REKLAMA

"Nagraj swój kaszel i uzyskaj wynik testu na Covid-19". Nowe oszustwo na koronawirusa

2021-01-18 08:55
publikacja
2021-01-18 08:55
"Nagraj swój kaszel i uzyskaj wynik testu na Covid-19". Nowe oszustwo na koronawirusa
"Nagraj swój kaszel i uzyskaj wynik testu na Covid-19". Nowe oszustwo na koronawirusa
fot. Josep Suria / / Shutterstock

Przestępcy zachęcają do instalacji aplikacji mobilnej, dzięki której rzekomo na podstawie nagrania kaszlu użytkownik ma otrzymać wynik testu na Covid-19. W rzeczywistości plik z aplikacji zawiera złośliwe oprogramowanie.

 Ostrzegamy przed kolejną próbą podszywania się pod aplikację proteGO Safe z wykorzystaniem fałszywej domeny: hxxps://protego-safe[.]me – bije na alarm Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego KNF.

"Nagraj swój kaszel"

"Czy myślisz, że masz koronawirusa? Ustal to z 99,9 proc. prawdopodobieństwem za pomocą naszej aplikacji! Po prostu nagraj swój kaszel w aplikacji i uzyskaj wyniki" – informują oszuści i zachęcają do instalacji aplikacji mobilnej. "Domena już została umieszczona na liście zastrzeżonych domen" – czytamy we wpisie na Twitterze Roberta Kosli, dyrektora Departamentu Cyberbezpieczeństwa.

"Sieć neuronowa w aplikacji analizuje rodzaj kaszlu na podstawie dźwięku - mokry, suchy, gwiżdżący, dzwonienie, szczekanie lub inne. Tak więc na podstawach do postawienia diagnozy i prawdziwego pediatry, tylko służba będzie w stanie wyjaśnić rzadki i nietypowe barwy kaszlu" (zachowano pisownię oryginalną. - przyp. red.) – czytamy w opisie fałszywej aplikacji mobilnej. Po czym poznać, że mamy do czynienie z oszustem? W treści rzucają się w oczy przede wszystkim błędy gramatyczne oraz stylistyczne.

Półprawdy – naukowcy stworzyli test

Oszuści bazują na niepewności oraz wykorzystują aktualną sytuację na świecie. Wprawdzie naukowcy z MIT stworzyli algorytm rozpoznający kaszel charakterystyczny dla przebiegu choroby COVID-19 i pracują nad aplikacją to nie jest ona jeszcze dostępna dla przeciętnego użytkownika. Trwają dalsze testy.

Również badacze z École polytechnique fédérale de Lausanne (EPFL) oraz inne zespoły na całym świecie zajmują się opracowaniem aplikacji mobilnej umożliwiającej rozpoznanie kaszlu świadczącego o infekcji wirusem SARS-CoV-2. Aktualnie w Polsce dostępna jest aplikacja ProteGo. To oficjalna rządowa platforma. Natomiast testy na COVID-19 można wykonać tylko fizycznie przez pobranie materiału i jego analizę w labolatorium.

fot. / / Bankier.pl

DF

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (3)

dodaj komentarz
sel
Dlaczego nie zamkną takiej firmy, jej właścicieli i jej stron?
adam.1983
bo zapewne nie są w Polsce tylko w jakimś mało kontrolowanym przez europę kraju, o czym może świadczyć pisownia zapewne z tłumacza google

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki