REKLAMA

Nowe powiaty w żółtych i czerwonych strefach

2020-09-17 14:30, akt.2020-09-17 15:38
publikacja
2020-09-17 14:30
aktualizacja
2020-09-17 15:38
fot. Adam Chełstowski / FORUM

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało w czwartek listę powiatów z obostrzeniami w kategoriach żółtej i czerwonej. Zmiany będą obowiązywać od soboty (19.09).

Resort zdrowia podał, że w strefie czerwonej znalazły się 3 powiaty: bytowski, kluczborski, milicki; w strefie żółtej 8 powiatów: tatrzański, gostyński, nowotarski, aleksandrowski, głubczycki, myślenicki, kielecki, kartuski.

"Myślę, że to, że wróciliśmy do pracy i nasza aktywność jest zdecydowanie większa niż w okresie wakacyjnym, skutkuje tym, że tych nowych zakażeń jest zdecydowanie więcej (...). Tych zakażeń nie tylko w Polsce, ale w całej Europie niestety przybywa" – powiedział.

Dodał, że ogniska zakażeń są rozproszone i pojedyncze. "Tylko niestety jest ich dużo" – podsumował.

Stwierdził też, że trudno rozróżnić jakieś fale epidemii. "Trudno mówić, czy jesteśmy już na etapie drugiej fali, czy w ogóle można numerować te okresy epidemii" – zastanawiał się.

Kraska kolejny raz zaapelował o przestrzeganie obowiązku noszenia maseczek tam, gdzie jest taki rygor, a także o utrzymywanie dystansu i stosowanie środków dezynfekujących.

Wiceminister był pytany o nowe wytyczne sanitarne MEN, MZ i GIS, w których zapisano, że dyrektor szkoły, w przypadku braku możliwości zachowania dystansu podczas zajęć oraz w miejscach takich jak, korytarze czy świetlice, ze względu na ochronę uczniów z chorobami przewlekłymi, może wprowadzić obowiązek osłony ust i nosa.

Kraska zwrócił uwagę, że wielu dyrektorów szkół na podstawie regulaminu szkolnego wprowadza obowiązek noszenia maseczek np. na przerwach i apelach. "Myślę, że jest też dobrym zwyczajem, aby - jeżeli w klasie znajduje się dziecko, które jest przewlekle chore, narażone nie tylko na infekcję koronawirusem, ale także na zwykłe przeziębienie czy grypę - w tej klasie te maseczki dzieci także powinny używać" - powiedział. Zaznaczył jednocześnie, że decyzja w tej sprawie należy do dyrektora szkoły.

Resort zdrowia okresowo aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

Ograniczenia w czerwonej strefie

Najważniejsze obostrzenie w czerwonym rygorze dotyczy obowiązkowego zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Osoby, które z racji choroby nie mogą przemieszczać się w maseczkach, są zobligowane do posiadania odpowiedniego dokumentu potwierdzającego od lekarza.

W strefie czerwonej maksymalna liczba gości weselnych to 50 osób. Lokale gastronomiczne muszą przygotować sale w taki sposób, aby odpowiadała współczynnikowi 1 osoba na 4 mkw. Z kolei na siłowniach i salach fitness obowiązuje limit tak, aby na jedną osobę przypadało 10 mkw., natomiast w kinach może być zajętych maksymalnie 25 proc. miejsc. Czerwona strefa w danym powiecie oznacza również m.in.:

  • zakaz organizacji kongresów oraz targów,
  • zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych,
  • zakaz wpuszczania publiczności na widowiska sportowe.

W powiecie oznaczonym czerwonymi rygorami nie będzie dozwolone korzystanie z wesołych miasteczek, parków rozrywki oraz parków rekreacyjnych. Oprócz tego w miejscowościach nie będą mogły swojej działalności prowadzić sanatoria oraz uzdrowiska rehabilitacyjne. W kościołach natomiast dozwolone jest:

  • 50% obłożenia budynku (kościoła) lub innego obiektu kultu religijnego oraz obowiązek zakrywania ust i nosa,
  • 150 osób na zewnątrz oraz obowiązek zakrywania ust i nosa (niezależnie od dystansu).

W transporcie zbiorowym w czerwonej strefie zajętych może być 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdów.

Obostrzenia w żółtej strefie

W żółtym rygorze mieszkańcy nie muszą nosić maseczki w przestrzeni publicznej. Obowiązkowe jest zakrywanie nosa i ust m.in. w środkach transportu miejskiego oraz sklepach - tak jak miało to miejsce do tej pory. W obrębie tej strefy na weselach, imprezach rodzinnych oraz innych spotkaniach liczba gości nie może być większa niż 100 osób.

W żółtej strefie podczas widowisk sportowych oraz w kinach zajęte może być 25 proc. wszystkich miejsc na widowni. Lokale gastronomiczne muszą przygotować powierzchnię w identyczny sposób, jak w przypadku rygoru czerwonego - 4 mkw. na jedną osobę. W siłowniach, klubach i centrach fitness właściciele muszą przygotować obiekty w ten sposób, aby jednoczesna liczba osób korzystających była nie większa niż 1 osoba na 7 mkw. Natomiast w przypadku parków rozrywki i wesołych miasteczek - 10 mkw. na osobę.

PAP/BPL

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
carlito1
Psychozy ciąg dalszy... Niszczenie gospodarki to zdrada stanu, a za nią powinna iść kara najwyższa. To by się jeden z drugim zastanowił robi
mmonline420
Reżimowych zapędów ciąg dalszy. Zniszczycie gospodarkę i żaden dodruk pieniądze nie pomoże.
Panie Kraska, prawda jest taka że w całej Europie liczba testów wystrzeliła w kosmos ! W Niemczech, gdzie jest najwydajniejszy system opieki zdrowotnej w Europie, laboratoria już nie nadążają bo co tydzień wykonuje się
Reżimowych zapędów ciąg dalszy. Zniszczycie gospodarkę i żaden dodruk pieniądze nie pomoże.
Panie Kraska, prawda jest taka że w całej Europie liczba testów wystrzeliła w kosmos ! W Niemczech, gdzie jest najwydajniejszy system opieki zdrowotnej w Europie, laboratoria już nie nadążają bo co tydzień wykonuje się ponad milion testów. I co ? Wychodzi poniżej procenta pozytywnych, czyli grubo poniżej błędu testu PCR ! Szpitale są puste, zgonów covidowych nie ma.
Panie Kraska, jak teraz zalejecie szpitale tymi testami antygenowymi co mają błąd badania rzędu 40% to wam statystyki także wylecą w kosmos. Tyle, że będą same błędy.
Należy niezwłocznie zaprzestać wszelkich represji i zakończyć plandemię.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki