WAŻNE

Koronawirus przyspieszył rozwój e-zdrowia

2020-07-07 07:15
publikacja
2020-07-07 07:15
fot. JPC-PROD / Shumee

E-recepty sprawdziły się w praniu, a pacjenci chętniej korzystają z teleporad i e-wizyt; na rozwój elektronicznych systemów w służbie zdrowia pieniądze ma dać UE - pisze wtorkowy "Puls Biznesu".

Jak zauważa "Puls Biznesu" pandemia koronawirusa znacznie zwiększyła popyt na usługi elektroniczne. Sklepy internetowe notują kilkudziesięcio- czy nawet kilkusetprocentowy wzrost sprzedaży, a wyceny firm dostarczających narzędzia do pracy zdalnej biją rekordy. Znacznie rośnie też zainteresowanie nowymi technologiami w ochronie zdrowia i usługami telemedycznymi.

"Narzędzia elektroniczne wprowadzone w ostatnich latach i miesiącach sprawdziły się w czasie pandemii i są masowo wykorzystywane. E-recepty, których wystawianie stało się w większości przypadków obowiązkowe na początku roku, stanowią już ponad 95 proc. wszystkich realizowanych recept. Z kwietniowego badania instytutu ARC Rynek i Opinia wynika, że Polacy nie mają żadnych trudności z ich realizacją, a 84 proc. respondentów ocenia je pozytywnie. W czasie pandemii gwałtownie wzrosło też korzystanie z teleporad w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ)" - mówi cytowany przez "PB" wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

"PB" przypomina, że udzielanie teleporad w POZ stało się możliwe w ubiegłym roku - rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia (MZ) weszło w życie 5 listopada. Jak zauważa dziennik, na początku nie cieszyły się popularnością, ale teraz się to radykalnie zmieniło.

"Teleporady stanowią teraz niemal 80 proc. porad w POZ" - mówi Cieszyński.

Jak pisze "PB" najważniejszym nowym rozwiązaniem jest platforma do e-wizyt, którą MZ testuje we współpracy z Chmurą Krajową. (PAP)

aop/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
trollmaster
Znajoma bardzo sobie chwaliła możliwość diagnozy bolacego ucha zdalnie przez telefon przez laryngologa.


Nie wiem tylko, czemu używała niecenzuralnych słów?
katzpodola
Kolonoskopia zdalna powinna rozwiązać jej problem z uchem
karbinadel odpowiada katzpodola
Albo lewatywa, ja za Szwejka

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki