"Te regiony w tej chwili najbardziej dotknięte to: Śląsk, Małopolska, Dolny Śląsk, również województwo wielkopolskie, czyli, jak powiedziałem, ten zachodnio-południowy pas kraju" - tłumaczył minister zdrowia. Jak dodał, "na drugim biegunie" jest sytuacja w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim czy lubelskim.

"Przyjęliśmy sobie takie kryterium, ono na razie ma charakter roboczy, że jeżeli ta liczba zakażeń w województwach spadnie poniżej 30 na 100 tysięcy, to wtedy będziemy myśleli o kolejnych krokach, które oczywiście w pierwszej kolejności będą związane z edukacją" - powiedział.

Niedzielski pytany był też, czy podczas czy weekendu majowego planowane są dodatkowe kontrole sprawdzające stan przestrzegania obostrzeń, potwierdził. "Absolutnie tak. Jeżeli chodzi o kwestie kontroli, na pewno majówka będzie tym okresem wytężonych kontroli prowadzonych zarówno przez policję, jak i inspektorów sanitarnych".

Obostrzenia obowiązujące na terenie całego kraju:

 • Handel: wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 są zamknięte. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
 • W miejscach kultu religijnego obowiązuje nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
 • Salony fryzjerskie i kosmetyczne z zakazem działalności
 • Sport – tylko zawodowy: Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.
 • Utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
 • Konieczne jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni, sklepie czy w kościele.
 • Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji – możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
 • Obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.
 • Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.
 • W zgromadzeniach może uczestniczyć max. 5 osób (w ramach limitu nie są zaliczane osoby, które odbyły szczepienie)
 • Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.
 • Targi, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie online.
 • Zamknięte hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych)
 • Edukacja: nauka zdalna dla klas I-III szkół podstawowych
 • Teatry, muzea, galerie sztuki zamknięte (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online); nie działają także kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
 • Baseny pozostają zamknięte (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
 • Zamknięte sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie, obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

BPL/PAP

Źródło:
Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (33)

dodaj komentarz
samsza
Decyzje kovidowe
:)
https://twitter.com/i/status/1382415476601589761
grab
Na majówki zaprasza PiS pod kapliczki.
itso_jedenproc_na_wolnosc
PiS terroryzuje klasę robotniczą !!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bankster-kreator
Kiedy getta dla tych niewyszczepionych bez paszportów ? Odpowiadam: wtedy kiedy niewyszczepieńcy będą w mniejszości. Nawet 100lat nie minęło od II wojny światowej a już takie jaja się dzieją. No ale to było wiadomo jak tylko dopuściło się Niemców ponowie do władzy pod "Nowym Ładem" zwanym Kiedy getta dla tych niewyszczepionych bez paszportów ? Odpowiadam: wtedy kiedy niewyszczepieńcy będą w mniejszości. Nawet 100lat nie minęło od II wojny światowej a już takie jaja się dzieją. No ale to było wiadomo jak tylko dopuściło się Niemców ponowie do władzy pod "Nowym Ładem" zwanym EuroObozem.
bankster-kreator
Najlepszy jest ten paszport szczepień. Nawet mój pies nie ma u weterynarza takiego paszportu wyszczepiennego tylko zwykłą książeczkę w której jest odnotowane na co był leczony i szczepiony ale nie mam obowiązku go szczepić. Ludzie są już gorzej traktowani niż bydło. Niedługo bydło będzie miało większe prawa niż człowiek.
bankster-kreator
Widziałem te "dobrowolne" pisma medyków, policjantów, wojskowych itp. które dostali do podpisania... Z dobrowolnością to to nie ma nic wspólnego. Dobrowolność jest wtedy kiedy sam z własnej woli idziesz się zaszczepić i nawet nikt nie musi o tym wiedzieć, chyba, że sam mu powiesz przy kawie.
bankster-kreator
Luzują majty bo sami już sobie za mocno bile ucisneli tymi pierdołami które co chwilę wymyślają.
eagleeye
Już dziś na WSI24 był materiał o jakiejś mutacji afrykańskiej na którą nie pomaga PREPARAT MEDYCZNY obecnie stosowany w EKSPERYMENCIE MEDYCZNYM na populacji ludzkiej.

Także mamy już czym grać na psychice ludzi

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki