REKLAMA

GenXone będzie pracować nad szczepionką na koronawirusa

Adam Hajdamowicz2020-04-03 16:05redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-04-03 16:05
GenXone będzie pracować nad szczepionką na koronawirusa
GenXone będzie pracować nad szczepionką na koronawirusa
/ thetaXstock

GenXone przygotował projekt, który może pomóc w opracowaniu szczepionki na koronawirusa. Mocno drożeją akcje Medcampu, który posiada udziały w tej spółce, a sam GenXone również planuje giełdowy debiut.

Medcamp poinformował, że jego spółka zależna GenXone przygotowała projekt polegający na sekwencjonowaniu genomów koronawirusów SARS CoV-2 pozyskanych z próbek od pozytywnych pacjentów z wykorzystaniem technologii NANOPORE, czyli sekwencjonowania NGS w czasie rzeczywistym. Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia możliwe będzie śledzenie poszczególnych skupisk zainfekowanych pacjentów poprzez grupowanie ich w klastry wyznaczone na podstawie podobieństwa sekwencji nukleotydowej genomów SARS-CoV-2, monitorowanie źródeł zakażenia, a także opracowanie charakterystyki potencjalnych ścieżek transmisji. Zdaniem GenXone badania te mogą okazać się kluczowe w walce z pandemią koronawirusa, a ich wyniki mogą być wykorzystane w opracowaniu szczepionki na koronawirusa SARS - CoV-2.

Akcje Medcampu drożeją dziś o ok. 80 proc. przy obrotach przekraczających 15 mln złotych. Tym samym w ciągu zaledwie miesiąca kurs spółki wzrósł już o ponad 1000 proc. Wciąż jest to jednak stosunkowo mała spółka z kapitalizacją nieznacznie powyżej 120 mln złotych.

fot. / / Bankier.pl

Spółka Medcamp zamierza współfinansować wdrożenie projektu i dostrzega w nim bardzo wysoki potencjał rozwoju. „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasza spółka portfelowa genXone przygotowała bardzo interesujący i ważny w obecnych czasach projekt. GenXone posiada zaplecze naukowe i technologiczne, aby prowadzić innowacyjne przedsięwzięcia, dlatego bardzo liczymy na ten projekt. Prowadzone badania mogą przyczynić się do walki z pandemią koronawirusa, a ich wyniki posłużyć do opracowania szczepionki” – komentuje Cezary Ziarkowski, prezes zarządu Medcamp. 

Ponadto GenXone został w ostatnim czasie wpisany przez Ministerstwo Zdrowia Laboratorium Diagnostyki Molekularnej na listę laboratoriów obwodowych wykonujących badania w kierunku wirusa SARS CoV-2. „Dzięki temu GenXone ma możliwość wsparcia publicznej służby zdrowia w zakresie wykonywania badań diagnostycznych w kierunku SARS CoV-2 finansowanych ze środków NFZ. Podmiot ten niezwłocznie rozpoczął przyjmowanie próbek do badań od szpitali we współpracy ze swoim partnerem strategicznym i zarazem największą siecią laboratoriów diagnostycznych w Polsce - Diagnostyka Sp z o.o. Aktualna przepustowość laboratorium GenXone S.A. wynosi ok. 100 próbek na dobę, ale spółka ma możliwość jej zwiększenia w ciągu tygodnia do ok. 300 próbek na dobę” – podaje w komunikacie Medcamp.

Medcamp to spółka notowana na rynku NewConnect od 2007 r., która zajmuje się realizowaniem projektów medycznych oraz biotechnologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem genetyki. Spółka podpisała w ostatnim czasie z TOROX EKO Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych porozumienie inwestycyjne, na mocy którego zwiększy swoje zaangażowanie w GenXone z 15,9% do ponad 50% w kapitale zakładowym. Z kolei sam GenXone jeszcze niedawno ogłaszał, że planuje giełdowy debiut na rynku NewConnect w 2020 roku.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
wtf2077
"Wciąż jest to jednak stosunkowo mała spółka z kapitalizacją nieznacznie powyżej 120 mln złotych." Ta spółka przy tej kapitalizacji to megabalon
wektorwg
Armagedon!
Wobec przekroczenia dopuszczalnego w Unii Europejskiej deficytu budżetowego, Komisja Europejska – zgodnie z zapowiedzią – rozpoczęła w środę wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu.
Szok!
Ale to był to rok 2010 i rządził Tusk z Wincentym i ekipą.
znawca_wszystkiego
Kolejny przekręt się szykuje.
ravauw
Firma januszex-med z o.o. tez bedzie prowadzic badania, narazie poszukuje siedziby, pracownikow, firmy leasingowej, prawnikow i co najwazniejsze INWESTOROW!!
bullman
A ja planuję uciec na księżyc.Ale kupujcie akcje kupujcie.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki