Trudna sytuacja na węgierskim rynku pracy na skutek pandemii

Głęboki kryzys w wielu zawodach i spadek liczby nowych miejsc pracy na skutek pandemii koronairusa sprawił, że sytuacja na rynku pracy na Węgrzech stała się trudna, a jednym z najbardziej dotkniętych zawodów jest stomatologia – pisze w poniedziałek prasa węgierska.

(fot. Mirosław Pieslak / FORUM )

„Epidemia drastycznie przeobraża rynek pracy. Gospodarka w istocie stanęła i w wielu miejscach trwają zwolnienia, nic więc dziwnego, że znacznie spadła również liczba dostępnych miejsc pracy” - napisał portal Index.hu.

Na Węgrzech nie ma jeszcze świeżych danych dotyczących bezrobocia, ale minister kierujący kancelarią premiera Gergely Gulyas mówił w zeszłym tygodniu, że tylko w marcu może przestać istnieć 30-40 tys. miejsc pracy, a podczas całego okresu pandemii nawet kilkaset tysięcy.

Statystyka ogłoszeń na portalu Profession.hu w dniach 16-26 marca wykazała ogromny spadek ofert pracy w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku w niemal wszystkich zawodach. Najmniej ofert jest dostępnych w administracji publicznej i hotelarstwie (spadek o blisko 100 proc.), oświacie (spadek o 87 proc.) i biurach (o 65 proc.).

Sfery, w których nastąpił wyraźny wzrost liczby ofert pracy, to rolnictwo (o 50 proc.) i prawo (o 36 proc.). Częściej szukają pracowników – głównie sprzedawców - również duże sieci handlowe.

Z badania przeprowadzonego przez firmę Trenkwalder, pośredniczącą między pracodawcami i pracownikami, wynika, że połowa przedsiębiorstw całkowicie wstrzymała rekrutację. W największym stopniu dotknęło to transport międzynarodowy, hotelarstwo i turystykę, zaś najbardziej wzrosło zapotrzebowanie na pracowników w rolnictwie, przemyśle spożywczym, logistyce (dowóz do domu), drobnym handlu i przemyśle farmaceutycznym.

Inny portal pośrednictwa pracy SimpleJob zanotował ogromny wzrost zainteresowania ofertami pracy – w ciągu dwóch dni zgłasza się na jedną posadę tyle osób, ile wcześniej w ciągu miesiąca. Na przykład na stanowisko pakowacza czy kierowcy przez dwa dni zgłosiło się ponad 100 osób.

Wśród zawodów, w których panuje szczególnie trudna sytuacja, znalazła się stomatologia – napisał portal Index.hu. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Innowacji i Technologii zakazano wszelkich zabiegów dentystycznych z wyjątkiem przypadków wymagających pilnej interwencji. Zawód ten wiąże się ze szczególnym ryzykiem ze względu na bezpośredni kontakt ze śliną pacjenta.

W rezultacie wiele klinik stomatologicznych zostało zamkniętych, a jest to sektor zatrudniający około 20 tys. osób, w tym 6 tys. lekarzy i 3 tys. techników dentystycznych.

Stomatolodzy liczą, że uda się przekonać rząd do udzielenia pomocy branży, która pełni istotną rolę również ze względu na rozwiniętą na Węgrzech turystykę stomatologiczną. Pacjenci – głównie Austriacy, Niemcy, Francuzi, Belgowie i Szwajcarzy – są ważnym źródłem dochodów spędzając według szacunków blisko milion nocy rocznie w węgierskich hotelach.

Inną dotkniętą dziedziną jest hotelarstwo. W ramach wspólnej akcji władz Budapesztu i stowarzyszenia węgierskich hoteli opustoszałe hotele w węgierskiej stolicy będą wieczorem wyświetlać w oknach napis "4U" (dla ciebie) na znak solidarności z innymi dużymi miastami, które ucierpiały na skutek pandemii.

Wobec problemów na rynku pracy wiele osób decyduje się podejmować pracę w zupełnie innych zawodach niż wyuczony. Portal 444.hu zebrał wypowiedzi grupy osób, które postanowiły zareagować na nowe potrzeby rynku.

Jednym z najchętniej podejmowanych zajęć alternatywnych jest obecnie dostarczanie towarów. 444.hu przytacza przykład masażysty jednego z klubów fitness w Budapeszcie, który zamknął swe podwoje z powodu pandemii. „Mógłbym przeżyć z oszczędności trzy miesiące, rodzina też by pomogła, ale chcę pracować i nie tylko dla pieniędzy, ale też dlatego, żeby nie czuć się niepotrzebnym” – powiedział.

Innym zawodem dotkniętym przez skutki pandemii jest aktorstwo. Jedna z aktorek interaktywnego teatru na żywo FeR Produkcio, powiedziała, że udało jej się znaleźć pracę nauczycielki grafiki komputerowej.

Jedna z dzielnic Budapesztu, Ferencvaros, wobec rosnących problemów na rynku pracy wyasygnowała 300 mln forintów (840 tys. euro) na wsparcie dla osób, które straciły źródło utrzymania z powodu pandemii. O świadczenie można ubiegać się od połowy kwietnia.

Szef Trenkwaldera Balazs G. Nagy wyraził nadzieję, że obecny kryzys na rynku pracy nie potrwa dłużej niż pół roku.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ fit/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 8 wjagus

Oczywiście, że bieda u dentystów teraz. Wszyscy Austriacy siedzą w domach, a kto z zagranicy, ten i tak jedzie do siebie zęby leczyć. Podobną zapaść będą miały kliniki estetyczne, SPA i domy publiczne

! Odpowiedz
2 34 1a2b

Jakoś mi nie żal dentystów. Jeżeli ta dentystyczna turystyka była tak powszechna to nie zazdroszczę Węgrom cen za leczenie zębów.

! Odpowiedz
9 25 plutarch

Zimny prysznic w wykonaniu wira coraz bardziej mi się podoba. Zbyt wygrzane było wszystko.

! Odpowiedz
14 46 1a2b

Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki skończyły się problemy z nadzwyczajną kastą, unijnymi fanaberiami nt. praworządności w Polsce, zboczeńcami LGBTQ... i innymi Rabiejami oraz z migrantami.

! Odpowiedz
19 9 and00

Radość sprawia cudze nieszczęście, łzy i tragedie innych ludzi
Typowe dla zwolenników Sorosa i eko oszołomów
I oczywiście ich zdaniem to nie jest mowa nienawiści :)))

! Odpowiedz
5 12 (usunięty) odpowiada and00

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 3 marxs odpowiada 1a2b

ale za to zaczną się problemy z papu,prądem,wodą pitną czy wreszcie z pracą a dokładnie rozpaczliwym brakiem kasy dla większości obywateli i obywatelek nawet na zupełnie podstawowe rzeczy nie zapomnij też o milionach wyrzuconych na bruk hipotecznych kredyciarzy i kredyciar

! Odpowiedz
4 47 fred_

Stomatolodzy nie zginal. Brali po 5tys od zeba przed kryzysem.

! Odpowiedz
21 74 karbinadel

"Będziemy mieli w Warszawie Budapeszt" (Jarosław K.)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil